Mosószóda az új csodaszer! Ezt használd az ecet helyett, ha szeretnél megszabadulni a vízkőtől

mosószóda
Shutterstock - New Africa
tisztítás takarítás mosószóda
A mosószóda egy otthonra is könnyen beszerezhető tisztítószer, amellyel hatékonyan eltávolíthatod a vízkövet. Mutatjuk, hogyan és mire használd még!

Az ecetet sokan használják vízkő ellen, ám van egy ennél is jobb választás, mégpedig a mosószóda, ami még szagot sem hagy. A mosószóda egy csodákra képes tisztítószer, amit a vízkőoldáson túl használhatsz a lakás számos pontján tisztításra, még a mosáshoz is. Hatékonyan eltávolítja a foltokat, lágyítja a vizet, zsírtalanítja a konyhai eszközöket és a fürdőszobában is tökéletes penész, vízkő és szappanfoltok ellen. A mosószódát könnyen beszerezheted a boltban, de akár otthon is elkészítheted.

mosószóda
A mosószóda egy otthon is könnyen elkészíthető, hatékony tisztítószer.
Forrás: Shutterstock

A mosószóda sokkal jobb választás, mint az ecet

Mi a mosószóda?

A mosószóda nagyon sok tisztítószer alapja. A poros kémiai anyag 11-es pH értékével lúgos, így kiváló egy sor különböző folt ellen a lakás bármely pontján. A nagyszüleink által sziksónak nevezett  mosószóda egy természetben is fellelhető anyag, aminek a gyártása során sem keletkezik környezetkárosító mellékanyag, így egy kifejezetten környezetbarát tisztítószerről beszélünk.
A mosószódát önmagában és keverékként is lehet használni, viszont fontos, hogy mivel erős lúg, így bőrszárazságot és irritációt okozhat, így javasolt kesztyűt viselni a használatakor.

Mosószóda és szódabikarbóna

A mosószódát és a szódabikarbónát mindössze egy hidrogénatom különbözteti meg egymástól. Állagukat tekintve a mosószóda egy könnyebb por, a szódabikarbóna viszont sokkal durvábbnak érződik. A kettő együtt tökéletes mosáshoz és vízlágyításhoz, de könnyen készíthetsz a szódabikarbónából mosószódát, úgy, hogy 220 Celsius-fokon sütöd 1 órán keresztül, megvárod, amíg lehűl és már használatra kész.

Így használd

Vízkőoldás és zsíroldás

Készíts pasztát a mosószóda és víz keverékéből, majd egy mikroszálas kendővel vidd fel a vízköves felületre, dörzsöld meg, majd töröld le. Mivel a mosószóda lúgos, ezért ugyanezt a pasztát használhatod a konyhában hideg zsíroldóként. A tűzhely, a mikró, a csempe és a kerámia is mosószódával könnyen tisztítható felületek. Az alumíniumra figyelj, mert azon korróziót okozhat!

Ablakpucolás

Ha 1 evőkanál mosószódát feloldasz fél liter meleg vízben, és ezt egy fújófejes palackba helyezed, akkor kapsz egy hatékony ablaktisztítót. Érdemes ezután egy ecetes oldattal is áttörölni az ablakot, hogy tökéletesen ragyogjon.

Penészeltávolítás zuhanyfüggönyről

A mosószóda erősen fellép a zuhanyfüggönyön található szappan- és penészfoltok ellen is. Ehhez használhatod ugyanazt a spray-t, amit fent ajánlottunk, amivel csak lefújod a penészes részeket, majd egy szivaccsal áttörlöd a függönyt.

Mosás és vízlágyítás

A mosószódát használhatod ruhák áztatásához és a mosógépben is. Áztatást akkor alkalmazz, ha zsíros foltokat szeretnél eltávolítani. Ehhez 5 liter meleg vízhez adj 2 evőkanál mosószódát, és egy éjszakán át áztasd a zsíros foltos ruhákat és törlőkendőket, ezután csavard ki őket és mosd ki mosógépben. Ha mosógépben használod a mosószódát, akkor önmagában csak fehér és világos ruhákon alkalmazd. A sötét ruhákra fakító hatással van, ezért azoknál keverd hagyományos mosóporral fele-fele arányban. 2 evőkanál mosószódára van szükség 5 kg ruhához.

Szőnyegtisztítás

A mosószódás szőnyegtisztításnak köszönhetően a vörösbor is el fog tűnni a szőnyegről. Használd a már említett 1 evőkanál mosószóda fél liter meleg vízbe történő oldatát, fújd be vele a foltot, majd dörzsöld át. Mivel a mosószódának fakító hatása van, először mindenképp teszteld egy kevésbé látható területen!

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.