Tűzifa tárolása: az egekig szökhet a fűtésszámla idén, ha ezt a hibát elköveted

tűzifa
Shutterstock - ShotPrime Studio
fűtés otthon tűzifa
A fával való fűtés nem véletlenül olyan népszerű hazánkban: legtöbb esetben költséghatékonyabb megoldás, mint a fosszilis tüzelőanyagok, főleg, ha a tűzifa saját erdőből vagy termelőtől származik. A szakértők azonban felhívják a fával tüzelők figyelmét egy hatalmas hibára, amely kiküszöbölésével elkerülhető, hogy a fűtésszámla az egekbe szökjön.

A cserépkályhák, a téglakályhák és a kandallók mind nagy népszerűségnek örvendenek manapság. Nem csoda, hiszen egy szépen kivitelezett kandalló nemcsak jól mutat és otthonossá varázsolja a házat, de még költséghatékony fűtési alternatívának is bizonyul. Abban az esetben járunk jól, ha megfelelően tároljuk a fűtőanyagot – ugyanis a tűzifa tárolása kulcsfontosságú a fűtési költségek szempontjából. 

Tűzifa tároló
A tűzifa tárolásához szükséges tároló legyen fedett
Forrás: Shutterstock

A megfizethető fűtésszámla érdekében figyeljünk a tűzifa megfelelő tárolására

A szakemberek azt tanácsolják, hogy a télire való tüzelőt már tavasszal szerezzük be, ugyanis a frissen kivágott fa víztartalma igencsak magas. Ha már tavasszal megvásároljuk a téli tüzeléshez szánt fűtőanyagot, akkor annak lesz ideje megfelelően kiszáradni. Ezzel jelentős költségeket spórolhatunk meg, ugyanis a száraz fának magasabb a fűtőértéke, mint a nedves fának – a nedves fa esetében az energia nagy része arra megy el, hogy a víz elpárologjon. A fűtésre alkalmas tűzifának maximum 18-20% nedvességet szabad tartalmaznia, különben rengeteget veszít a fűtőértékéből.

kandalló
A fűtésre alkalmas tűzifának maximum 18-20% nedvességet szabad tartalmaznia
Forrás: Shutterstock

Ezekre az alapszabályokra figyeljünk a fa tárolásánál

1. A tűzifát mindig a lakóépülettől távol tároljuk. Soha ne helyezzük a fát a házunk, vagy a melléképületek közelében, mert a kártevők így könnyen bejuthatnak a házba is. Az épületek és a farakás között minimum 4-5 méter távolságot célszerű tartani.

2. A fűtéshez szánt fatuskókat sose helyezzük el élő fák közvetlen közelébe, mert az élősködők az élő fáról könnyen átjuthatnak a tűzifába.

3. Egyik legfontosabb alapszabály, hogy óvjuk a fát a közvetlen csapadéktól, nedvességtől.

4. A farakásokat sose helyezzük közvetlenül a földre: használjunk alátétet – például betontömböket, téglákat – amelyek segítik megóvni a farönköket a kártevőktől. Egy fából készült keret, vagy rács is alkalmas lehet, a lényeg, hogy létrejöjjön egy légáteresztő réteg, ami megakadályozza, hogy a fa felszívja a föld nedvességtartalmát és biztosítja, hogy a farétegek megfelelően tudjanak szellőzni. Ez azért fontos, mert így a fa nem indul rothadásnak.

5. A tűzifát mindig felhasogatva, lekérgezve tároljuk! Ha méterben, kérgestül hagyjuk, akkor sokkal lassabban szárad, mert a kéreg nem engedi át a nedvességet.

6. A tároló, amelyben a tűzifát tároljuk, legyen fedett és figyeljünk arra, hogy oldalai megfelelő szellőzést biztosítsanak a fa száradásához. A teljesen zárt hely nem alkalmas a tűzifa tárolására, mert úgy a fa nem tud megfelelően szellőzni. A farakás mögött hagyjunk egy körülbelül 5-10 centiméteres rést, hogy a levegő át tudja járni és a fa egyenletesen tudjon száradni.

7. Soha ne tároljuk a tűzifát a házban, garázsban, vagy a kazánházban. A farakásban ugyanis rágcsálók, bogarak húzhatják meg magukat – amelyek nem szívesen látott „vendégek” lehetnek otthonunkban. A legideálisabb tárolási helyszín: a kert.

8. Érdemes a farakást időnként átrendezgetni, ellenőrizni, újrapakolni, mert így egyrészt, könnyebben szárad a nedves fa, másrészt, ellenőrizhetjük, hogy vannak-e benne kártevők.

9. Ha megtehetjük, akkor vásároljunk 2 évre elegendő fát, így biztosan lesz kiszáradt tűzifánk. 2 évnél tovább azonban ne tároljuk a fát, mert veszít a minőségéből.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.