A nagy karácsonyfaválasztó: tippek, hogy megtaláld a tökéletes fenyőt

fenyőfa karácsony 2024 karácsonyfa
A karácsonyfa kiválasztása legalább olyan nehéz feladat, mint minden családtag számára megtalálni a megfelelő ajándékot. Most eláruljuk, mi alapján döntsünk és mit kell tennünk, hogy a karácsony után még hosszú hetekig szép maradjon.

A karácsonyfa kiválasztása és gondozása során nemcsak az esztétika, hanem a fenntarthatóság és a hosszú távú tartósság is fontos szempontok. Akár vágott, akár dézsás fenyőfa mellett döntünk, érdemes alaposan tájékozódni a különböző fajtákról és kezelési tippekről, hogy az ünnepi hangulat valóban tökéletes legyen. 

fenyőfa, karácsony, karácsonyfa
A fenyőfa kiválasztása legalább olyan nehéz feladat, mint minden családtag számára megtalálni a megfelelő ajándékot. 
Forrás: Shutterstock

Praktikus tanácsok a tökéletes fenyőfa kiválasztásához:

Döntsünk a kedvencről:

1. Kezdődhet a fenyőmustra
Mielőtt vásárolni indulnánk, érdemes előre eldönteni, melyik fafajtát szeretnénk, hiszen meglehetősen eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek. Hazánkban jellemzően hat-hét fenyőféléből áll a teljes választék, de az árusok többségénél három fenyőfajt találunk: a közönséges lucot, az ezüstfenyőt és a Nordmann fenyőt.

2. Az örök klasszikus
A közönséges luc a nagybetűs karácsonyfa, ez a típus a klasszikus forma, illat és alacsonyabb ára miatt közkedvelt. Hátránya, hogy a tűleveleit hamar elveszti, a száraz szobában akár már az év utolsó napjaira megindulhat a nagyarányú levélhullás, ráadásul a levelek szúrósak, ezért kisgyermekes családoknál nem ajánlott.

3. Levelét nem hullatja
Az ezüstfenyő sokkal drágább, de tartósabb a lucnál. Mivel kevésbé érzékeny a fűtött szobák száraz, meleg levegőjére, akár még januárban is jelentősebb levélvesztés nélkül dekorálja a helyiséget. Ha ezüstös árnyalatú fát szeretnénk, az Edith változatot keressük, míg ha az acélkék színt szeretnénk a ’Glauca’ fajtát vegyük szemügyre.

4. A gyerekek is biztonságban
A divatos Nordmann fenyő magasabb árfekvésű, de még az ezüstfenyőnél is tartósabb, leveleit hetekig megtartja. A legideálisabb választás kisgyerekes családoknak, hiszen nem szúr, és a kicsik örömére akár január végéig is a szobában maradhat.

5. Osztályozzák a minőséget
A fákat minőségi kategóriák szerint három osztályba sorolhatjuk. Az "A" kategóriában a kifogástalan megjelenésű, egyenes szárú, hiánytalan ágrendszerű példányokat találjuk, míg a "B" osztályba az előbbi kritériumok valamelyikének nem megfelelő darabok kerülnek, a "C" kategóriás fenyők pedig inkább ágakra darabolva végzik, hogy aztán koszorú, egyéb dísz váljon belőlük. Az "A" kategóriás fát a legnehezebb kifogni, főleg a szentestéhez közeledve, és ezek ára rendszerint magasabb.

Vegyük meg a tökéleteset:

1. Teszteljük a frissességet
Ha sikerült eldöntenünk, hogy milyen vágott fenyőt válasszunk, vásárlás előtt ellenőrizzük a frissességet, különben még szilveszter előtt megkopaszodik a karácsonyfa. Hajlítsuk meg a tűleveleket az ujjbegyünkkel, majd hirtelen engedjük el. Ha a levél "kirúgja" magát, visszapattanva kiegyenesedik, akkor jó lesz, ha kettétörik, nem áll vissza, akkor száraz a növény, és leveleit hamar elveszti majd.

2. Földhöz ütögetjük
A tűlevelek és hajtások vizsgálatán túl végezzük el az ütögetőpróbát is. A törzset megmarkolva, a fát egyenesen tartva erősen csapjuk néhányszor a földhöz. Ha peregnek a levelek, akkor túl száraz, és nem szabad megvásárolni. Érdemes a vágott fenyőt függőlegesen tartva körbeforgatni, hogy lássuk minden oldalról dús, szép kiállású-e.

3. Talpba is belefaragják
A vásárláshoz vigyük magunkkal a fatalpat is, így rögtön ellenőrizhetjük, hogy illeszkedik-e a törzs a tartóba. Ha túl vastag a törzse, megkérhetjük az eladót, hogy faragja hozzá a fatörzset. Ez csupán pár száz forintunkba kerül, de érdemes erre áldozni, hiszen jelentős vesződségtől kíméljük meg magunkat.

4. Előzzük meg a takarítást
A fenyő ágait madzaggal kössük össze, esetleg tekerjük be rugalmas műanyag hálóval. Így elfektetve behelyezhetjük az autóba. Mivel még mindig hullathat földet, tűlevelet, vagy csöpögtethet gyantát, érdemes egy régi, rossz pokrócot vagy lepedőt, esetleg festésnél használatos takarófóliát terítenünk a csomagtartóba.

fenyőfa, karácsony, karácsonyfa

5. Tegyük egy vödör vízbe
Vásárlás vagy kiszállítás után tegyük ki az ablaktalan garázsba, balkonra, vagy a kert sarkába. Borítsuk be pár ív nedves újságpapírral, vagy állítsuk egy vödör vízbe. A lehető legkésőbb, Szenteste délutánján ajánlott a fűtött beltérbe vinni. Ha korábban felállítjuk a lakásban, eltarthatósága csökken.

