Menstruációs görcsökkel küzdesz? — Így élj túl! Tippek, trükkök fájdalom ellen

görcsök PMS trükk menstruáció premenstruációs tünetek menstruációs görcs
Akár minden negyedik nő érintett lehet a menstruáció okozta fájdalmakban. Ha neked is beárnyékolják a napjaidat a menstruációs görcsök, szinte mozdulni sem bírsz, amikor beköszönt a piros időszak, létezik pár egyszerű házi praktika, amivel enyhíteni tudod a fájdalmadat. Azonban, ha ezek közül egyik sem segít, érdemes felkeresni egy profi nőgyógyászt.

Amikor beköszönt a nők életében a piros betűs időszak, számtalan nehézséggel kell szembenézniük, ami nem kis kihívást jelent. Ilyenkor a nők nagy része ingerlékeny, szörnyű menstruációs görcsök hada támadja az alhasát és nehéz szabadulni a fájdalomtól, vannak akiknek a bőre is jelez, és pattanások jelennek meg az arcukon, egyeseknél fejfájás vagy akár láz is felléphet, végtagi fájdalmak. Tehát számtalan fájdalmas tényező nehezíti a nők életét ezekben a gondterhelt napokban. Ilyenkor sincsen lazsálás a nők életében: helyt kell állni a munkahelyen, anyaként, párként. De mégis hogyan enyhíthetőek ezek a fájdalmak? Hoztunk pár tippet, trükköt, hogy túlélj és valamivel szebbek legyenek ezek a szenvedős napok!

A menstruációs görcsök minden negyedik nőt érintenek
A menstruációs görcsök minden negyedik nőt érintenek
Forrás: Shutterstock

Leghatékonyabb praktikák a menstruációs görcsök enyhítésére

A menstruációhoz gyakran társulhat egy úgynevezett premenstruációs szindróma (PMS), ami a menzesz előtti napokban kopog be, ami fokozott ingerlékenységet, lehangoltságot, mellfeszülést, hát-derékfájást és hőhullámokat okoz. Nem mindenkinek jár heves fájdalmakkal a menstruáció, de mindenki megérzi valamilyen szinten a ciklus hormonális és élettani  változásait. Nem véletlenül nevezik ezeket a napokat “havi bajnak„ vagy “nehéz napoknak„.

Melyek a menstruációs fájdalmak leggyakoribb okai? 

A fájdalom konkrét okának meghatározása néha elég nagy kihívást jelent. A megfelelő diagnózist a nőgyógyász tudja felállítani. Azonban lehetnek lelki okai is a menstruációs fájdalmaknak, okozhatja stressz is vagy szervi megbetegedés — ezért mindenképpen javasolt felkeresni egy szakembert. 

Trükkök a fájdalom csillapítására

Egy kis könnyű testmozgás 

Persze ilyenkor hallani sem szeretnél a mozgásról, de nem kell megterhelő edzőtermi megoldásokra gondolni. Nagyon sokat segíthet ilyenkor egy kis óvatos mozgás, ami segít abban, hogy jobb legyen a véráramlás az egész testedben ellazuljanak a kismedencei izmok, és ami a legfontosabb, endorfinokat szabadít fel. A béta-endorfinnak fájdalomcsillapító hatása van. 

Ilyen mozgásokat végezz, amik segíteni fognak: jóga, séta, egy könnyű kocogás, nyújtás.

Nagyon sokat segíthet ilyenkor egy kis óvatos mozgás, ami segít abban, hogy jobb legyen a véráramlás az egész testedben ellazuljanak a kismedencei izmok
Nagyon sokat segíthet ilyenkor egy kis óvatos mozgás, ami segít abban, hogy jobb legyen a véráramlás, az egész testedben ellazuljanak a kismedencei izmok
Forrás: Shutterstock

Melegítsd a hasadat

A melegítés a fájdalomcsillapítás egyik legősibb módszere. Oldja az izomfeszültésget, ellazítja a hasizmokat és fokozza a vérkeringést a medencében. 

Használj meleg törölközőt, zselés tasakot, meleg vizes palackot vagy egy meleg zuhany is jót tehet. A szauna is segíthet, ha betartod a higiéniai óvintézkedéseket. 

Pihenj sokat, aludj

Ilyenkor nem a legegyszerűbb mozdulatlanul feküdni az ágyban és egy jót szundítani. Ha mégis sikerül elaludnod kipihentebb leszel és ez a közérzetedre is jobb hatással lesz, valamint az alvás eltereli a gondolatidat a fájdalomról.

Ne fogyassz alkoholt

Az alkohol szárít és ez a menstruációs vér besűrűsödését eredményezi. Ez megnehezíti a méhnyálkahártya leválását, ami még nagyobb fájdalmat és görcsöket okoz az alhasi területen.

A legfontosabb vitaminok bevitele

A vitaminok a menstruációs ciklusban is fontos szerepet töltenek be. Több tanulmány szerint is vannak olyan vitaminok, amelyek még a PMS tüneteinek enyhítésében is segítenek. 

Ezeket a vitaminokat fogyasztd:  

  • B1-vitamin: csökkenti a PMS tüneteit, hatásosnak bizonyult az erős menstruációs fájdalomban szenvedő nőknél.
  • B6-vitamin: dopamint és a szerotonint termel. Ezek az anyagok közvetlen hatással vannak a hangulatra, és befolyásolhatják a szorongás és az étvágy érzését, valamint a megelégedettséghez és a boldogságérzethez is hozzájárulnak.
  • D-vitamin: segíti a menstruáció rendszerességének fenntartását, valamint nyugodt lefolyását és befolyásolja a hormonális egészséget.
Miért menstruáltak kevesebbet a régi idők női? A válasz meglepőbb, mint hinnéd!Ezért ne igyál soha kávét a menstruációd alattVashiányok és miértek: amit minden nőnek tudnia kell

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.