Koronavírus: A páratartalom befolyásolja a koronavírus aeroszolos terjedését

Forrás: Shutterstock -
páratartalom
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A levegő páratartalmának jelentős befolyása van a vírusrészecskék terjedésére, ami a száraz, beltéri körülmények között a téli hónapokban növelheti a koronavírus-fertőzés kockázatát - állapította meg egy japán szuperszámítógép.

A Riken kutatóintézet és a Kobe Egyetem legújabb tanulmánya szerint az eredmények arra utalnak, hogy a párásítók segíthetnek mérsékelni a fertőzések kockázatát azokban az időszakokban, amikor nem lehetséges a szellőztetés. A japán szakértők a Fugaku szuperszámítógépet használták, hogy modellezzék a fertőzött emberektől származó vírusszerű részecskék kibocsátását és áramlását különböző tulajdonságú beltéri környezetekben.

A 30 százalékosnál alacsonyabb páratartalmú levegőben több mint kétszer annyi az aeroszolos részecske, mint a legalább 60 százalékos páratartalmú levegőben - mutatta ki a szimuláció.
A kutatásból az is kiderült, hogy az arcvédő pajzs nem jelent olyan hatékony védelmet az aeroszolok terjedése ellen, mint a száj- és orrmaszkok. Az eredmények továbbá arra is rámutattak, hogy étkezéskor nagyobb kockázatot jelentenek az ember mellett ülő személyek, mint a szemben ülők.

A Cubokura Makoto által vezetett kutatócsoport korábban a vonatokat, munkahelyeket és osztálytermeket jellemző fertőzési kockázatot vizsgálták a Fugaku segítségével.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.