A karácsonyi készülődés egyik legizgalmasabb része a tökéletes fenyőfa kiválasztása, amely az otthonunk központi dekorációja lesz. Akár élő, akár vágott fát választunk, fontos, hogy tisztában legyünk a különböző fajták előnyeivel, hátrányaival, és azzal, hogyan gondozzuk őket megfelelően. Tippekkel és trükkökkel segítünk, hogy az ünnepi hangulat igazán varázslatos legyen.
Hazánkban jellemzően hat-hét fenyőféléből áll a teljes választék, de az árusok többségénél három fenyőfajt találunk: a közönséges lucot, az ezüstfenyőt és a Nordmann fenyőt. Mielőtt vásárolni indulnánk, érdemes előre eldönteni, melyik fafajtát választjuk, így a válogatás is gyorsabb és hatékonyabb lesz. A vásárlást érdemes napközbenre időzíteni, hiszen az esti félhomályban nehezebben észrevehetőek a fenyők hibái.
Sűrű ágrendszere, élénkzöld tűlevelei ideális karácsonyi dekorációvá teszik a közönséges lucfenyőt, legendásan finom illata pedig hamar belengi az egész szobát. Változatos méretekben kapható, választhatóak az asztalra állítható 80-100 centiméteres példányok, az átlagos szobabelsőkbe passzoló 150-200 centis darabok, és hozzáférhetők az irodaházakba való 3-5 méteres fák is. Hátránya, hogy a tűleveleit hamar elveszti, ha nem gondozzuk megfelelően (öntözés), a száraz szobában akár már az év utolsó napjaira megindulhat a nagyarányú levélhullás. A levelek közepesen szúrósak, ezért kisgyermekes családoknál nem ajánlott.
A lucnál sokkal tartósabb az ezüstfenyő vagy szúrós luc, amely kevésbé érzékeny a fűtött szobák száraz, meleg levegőjére. Míg a luc ilyen körülmények között akár 7-10 nap alatt elveszti, lehullajtja tűlevelei nagy részét, addig az ezüstfenyő még januárban is jelentősebb levélvesztés nélkül dekorálja a helyiséget.
A lucnál drágább, de az ezüstfenyőnél is igaz, hogy a kisebb példányok olcsóbbak, így aki pénztárcakímélő, de mégis extrán díszes fát szerezne be, választhatja a kisebb termetű vágott ezüstfenyőket. Ha ezüstös árnyalatú fát szeretnénk, az Edith változatot keressük, míg ha az acélkék színt szeretnénk a ’Glauca’ fajtát vegyük szemügyre.
A divatos Nordmann fenyő magasabb árfekvésű, megjelenése pedig igazán szemet gyönyörködtető, egyszerre elegáns és modern, bármilyen enteriőrbe remekül passzol. Még az ezüstfenyőnél is tartósabb, leveleit hetekig megtartja, ráadásul nem szúr. A legideálisabb választás kisgyerekes családoknak, hiszen nem jelent balesetveszélyt, és a kicsik örömére akár január végéig a szobában maradhat.
Sokan nem nézik jó szemmel, hogy egy fának csak azért kell elpusztulnia, hogy színes díszeket aggathassunk rá és drága ajándékokat tehessünk alá. Ők választhatják az élő fenyőt, amely kis odafigyeléssel túléli az ünnepi időszakot, és utána visszatérhet a földbe, hogy tovább növekedhessen.
Aki az ünnepek után nem akarja, vagy nem tudja a kertjébe kiültetni fáját, kölcsönözhet egyet. Sok kertészet, áruház a visszavitt fenyők árának egy részét engedi levásárolni, így akár még spórolni is lehet az élő fenyővel. Ez a döntés környezetbarát és nemes cselekedet, ám némi kompromisszumot kell kötnünk, ha így határozunk.
Ne feledjük el, hogy a nagyobb, másfél-két méteres konténeres fenyők súlya már jelentős lehet, így a sérülések, húzódások, derékbántalmak elkerülése érdekében ne egyedül mozgassuk ezeket a példányokat!
Hazaszállítás után a dézsás fenyőt nem szabad a fűtött lakásba vinni, hiszen a 20-22 fokos hőmérséklet és az alacsony páratartalom végzetes lehet a számára. Ideiglenesen szélvédett, huzatmentes területre állítsuk. Ha a december különösen hideg, a megfelelő hőszigetelés érdekében a fenyő földjét 5-10 centiméter vastagon borítsuk be mulccsal. Ha -5 fok alá csökken a hőmérséklet, megvédhetjük a hidegtől, ha a földlabdát egy hungarocell lappal kiemeljük és körbeburkoljuk a konténert egy rossz törülközővel.
Nem szabad sem melegedő égősort, sem nehéz díszeket aggatni az élő fenyőre, amelyek túlságosan meghajlíthatják vagy letörhetik az ágakat, hajtásokat. Ezzel szemben a vágott fenyőt azzal és olyan módon dekorálhatjuk, ahogyan csak szeretnénk, de számítsunk rá, ahogyan fokozatosan kiszárad a fa, úgy az ágak lehajlanak és a díszek lepotyoghatnak!
A dézsás növényt az ideiglenes tárolás alatt is gondozni kell. Ajánlott heti egy-két alkalommal öntözni, valamint a magas páratartalmat megőrizhetjük, ha időnként kevés vízzel lespricceljük. Erősen fagypont alatti hőmérséklet, tartós mínuszok esetén a permetezést mellőzni kell.
A zsilipelés azt jelenti, hogy mielőtt bevinnénk a hidegről a meleg szobába, pár órán keresztül egy köztes hőmérsékletű helyen szoktassuk az élő növényt. Megfelelő lehet egy kevésbé fűtött előszoba, egy üvegezett veranda, vagy a lépcsőház. Ha azonnal a lakásba visszük, eltarthatósága csökken, dekorációs értékét hamarabb elveszíti.
Az élő fenyőt tegyük a lehető legmesszebb a fűtőtesttől. Gondoskodjunk arról, hogy természetes fény érje, ne állítsuk gyakran nyitogatott ajtó, ablak közelébe. Rendszeresen öntözzük, és a mulcsréteg is segíti a fa túlélését, hiszen lassítja a víz elpárolgását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.