Van, aki forrón szereti: hogyan melegítsd fel tested és lelked a téli zimankóban?

tél, téli szezon, hideg
Shutterstock/Maria Kuznecova -
hideg tippek forróság
A fagyos téli időben az illatos fürdők, az izzasztó rituálék, a gőzölgő teák nemcsak csodásan ellazítanak, hanem gyönyörűvé is varázsolnak majd.

Nincs is rosszabb annál, amikor egész nap le akar fagyni az ember lába, vagy jeges az orra és egész nap egy forró fürdőre vágyik. A tél igazi rémálom lehet azoknak, akik nem megfelelő keringéssel bírnak. 

tél, forró, gőzfürdő
Nincs is jobb a hideg téli napokon egy forró szaunánál. 
Forrás: Shutterstock

Tippjeinkkel átjár majd a forróság és az egészségedre is vigyázhatsz: 

  • Stressz ellen

A mérsékelten meleg aromafürdő 15-20 percen belül feloldja a napközben felgyűlt feszültséget. A vízbe csepegtetett illóolajok (pl. levendula, rózsa, narancs, mandarin, fahéj) az orron és a bőrön keresztül egyaránt hatnak, de jótékony hatásuk van a szárított gyógynövényekből, például kamillából, zsályából, citromfűből, készített főzeteknek is. 

A legpraktikusabb az esti fürdőzés, mivel a szaglásunk ilyenkor a legérzékenyebb.

A fürdőszoba ajtaját a csap megnyitásakor azonnal zárd be, hogy a keletkező gőz bent maradjon! Illóolajok párologtatásával tovább fokozhatod a kellemes élményt.

Mivel az olajok nem oldódnak a vízben, használatuk előtt érdemes egy csésze meleg tejbe, egy kevés tejszínbe vagy 2-3 ek cseppfolyós mézbe tenni őket, jól elkeverni, majd a fürdővízhez adni. 

  • Feszesítő pára

A gyógyfürdőkben, termál hotelekben található gőzfürdőkben 80-100%-os a páratartalom, a 45–47 fokot is elérő hőségben azonnal gyöngyöző izzadságcseppek jelennek meg a testen. 

A gőz kedvező hatással van a légutak kiszáradt nyálkahártyájára, ezért ideális például hörghurut esetén.

A különféle illóolajok (pl. eukaliptusz, kakukkfű) tovább fokozzák a frissítő, gyógyító hatást. A nedves, meleg levegő valódi gyógyír a bőr számára: serkenti a vérkeringést, hatékonyan tisztítja és tágítja a pórusokat, ezért az elhalt hámréteg, illetve a szennyeződések egy kis dörzsöléssel könnyedén eltávolíthatók. A nedves gőz vízzel tölti fel a bőrsejteket, így puha, selymes felületet eredményez. 

Mielőtt belépnél, mindenképpen mosd le bőrödről a dezodor maradványait. Élvezd 15 percig a bentlétet, majd amikor kijöttél, hűtsd le a tested, és pihenj 15 percig, lehetőleg fekve. Egymás után 3-4 alkalomnál többször ne használd a gőzkabint.

  • A szebb arcbőrért

Ha nem jutsz el a gőzfürdőbe, végezz otthon rendszeres gőzölést! Forralj vizet, és tegyél bele kamillavirágzatot vagy zsályalevelet. A főzetet illóolajokkal is gazdagíthatod. Száraz bőr esetén adj hozzá 5 csepp levendula-, jázmin- vagy szantálfaolajat, zsíros/kombinált bőr esetén pedig narancsvirág-, teafa- vagy grépfrútolajat. Hajolj a stabil felületre állított edény fölé, boríts a fejedre egy törölközőt, és tíz percig élvezd a gőzt. A végén hideg vízzel mosd meg az arcodat. A kitisztult, megnyílt pórusok miatt a gőzölés után felvitt krémek, pakolások sokkal hatékonyabbak. 

Azoknak, akiknek nagyon érzékeny vagy hajszáleres a bőre, nem ajánlott a gőzölés, mert súlyosbodhatnak a tüneteik.

  • Méregtelenítő szauna

A szaunában száraz hő és a gőzfürdőnél jóval magasabb hőmérséklet uralkodik. A forróság miatt a testhőmérsékletet 1-2 fokkal emelkedik, a szándékosan kiváltott láz pedig baktérium- és vírusölő hatású. Közben a bőrön keresztül méreganyagok távoznak a a szervezetből. 

Felhevülni, lehűlni, pihenni – ez a szaunázás rendje. Az ideális az, ha háromszor 8-12 percet töltesz a kabinban, és 1-1 menet között hideg zuhanyt veszel, vagy megmártózol a hideg vizes merülőmedencében. Fontos, hogy utána pihenj: nyúlj el kényelmesen egy nyugágyon! 

  • Hideg láb ellen 

Ilyenkor a levendulás fürdő hozhat enyhülést: élénkíti a vérkeringést, az egész testet felmelegíti, és elűzi a borús gondolatokat. Keverj el egy kevés tejszínben 6 csepp levendulaolajat, és öntsd fel egy lavórban 39 fokos vízzel. Áztasd benne tíz percig a lábaidat, majd zuhanyoztasd át hideg vízzel. 

Lábfürdő után a bőrt mindig alaposan meg kell törölni, és vastag zoknit kell felvenni, hogy a kedvező hatás megmaradjon.

Forró kortyok

Gyömbérből igazi izzadásfokozó ital készíthető. A gyökér csípős illóolaja fokozza a vérkeringést, átmelegíti a testet, és erősíti annak védekezőképességét. Tegyél 3-4 szelet friss gyömbért 500 ml vízbe, és főzd tíz percig. Miután leszűrted, citrommal és mézzel ízesítheted. Melegen fogyaszd!

Mi az a Bikram-jóga?

A Bikram Choudhury indiai jógi nevéhez köthető irányzat különlegessége, hogy a gyakorlatokat 38–40 fokra felfűtött teremben végzik, 40%-os páratartalom mellett. A meleg csökkenti a sérülés kockázatát, növeli a szövetek nyújthatóságát. A zsírégetés fokozódik, és a méreganyagok kiválasztása is hatékonyabb ilyen körülmények között.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.