pszichológia párkapcsolat beszélgetés
Az ünnepi időszakban talán kicsit több időt tudunk a szeretteinkkel tölteni, mint máskor, így alkalmunk nyílhat tartalmas beszélgetésekre. Ez azonban csak akkor viszi előre a kapcsolatot, ha megfelelően tudunk egymással kommunikálni.

Egy jó beszélgetés mindenkinek mást jelent: van, aki szeret hallgatni és van, aki imád addig beszélni, amíg el nem mond mindent, ami az eszébe jut. 

pszichológia, beszélgetés, párkapcsolat
Értékes beszélgetések nélkül a párkapcsolat könnyen félresiklik.
Forrás: Shutterstock

De mi a megfelelő beszélgetési technika?

Szakértőnk segít megfejteni. 

Sándor és Anikó másfél éve élnek együtt, ám a fiatal nő arra panaszkodik, hogy a szerelme nem igazán jó a beszélgetésekben.

Persze, az elején éjszakákon át próbáltuk megváltani a világot, de amikor az érzelmek kerültek volna szóba, Sándor már akkoriban is szűkszavúvá vált, és ez ma is így van. Persze, tudom jól, a férfiak nem szeretnek ilyesmiről csacsogni.... De úgy érzem, nekem időnként szükségem lenne rá, csak hogy tudjam, merre is tart a kapcsolatunk. Ráadásul gyakran érzem úgy, hogy nem figyel rám, csak kötelességből meghallgat, de a napi rutinon kívül semmi másról nem kérdez. Pedig nyilván neki is van véleménye a dolgokról, csak ritkán osztja meg velem. De már az is eszembe jutott, hogy én locsogok túl sokat...

Senki sem gondolatolvasó!

Nagyon nagy különbség van aközött, hogy mi van a fejemben, illetve mit érzek, és aközött, amit ki is mondok. Az emberek hajlamosak azt hinni, hogy ha mindent a másik elé tárnak, azzal túlságosan kitárulkoznak. 

Pedig egy családi, párkapcsolati vagy akár baráti beszélgetésnek is az a célja, hogy a másik megismerje a belső világunkat, hogy aztán ennek megfelelően álljon hozzánk, vagy ez alapján vigyük tovább az életünket. Ráadásul a lehető legritkább esetben fejezzük ki a szükségleteinket, mégis azt várjuk a másiktól, hogy félszavakból, sőt már a ráutaló magatartásunkból tudja, mire gondolunk, mit szeretnénk.

Csakhogy ez nem működik! Az is gyakori probléma, hogy ítélkezve kommunikálunk. Sokan azt hiszik, hogy ha kifejezik a véleményüket, akkor az majd cselekvésre sarkallja a másik felet, pedig az értékítélet nem elég ehhez. Inkább egyértelmű mondatokra, kijelentésekre van szükség.

Felszínre törő érzelmek

A szakértő szerint az sem baj, ha a beszélgetés esetleg vitába torkollik.
– Sőt, én azt mondom, hogy egy ilyen helyzetnek számos pozitív hozadéka lehet! Hiszen ha egy mély beszélgetés során eljutunk a vitáig, az azt jelzi, hogy olyan érzelmeket generáltunk, amik addig nem tudtak felszínre törni. Nem baj, ha ezekkel szembenézünk! Nagyon fontos ugyanakkor, hogy ilyenkor ne a másikat hibáztassuk, hanem kezdjük el megkeresni magunkban, hogy mégis mi és mit indított el bennünk, és erről, akár később is, de visszacsatolást adjunk a beszélgetőpartnerünknek. Azért is fontos egy-egy ilyen helyzet, mert ekkor lehet például meghúzni a határainkat, és megismerni a másikéit.

Figyelj, ne csak hallgass!

Molnár Éva arra is figyelmeztet, hogy nem elég megosztani az érzéseinket, gondolatainkat a másikkal, nagyon fontos a kérdezés is, de sajnos ezt a legtöbben nem teszik meg. Pedig így ismerhetjük meg igazán, és ezzel segíthetjük hozzá a másikat ahhoz, hogy ő is feltárja előttünk a belső világát. Értőn és figyelmesen kell meghallgatni, visszakérdezni. 

Az sem vezet sehova, ha lehurrogjuk a beszélgetőpartnert, és a saját igazunkat bizonygatjuk. Próbáljuk meg elfogadni a másik álláspontját, és inkább kérdések útján felderíteni, hogy miért úgy áll az adott témához.

A szakértő szerint a jó beszélgetésre úgy tudjuk a környezetünket is rászoktatni, ha mi magunk kezdünk el a fenti módon kommunikálni, és kifejezni, hogy ugyanezt várjuk el másoktól is.

Tekintettel egymásra...

Ahhoz, hogy egy diskurzus jól sikerüljön, oda kell figyelni a testbeszédre. Aki például keresztbe teszi a karját a felsőteste előtt, az azt sugallja, hogy nem nyitott a beszélgetésre. Tartsd inkább a törzsöd mellett leengedve! Ha az ember szeret valakit, sokszor automatikusan utánozza a mozdulatait, tehát ha szeretnéd kimutatni az érzéseidet, tudatosan is megpróbálkozhatsz a tükrözéssel. Természetesen a mosolygás is lényeges eleme a párbeszédnek, hiszen egy mogorva emberben senki sem bízik meg. Végül ne feledd a szemkontaktust, ami az első és legbiztosabb jele annak, hogy odafigyelsz a partneredre, miközben az beszél. Előfordulhat, hogy ha elkalandozik a tekinteted, azzal azt az üzenetet közvetíted a másik felé, hogy unod a témát, vagy egyáltalán nem is érdekelnek az elhangzottak – akkor is, ha ez nem igaz.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.