Az érettségi után sokan szembesülnek azzal a bizonytalansággal, hogy mi lesz a következő lépés. Megijedünk az érett felnőttkortól és a felelősségektől is. Vajon hogyan vészelhetjük át ezt az időszakot és hogyan készülhetünk fel a nagybetűs életre? A témában dr. Makai Gáborral, klinikai szakpszichológussal beszélgetett a Life.hu.
Az érettségi időszaka mentálisan és fizikailag is megterhelő. Fontos, hogy adjunk magunknak időt a pihenésre és a regenerálódásra. Töltsünk időt a családunkkal, barátainkkal és élvezzük a szabadidőt. A kikapcsolódás segít, hogy feltöltődjünk és újult erővel vághassunk neki a következő kihívásoknak.
Az érettségi volt az első próbatétel egy fiatal felnőtt életében, ez egy vízválasztó, egy átmenet a gyermek és a fiatal kor között. Ebben a korban, 18 évesen jellemző egy megtorpanás
– emelte ki a szakértő.
– Minden átláthatatlan, kevésbé éljük meg azt, hogy az irányítás a mi kezünkben van. Egyfajta identitás krízis következik be. Minden felnőtt esetében az a kérdés merül fel, hogy vajon ki is ő valójában. Mi a szerepe a világban? – folytatta Gábor.
Az érettségi után érdemes időt szánni arra, hogy felfedezzük, hogy mi az, ami igazán érdekel. Vegyünk részt különböző workshopokon, próbáljunk ki új hobbit, olvassunk szakirodalmat, vagy akár önkénteskedjünk. Minél többet tudunk meg saját érdeklődési köreinkről, annál könnyebb lesz meghozni a jövőbeli döntéseinket.
Az újratervezés nagyon fontos, hogy legyenek céljai, részcéljai az embernek. Egy pszichés teher egy fiatalnak az, hogy innentől kezdve egyedül kell menedzselni az életet és jobban mozgósítani az erőforrásokat.
Meg kell szelidíteni ezt az időszakot, ahol a bizonytalanság és a félelem eluralkodik. Ettől ne ijedjünk meg. Ez inkább építi az embert. Arra sarkal minket, hogy megküzdjünk, alapvetően elkezdjük építeni az életünket. Rövid távon célokat megfogalmazva haladjunk abba az irányba, amit szeretnénk
– magyarázta Gábor.
A konkrét tervek segítenek abban, hogy fókuszált maradj, és magabiztosan haladj előre.
Ne felejtsük el, hogy nem vagyunk egyedül. A családunk, barátaink és tanáraink mindig mellettünk állnak és támogatnak minket. Ha bizonytalanok vagyunk valamiben, ne féljünk tanácsot kérni tőlük. Emellett érdemes szakemberek segítségét is igénybe venni, például pályaválasztási tanácsadóét.
Ne felejtsük el, hogy az érettségi utáni időszak egy átmeneti időszak. Ne legyünk túl szigorúak magunkkal, ha nem találunk azonnal mindenre választ. Az élet egy folyamatos tanulási folyamat és minden lépés közelebb visz a céljainkhoz.
Tippek, amik segíthetnek a nehéz időszakban
Az érettségi utáni időszak tele van lehetőségekkel és kihívásokkal. Legyünk nyitottak, bátran próbáljunk ki új dolgokat és ne féljünk segítséget kérni. Az utazás, amit most kezdünk, tele van kalandokkal és tanulságokkal, amelyek segítenek abban, hogy megtaláljuk az utunkat és építsük a jövőnket. Életre fel!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.