Mikulás-szindróma: amikor úgy hiszel a szerelemben, mint a gyerekek a télapóban

pszichológia párkapcsolat szindróma Mikulás
Egy kapcsolat kezdetén sokan érzik úgy, hogy elvarázsolták őket, ilyenkor szinte nem is tudnak szerelmükön kívül másra gondolni. Ez a heves lángolás idővel csillapodik, de megmaradnak az érzelmek és fontossá válnak azok a dolgok is, melyek hosszú távon összetartanak egy kapcsolatot. De nem mindenkinél!

Vannak olyanok, akik hisznek az örökkön örökké tartó heves érzelmekben, és megesik, hogy ezt a kapcsolat elején jelentkező csodát összekeverik az igaz szerelemmel. Ők bizony Mikulás-szindrómások, akik ugyanúgy hisznek az örök lángolásban, mint a gyerekek a fehér szakállú létezésében. Bár megeshet, hogy létezik ilyen szerelem, de a gyakorlat azt mutatja, hogy ennek az érzésnek a kialakulásában szerepet játszó hormonoknak, a feniletilaminnak a mennyisége nagyjából két év elteltével csökken. Ideális esetben ekkorra a két ember között kialakul egy erős szeretet és kötődés, ami alapja lehet egy hosszan tartó kapcsolatnak. Az erős hit a saját elképzelésünkben, az önmagunkat meggyőző „hazugságban” főként a gyerekekre jellemző, de időnként a párkapcsolatokban is kialakulhat.

mikulás-szindróma, télapó, párkapcsolat
Mikulás-szindróma: amikor úgy hiszel a szerelemben, mint a gyerekek a télapóban
Forrás: Shutterstock

A Mikulás-szindróma általában egy csalódás után alakul ki

A kezdeti szerelmi hév lassan elmúlik, így visszanyerjük a kontrollt önmagunk felett. Ez nem is baj, hiszen veszélyes is lenne úgy leélni egy életet, hogy folyamatosan lángolunk és nem látunk a rózsaszín ködtől. A Mikuás-szindrómás azonban hisz ennek tartósságában és hazugságokba ringatja magát.

– Annál az embernél könnyebben kialakulhat az a tévhit, hogy az erős érzelmek az igazit jelzik, aki korábban elhitt egy szerelmi hazugságot, nagyon erősen hitt benne és egy nap hatalmasat csalódott emiatt – mondja Somorjai Martina szexológus. – Emiatt nagy trauma érte, amit ha nem tudott azóta sem feldolgozni, akkor azt tudat alatt úgy próbálja megoldani, hogy a továbbiakban is beleringatja magát abba a hazugságba, amiben egyszer már csalódott. Ezzel a lelke tudattalanul gyógyítja magát, abban reménykedve, hogy ez kioltja majd az eredeti sérelmet.

Maradhatnak a legjobb szerepében

Vannak olyan tulajdonságok, melyeket tudatosan, vagy tudat alatt keresünk egy szerelmi partnerben.

– Amikor ezeket végre felfedezni véljük, beleszeretünk e vonásokba. De nem a személybe teljes önvalójában, hanem csak azokba a tulajdonságaiba, amik addig annyira hiányoztak az életünkből – mondja Somorjai Martina. – A hormonok feltolulása tényleg elveheti az ember eszét, de ezt az érintett személye nem bánja, ez számára jó érzés, hiszen rajongani kifejezetten kellemes. Jobb, mint a hétköznapi élet egyhangúsága. Sokan ezért is sírják vissza a harmonikus házasságuk ellenére az első időszakot.

Ez a rajongás akár évekig is tarthat, de ez nem mindig baj… 

– Divatos manapság szidni az olyan manipulátorokat, akik éveken át elhitetnek különféle hazugságokat a partnerükkel. De mi van, ha az érintett így boldog? Oké, hazudik neki a párja, mégis így érzi jól magát. Míg egy kritikus, józan partner visszahúzná őt a Földre, szembesítené őt a hibáival. Ekkor eltűnik az illúzió, amit pedig sokan szeretnek – mondja a szexológus. – Hamis képeket sokan dédelgetnek, a legtöbb párkapcsolat nem működne hazugságok nélkül. Ez amiatt van, mert az emberek gyakran nem a másikat szeretik, hanem azt, ahogyan mellette érzik magukat, ahogyan mellette látják saját én-képüket. Ha ez gyönyörű, akkor ők így is szeretnének maradni, vagyis a legjobb férj vagy feleség szerepében.

Muszáj visszaszállni a Földre?

A kívülállók gyakran úgy érzik, hogy ők jobban látják mások kapcsolatát, és ez sokszor így is van. A család, a barátok időnként hamarabb észreveszik, ha a hazugság tartja össze a két embert. És ilyenkor megesik, hogy figyelmeztetnek.

– Aki a fellegekben jár, az nem tud másra figyelni. Annyira bízik a partnerében, mint annak idején a szüleiben. Ha mégis szólnak neki, akkor bár megsértődhet, de annyira rajong, olyan boldogságban él, hogy nem zavarja mások figyelmeztetése. Ezt a helyzetet legfeljebb akkor veszi észre, akkor látja át, ha újra csalódik, de az érzései ellen még akkor is csak nehezen tud tenni egyedül – mondja Somorjai Martina. – Más a helyzet akkor, ha az illető már nem boldog a hazugságban, ha már nem jókedvű a manipulátor mellett. Ilyenkor jöhet a felismerés, hiszen a idővel a gyerek is rájön, hogy nincs Mikulás.

Miért éppen így hívják?

A Mikulás-szindróma a hazugságban való hit. A jelenségről Michael M. Faniel írt egy könyvet. Ebben azt vizsgálja, milyen hatással van a gyerekekre, ha hazudnak nekik a Mikulás létéről. A szerző kijelenti, hogy nincs ok hazudni a kicsiknek, mivel ez negatívan befolyásolhatja a pszichés fejlődést. Faniel szerint ezek a hazugságok hozzájárulnak a depresszióban, szorongásban és más mentális és érzelmi zavarban szenvedők számának növekedéséhez. A hazugság traumatikus hatással lesz az ember világnézetére és ezek az élmények azok, amelyek bizalmi problémákat hoznak létre. 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.