6. Ellenőrizzük a vízszintet
Az elektromos izzósorok miatt balesetveszélyes lehet a felállított fenyő vízzel való permetezése, ezért helyezzük olyan talpba, melyben víztartó edény is van. Minden nap ellenőrizzük a vízszintet, és figyeljünk, hogy a levágott fatörzs vége érjen a vízbe.

Dézsás drágaságok:

1. Több törődést igényel
Évről-évre egyre több család dönt az élő, dézsás fenyők mellett, ám fontos, hogy alapos átgondolás után válasszuk ezt a kiszerelést. Az élő fenyő a vágotthoz képest több törődést igényel, és csak rövid ideig bírja a szobában. Előnye, hogy ünnep után kiültethető, visszaváltható vagy a balkonon tartható, így jövőre újra feldíszíthető.

2. Fejünkre nő a kertben
A vásárlás előtt nézzünk utána, hogy a kiválasztott fenyőfaj milyen méretűre nő, mekkora helyet igényel majd kifejlődve. Ha kellően nagy a kert, kitűnő választás lehet a 20-30 méter magasságot elérő szerb luc. Ezzel szemben a kisméretű (1,5-2 m), lassan növő, tömött megjelenésű cukorsüvegfenyő akár sziklakertbe, sírokra is kiültethető, de kiválóan alkalmas dézsás tartásra is, így akár esztétikus balkondísz is válhat belőle.

3. Kisebb méretűt válasszunk
Lehetőleg 4-5 éves, legfeljebb embermagasságú, tehát nagyjából másfél-két méter magas példányt válasszunk. Az ennél termetesebb fenyők már akkora földlabdával rendelkeznek, ami szinte kezelhetetlen súlyt jelent.

4. Óvakodjunk a csalóktól
Kertészetben, vagy megbízható, hozzáértő eladótól vásároljunk, ne a legközelebbi utcai árustól. Sajnos néha előfordul, hogy a gyökeresként árult fa valójában vágott fenyő volt, amit egy fél vödör gipszbe állítottak, a gipszet pedig földdel fedik be. Ezért, ha mégis utcai árustól vennénk, érdemes kicsit beletúrni a földjébe.

5. Figyeljünk a szállításra
Az élő fenyő érzékeny áru, nem szabad eldöntve, fektetve szállítani, ugyanis sérülhetnek az ágai, és a földje is szétszóródhat. Ha csak fektetve tudjuk elszállítani, műanyag fóliával tekerjük be a dézsát úgy, hogy annak az alja és a teteje is be legyen burkolva.

6. Így tartsuk életben
Hazaszállítás után a dézsás fenyőt nem szabad a fűtött lakásba vinni, hiszen a 20-22 fokos hőmérséklet és az alacsony páratartalom végzetes lehet a számára. Ideiglenesen szélvédett, huzatmentes területre állítsuk, és ajánlott heti egy-két alkalommal öntözni, valamint időnként kevés vízzel permetezni. Erősen fagypont alatti hőmérséklet, tartós mínuszok esetén a permetezést mellőzni kell.

7. Védjük a hidegtől
Ha a december különösen hideg, a fenyő földjét 5-10 centiméter vastagon borítsuk be mulccsal. Ha -5 fok alá csökken a hőmérséklet, megvédhetjük a hidegtől, ha a konténert például hungarocell lapra állítjuk és beburkoljuk buborékfóliával, kartonpapírral.

8. Szoktassuk a meleghez
Mielőtt bevinnénk a hidegről a meleg szobába, pár órán keresztül egy köztes hőmérsékletű helyen, például egy kevésbé fűtött előszobában, üvegezett verandán, vagy lépcsőházban szoktassuk az élő növényt. Ha azonnal a lakásba visszük, eltarthatósága csökken, dekorációs értékét hamarabb elveszíti.

9. Óvjuk a huzattól
Az élő fenyőt tegyük a lehető legmesszebb a fűtőtesttől. Gondoskodjunk arról, hogy természetes fény érje, ne állítsuk gyakran nyitogatott ajtó, ablak közelébe. Rendszeresen öntözzük, és a mulcsréteg is segíti a fa túlélését, hiszen lassítja a víz elpárolgását.

10. Lehúzza az ágat
Nem szabad nehéz díszeket aggatni az élő fenyőre, ezek túlságosan meghajlíthatják vagy letörhetik az ágakat, hajtásokat. Kerüljük a nagy hőleadású izzósorokat is, ezek ugyanis megzavarhatják a növényt, és a kiültetéskor könnyen elfagyhat.

11. Áramütéshez vezet
Ha permetezéssel kívánjuk párásítani, soha ne használjunk hálózati áramról működő izzósort, mert ez súlyos balesethez, áramütéshez vezethet! Ebben az esetben elemes izzósorokkal díszítsük a fát.

12. Az újév első ültetése
Ne feledjük, legfeljebb tíz nap után vigyük ki a lakásból. Bármelyik fagymentes téli napon kiültethetjük a kertbe, de ha az időjárás nem megfelelő, akkor akár a tavaszt is megvárhatjuk, de addig tartsuk hűvös, védett, huzatmentes, napsütéses helyen, például az erkélyen, teraszon, udvaron, fűtetlen, de ablakos lépcsőházban, folyosón.

13. Vásárlás helyett kölcsönözzük
Aki az ünnepek után nem akarja, vagy nem tudja a kertjébe kiültetni fáját, kölcsönözheti is, sok kertészet, áruház a visszavitt fenyők árának egy részét engedi levásárolni, így akár még spórolni is lehet az élő fenyővel.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.