Ezeket a dolgokat már semmiképp se végezd el a kertben

Happy,Little,Girls,With,Grandmother,Picking,Up,Leaves,And,Putting
Halfpoint/Shutterstock - Halfpoint
hobbikertész kert ősz
A kertben még ilyenkor is van munka, de van néhány feladat, amit már jobb, ha tavaszra hagysz.

Még késő ősszel is egyre több hobbikertész tölti idejét a kertben, hiszen annak rendbetétele nem kevés munkával jár. Ki kell takarítani az ágyásokat, el kell zárni a kerti csapot, össze kell szedni a faleveleket és el kell tenni téli pihenőhelyükre az arra érzékeny növényeket. De, ha szíveden viseled kerted kis lakóinak életét, néhány kerti munkát inkább tavaszra halasztasz.

ősz falevél
Ősszel, egyrészt a sünök, másrészt a talaj védelme érdekében jobb, ha nem gereblyézed össze az összes lehulló falevele
Forrás: Shutterstock

 

Ősszel ne vágj le mindent

A téli fagy és eső nagy károkat okozhat egyes növényeknél. Ezért ilyenkor is rengeteg a feladat a kertben. De ha van valami, amit sosem szabad ősszel elvégezni, az a metszés. Habár sokan a téli felkészítés legfontosabb lépésének tartják – ezzel a lépéssel csak növekedésre ösztönözzük a növényeket egy olyan időszakban, amikor már éppen készülnének téli álomra szenderülni.

Ősszel már ne ültess rózsát

A legjobb időszak a rózsaültetésre a májustól júliusig tartó időszak. A  konténerekben értékesített, dugványok gyökérzete még gyenge, ezért a rózsák tuti nem él túl a hideg telet. Azokat a palántákat, amelyeknek erős, fejlett gyökerei vannak a vásárláskor, kora ősszel is beültethetjük a földbe, de arra ügyeljünk, hogy még súlyos fagyok előtt végezzünk a munkálatokkal.

Ősszel ne távolíts el minden falevelet

Ősszel, egyrészt a sünök, másrészt a talaj védelme érdekében jobb, ha nem gereblyézed össze az összes lehulló falevelet. A környezetvédők szerint ez nem szükséges, sőt káros. A tél során a levéltakaró védi a gyökérrendszert, gátolja a gyomok kialakulását és segít, hogy a nedvesség a talajban maradjon.

Ha pedig gallyrakás megbontásakor sünfészket (vagy telelő sünt) találunk, ne essünk pánikba, és ha csak lehet, semmiképpen se szedjük össze a kölyköket és kezdjük mi magunk nevelgetni őket; ehelyett pakoljunk vissza kellő vastagságú rétegben ágakat és leveleket a fészekre, majd hagyjuk a nőstényre a továbbiakat.

Ősszel már ne vedd elő a fűnyírót

Szakértők szerint a fűnyírásra elsősorban március és október között van szükség. Ahogy a hőmérséklet csökken, a fű növekedése lassul, így egyre ritkábban kell nyírni, vagy akár teljesen le is állhatunk vele. Az, hogy pontosan mikor és milyen gyakran nyírjuk a füvet az elkövetkező hetekben, nagy hatással lehet a következő nyári kertünk szépségére.

Female,Gardener,Working,In,Autumn,,Cutting,Grass,In,Backyard.,Concept
Ősszel már ne vedd elő a fűnyírót
Forrás: Shutterstock/Copyright

Ősszel ne trágyázz

A növények ősszel már kevesebb tápanyagot vesznek fel a talajból. Ha ilyenkor túl sok trágyát juttatunk a talajba, a tápanyagok felhalmozódnak, ami tavasszal túlzott tápanyagellátást eredményezhet. 

Ősszel ne égesd el az avart

A zöld hulladékot ne égessük el. Az égetés során keletkezett füst káros a környezetre, ráadásul az óvatlanul meggyújtott avarból kicsapó lángok könnyen átterjedhetnek más területekre. A szeptember-október amúgy is remek alkalom a komposztálásra, mert rengeteg zöld hulladék keletkezik, amit hozzáadhatunk a komposztunkhoz.

Ne szedj le minden termést

Ősszel érdemes összeszedni a földre hullott gyümölcsöket, egyrészt, hogy az erjedésnek induló gyümölcsük ne fertőzzék meg a talajt, másrészt, a földre hullott almából, körtéből finom lekvárt és befőttet lehet készíteni.

Nem mellesleg néhány szem alma itt-ott a fán, egy csipkebogyó a rózsán nem csak szép dísze az őszi tájnak, hanem ínycsiklandozó csemege a kert kis lakóinak. Bár emberi segítség nélkül is átvészelnék a madarak a telet, az etetés nagy könnyebbséget és biztonságot jelent számukra.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.