A győri fiatalembert és stábját skóciai látogatásakor egy magánbeszélgetésen a dalai láma is fogadta.
Hogyan kerültél kapcsolatba a beteg hölggyel, akiről a film szól, honnan az ismeretség?
Adam: Vijayjal Dharamszalában, a tibeti klinikán találkoztunk, és egy orvos ajánlására kezdtünk el vele forgatni. A nyelvi akadályok ellenére nagyon hamar megtaláltuk a közös hangot.
Miben más a tibeti gyógyítása a rákbetegségnek, mint az európai?
A filmben bemutatjuk a tibeti gyógyászat pozitív gondolati síkját, például a szoros beteg-orvos viszonyt, a helyes hozzáállást és a pozitív gondolkodást.
Mennyi ideig forgattátok a filmet?
Adrián: A forgatás összesen két hónapig tartott. Egy hónapot töltöttünk a dél-indai Bangalor (ma Bengaluru) városában, dr. Dorjee Rhapten Neshar klinikáján, aki a tibeti gyógyászat egyik kiemelkedő egyénisége. A második hónapban a Himalája lábainál fekvő Dharamszala város lett forgatásunk helyszíne. A város nemcsak azért híres, mert itt található Őszentsége, a dalai láma temploma és egyben a tibeti kolónia központja, hanem itt működik a tradicionális tibeti orvoslás legfőbb intézménye, a Men-Tsee-Khang is.
Mióta jársz ki Tibetbe?
Adrián: A film a tibeti gyógyászatról szól, mi azonban nem jártunk Tibetben. Indiában, Dharamszalában van jelenleg a tibeti orvoslás központja. Őszentsége, a dalai láma ebben a városban telepedett le, miután kénytelen volt elmenekülni Tibetből.
Milyen volt a személyes találkozás a dalai lámával? Milyen hatással volt rád egy ekkora tanító, mester? Miről beszélgettetek?
Adrián: Hatalmas élmény volt, ahogy nagy mosollyal fogadott, majd megáldott minket. Első filmünk, a Dolma lányai volt a beszélgetésünk témája. Megköszönte, hogy elkészítettük a filmet, és elmondta, hogy fontosnak tartja ezt a témakört.
Téged gyógyítottak meg már tibeti orvosok? Ha igen, milyenek a tapasztalataid?
Adrián: Betegség nélkül megúsztam a forgatási hónapokat, így nem volt szükségem a tibeti orvosok kezelésére, ettől függetlenül kértem egy általános vizsgálatot. Ami meglepő volt, hogy korábbi betegségeket és az életmódomat pontosan tudták a pulzusomból diagnosztizálni.
Hogy jutottál be a szerzetesekhez? Azokba a „műhelyekbe”, ahol a gyógyszereket készítik?
Nemcsak szabadon forgathattunk az intézményen belül, de itt is szállásoltak el minket a vendégszobákban.
Mit gondolsz, ha valaki nem buddhista, nem meditál, akkor is teljes mértékben hatnak ezek a gyógyszerek?
Adam: Ahogy a filmben az egyik szerzetes orvos is mondja: „Nem kell buddhistának lenni, ahhoz, hogy valaki a tibeti gyógyászatot válassza.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.