Az ünnepi időszak egyik legnépszerűbb desszertje Olaszországban a panettone, amelyet főleg karácsonykor fogyasztanak, és mára világszerte nagy népszerűségre tett szert. A panettone egy gazdag, levegős, édes kalács, amelyet kandírozott gyümölcsökkel, mazsolával és olykor csokoládéval gazdagítanak. Elkészítése egy kis időt és türelmet igényel, de az otthon sütött panettone különleges élményt nyújt, és garantáltan az ünnepi asztal egyik kedvence lesz.
A panettone Milánóból származik, és az olaszok számára épp olyan tradicionális karácsonyi sütemény, mint a mézeskalács vagy a bejgli. Jellegzetesen magas, kerek formájától válik egyedivé, amit a lassú, hosszú kelesztési folyamat biztosít. A tésztája levegős és könnyű, íze pedig a gyümölcsöknek és a vaníliás aromának köszönhetően ellenállhatatlanul finom. A panettone készítése során a lassú kelesztési folyamat és az alapos gyúrás a titka annak, hogy igazán lágy, foszlós legyen.
• 500 g finomliszt
• 200 g porcukor
• 7 g száraz élesztő (vagy 25 g friss élesztő)
• 200 ml langyos tej
• 150 g szobahőmérsékletű vaj,
• 4 tojássárgája
• 1 egész tojás
• 1 teáskanál vaníliakivonat
• 1 narancs és 1 citrom reszelt héja
• 150 g mazsola (áztatva és lecsepegtetve)
• 100 g kandírozott narancs- vagy citromhéj
1. Az élesztő felfuttatása
Langyos tejbe keverj el egy kevés cukrot, majd add hozzá az élesztőt. Hagyd állni 5-10 percig, amíg felhabosodik – ez jelzi, hogy az élesztő aktív és megfelelő lesz a kelesztéshez.
2. A tészta kidolgozása
Egy nagy tálban keverd össze a lisztet, a cukrot, a vaníliakivonatot, valamint a narancs és citrom reszelt héját. Add hozzá az élesztős keveréket, a tojássárgákat és az egész tojást, majd kezd el gyúrni a tésztát. Ezután apránként add hozzá a szobahőmérsékletű vajat, és alaposan dolgozd bele. A tésztát addig gyúrd, amíg sima és rugalmas lesz.
3. Első kelesztés
A tésztát formázd gombóccá, helyezd egy enyhén kivajazott tálba, és takard le egy konyharuhával. Meleg helyen hagyd kelni 1,5-2 órán keresztül, amíg a duplájára nem nő.
4. A gyümölcsök hozzáadása
Amikor a tészta megkelt, gyengéden nyomkodd ki belőle a levegőt, majd keverd bele a lecsepegtetett mazsolát és a kandírozott gyümölcsöket. Ügyelj rá, hogy a gyümölcsök egyenletesen oszoljanak el.
5. Második kelesztés
A gyümölcsökkel gazdagított tésztát formázd gombóccá, és helyezd panettone formába (ha nincs ilyen, használhatsz magas falú, sütőpapírral bélelt tortaformát is). Takarj le egy tiszta konyharuhával, és hagyd újra kelni 1-1,5 órán át, amíg a tészta ismét megemelkedik.
6. Sütés
Melegítsd elő a sütőt 180°C-ra (légkeveréses módban 160°C). Süsd a megkelt panettonét kb. 45-50 percig, amíg aranybarna lesz a teteje. Ha túlságosan pirulna, takard le egy darab alufóliával.
7. Hűtés és tálalás
Amikor elkészült, hagyd teljesen kihűlni a rácson. Az olaszok fellógatják, hogy ne essen össze, így a hűlés folyamán megtartja a formáját. A panettonét csak teljesen kihűlt állapotban szeleteld, így megőrzi levegős textúráját és puhaságát.
• Variálható ízek: Ha nem szereted a kandírozott gyümölcsöket, próbálkozhatsz csokoládédarabokkal, apróra vágott dióval vagy mandulával. A csokoládés panettone különösen népszerű azok körében, akik valami újat szeretnének.
• Tárolás: Az otthon készült panettonét légmentesen záródó dobozban akár egy hétig is eltarthatod.
• Fűszerezés: Ha extra ízt szeretnél, adj a tésztához egy kis fahéjat, szerecsendiót vagy kardamomot – ezek tökéletesen illenek az ünnepi hangulathoz.
Próbáld ki te is ezt az édes klasszikust, és varázsolj egy kis Itáliát az ünnepi asztalra!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.