Mi az energetikai tanúsítvány és mikor szükséges?
Az energetikai tanúsítvány leggyakrabban ingatlaneladás, vagy bérbeadás esetén szükséges, de szükség lehet energetikai pályázatok, vagy használatbavételi engedély igénylése esetén is. Az energetikai tanúsítvány tartalmazza az ingatlan energetikai besorolását, mely besorolás az ingatlan energiafogyasztásától, vagyis rezsiköltségétől függ. Továbbá az energetikai tanúsítványban megtalálhatjuk az ingatlan szerkezeti rétegrendjeit, hőszigetelésének mértékét és a gépészeti rendszereinek leírását is.
Van-e lejárati ideje az energetikai tanúsítványnak?
Az energetikai tanúsítványnak van lejárati ideje: 10 évig érvényes.
Mennyibe kerül az energetikai tanúsítvány Budapesten?
Az energetikai tanúsítvány ára Budapesten változó, mivel a vállalási árat a szolgáltató szabja meg. Éppen ezért az árak tekintetében érdemes körülnézni a piacon, mielőtt az ember megrendeli a szolgáltatást. Általánosságban azért elmondható, hogy külön árkategóriában vannak a társasházi lakások és külön a családi házak. Az árakat befolyásolja az ingatlan mérete és bonyolultsága is. Egy átlagos lakás költsége körülbelül 12-20.000 Ft között, egy családi házé pedig 20-30.000 Ft között van.
Kinek a költsége az energetikai tanúsítvány?
Az energetikai tanúsítvány költsége a tulajdonost terheli, vagyis eladás esetén az eladó, bérbeadás esetén pedig a bérbeadó fizeti meg.
Mit érdemes tudni az energetikai tanúsítvány készítésének folyamatáról és meddig tart Budapesten?
Az energetikai tanúsítvány készítésének folyamata Budapesten pár munkanapot szokott igénybe venni, bár ez attól is függ, hogy a tanúsító szakembernek mennyi szabad kapacitása van.
Nézzük néhány pontban a folyamatot:
Miből áll a helyszíni felmérés és mennyi ideig tart Budapesten?
A helyszíni felmérésen pár adatra lesz szükség:
Az adatok megadása után a tanúsító ellenőrzi a kapott alaprajzot; ha nem áll rendelkezésre, akkor rajzol egyet. A felmérés végén készül pár fénykép is, mely a dokumentáció része lesz. A helyszíni felmérés Budapesten egy átlagos ingatlan esetén körülbelül 30 percet vesz igénybe.
Mikor hiteles az energetikai tanúsítvány és mit kell tudni a HET számról?
Az energetikai tanúsítvány hitelesítését a tanúsító szakember végzi ügyfélkapus rendszeren keresztül, úgy, hogy az elkészült anyagot feltölti az Országos Építésügyi Nyilvántartásba. Az Országos Építésügyi Nyilvántartás nyilvános, így a tanúsítvány hitelessége ellenőrizhető.
Nyilvános adatok:
Milyen energetikai kategóriákat különböztetünk meg?
A legjobb energetikai besorolás a „AA++” és a legrosszabb pedig a „JJ”.
Összesen 12 kategória van:
Ki készíthet energetikai tanúsítványt Budapesten?
Az energetikai tanúsítvány készítésére jogosultak megtalálhatóak a Magyar Építész Kamara és a Magyar Mérnöki Kamara névjegyzékében. A névjegyzékben külön kereshetőek a budapesti címmel rendelkező szakemberek. Amennyiben a szolgáltatást cég végzi, abban az esetben alkalmazotti jogviszonnyal kell rendelkeznie a cégben egy energetikai tanúsításra jogosult szakembernek.
Milyen jogszabályok rendelkeznek az energetikai tanúsítvány készítéséről?
Az energetikai tanúsítvány készítésével kapcsolatban két jogszabály rendelkezik:
Az energetikai tanúsítvány döntő szerepe
Ingatlan adásvétele során az energetikai tanúsítvány egyre nagyobb szerepet kap a megemelkedett energiaáraknak köszönhetően. A vásárlók jobban keresik az energetikailag jobb besorolású ingatlanokat, hiszen tudják, hogy az energetikai besorolás a várható rezsiszámlát is tükrözi. Az energetikailag korszerűtlen ingatlanokra az utóbbi időben visszaesett a kereslet, így várhatóan ezeknek az ingatlanoknak az ára csökkenni fog az elkövetkezendő időszakban az ingatlanpiacon. Amíg az energiaárak ilyen magasak maradnak, addig az energetikai tanúsítványnak döntő szerepe lesz az adásvétel során.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.