Cipőápolási kisokos: ezek a legjobb bevált házi módszerek

praktika cipő tisztítás
Az esős és latyakos időjárás alatt még nagyobb figyelmet kell fordítanunk cipőink ápolására. Mutatunk néhány trükköt, amiket könnyedén alkalmazhatsz otthon is. Cipőápolási kiosokos következik.

Vannak cipők, amiket simán bedobhatunk a mosógépbe, de a legtöbb, főleg a minőségi darabok más és ennél jóval gondosabb törődést igényelnek. A cipőápolás ennek ellenére nem bonyolult feladat, nézzük, melyiket, miként kezeld.

cipőápolás
A cipőápolás elengedhetetlen 
Forrás: Shutterstock

A rendszeres cipőápolás minden évszakban elengedhetetlen

A legkényesebb darab

A bőrből készült cipők az egyik legkényesebb darabok. Ápolásukkor nagy figyelmet kell fordítanunk a finomságra. Azonban sok gondot megelőzhetünk, ha vásárláskor választunk mellé impregnáló szert is. Ez a vegyszer kiválóan védi a nedvesség és a szennyeződésekkel szemben. Külön bőrápoló szereket is kaphatunk a boltban, viszont ezeket otthoni praktikákkal is könnyedén helyettesíthetjük. 

Enyhén nedvessel

A lakkbőr cipők könnyen sérülnek, egy durvább anyagú kefe azonnal megkarcolja a felületét. Tisztításához használj egy enyhén nedves rongyot vagy már elnyűtt pólót. Először próbáld meg sima vízzel, ha a kosz túl makacs, akkor pedig tegyél hozzá egy kevés szappant.

Használj cipőkefét

A nappa bőrhöz nyugodtan használhatsz cipőkefét. Ezzel távolítsd el a felszínen megtapadt port, fontos, hogy ezt a műveletet szárazon végezzük. Ezután pedig alkalmazzuk a lakbőrhöz javasolt módszert: enyhén nedves ronggyal töröljük át.

Sötéthez banánhéj

A sötét bőrből készült lábbeliket tisztíthatjuk akár a banánhéj belsejével is. Meglepő, de sokan esküsznek erre a módszerre. Hámozzuk meg a gyümölcsöt, majd a héj belsejét használjuk úgy, mint egy körömkefét. Ne ijedjünk meg, ha a banán rajta marad, de ezt egy nedves törlőkendővel egyszerűen eltávolíthatjuk a fellazult kosszal együtt. 

Jöhet a burgonya is

Első lépésként távolítsd el a cipőről a sarat egy ronggyal. Ha a lábbelin makacs szennyeződések maradtak, akkor vesd be a burgonyát. A nyers zöldséget vágd ketté, majd a belsejével dörzsölje át alaposan a bőrt. Utolsó lépésként ismét töröld át egy nedves kendővel. 

Csakis mentessel

A bőrcipők tisztításához használhatunk körömlakklemosót is, de csak acetonmenteset! Egy vattakorongra csepegtess belőle, majd töröld át a kritikus pontokat. Ezután ismét a nedves rongyot alkalmazd, hogy ne maradjon vegyszer a cipőn, ami kiszáríthatja. 

Hordás után azonnal

Könnyedén megelőzhetjük a nagyon makacs és megszáradt szennyeződéseket, ha minden hordás után gyorsan áttöröljük és így rakjuk el a szekrénybe. Ezzel cipőnk élettartamát is növelhetjük, ráadásul a saját dolgunkat is egyszerűsítjük. 

Óvatosan a velúrral

A velúr tisztítása nem egyszerű feladat, könnyedén megsérthetjük. Ez az anyag hamar magába szívja a vizet, ezért különösen fontos, hogy használjunk hozzá impregnálót. A szennyeződéseket először egy puha kefével próbáljuk meg eltávolítani, ha még mindig maradtak rajta durvább foltok, akkor egy kis micellás vattapamaccsal próbálkozzunk. 

Vessük be a bőrfeltolót

A nubuk és a velúrok anyaga a nedvesség hatására megkeményedik és lelapul. Egy bőrfeltoló segítségével fellazíthatod ezeket a szálakat, hogy a cipő újra selymes legyen. Óvatosan végezd ezt a műveletet, hogy ne karcold meg. 

Csak fehérrel

Azokat a nagyon világos és kényes anyagú cipőket, amiket nedvessel nem lehet tisztítani, nyugodtan radírozzuk át. Első lépésként egy cipőkefe segítségével távolítsuk el a port. Ezután fogjunk egy radírt, de csak világos színűt, és kezdjük meg a radírozást. A cipőről úgy fognak eltűnni a koszok, mint a grafit a lapról. 

A hatékony duó

A vászoncipőket és a talpakat átdörzsölhetjük egy rég nem használt fogkefével. Nyugodtan használjunk hozzá fogkrémet, de arra figyeljünk, hogy csak fehér színűt. Ellenkező esetben a színezett krém befoghatja a vászon anyagot. 

Finom illatok

Hiába gyönyörű és ragyogó egy cipő kívülről, a kellemetlen szag gyorsan tönkreteheti az összképet. A szódabikarbóna kiváló szagtalanító szer, amit bátran használhatunk a lábbelijeinkhez is. Vedd ki a cipőből a talpbetétet és szórjon rá az univerzális háztartási szerből, és hagyd hatni egy éjszakát. Amennyiben a szag még mindig nem tűnt el, akkor ismételje meg ugyanezt a lépést, csak most a cipő belsejében. A port könnyedén felszívhatja egy porszívóval. 

Tilos a mosógép!

A legtöbb cipőt tilos betenni a mosógépbe. Ha mégis erre kényszerülünk, akkor mindig használjunk mosózsákot! Azonban egy tiszta cipőhöz a fűzők is hozzátartoznak. Ezeket tegyük először mosózsákba, majd úgy a gépbe, de akár szappanos vagy fehérítős vízbe is áztathatjuk. 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.