A K2-360 b, amely 7,7 Föld-tömeget zsúfol össze egy mindössze 1,6-szoros Föld-sugár méretű gömbbe, az ólom sűrűségéhez hasonló, 11 gramm/köbcentiméteres értéket mutat. Ez a bolygó nemcsak kategóriájában, hanem az ismert exobolygók között is kiemelkedő, sűrűsége kétszerese a Földének, amely 5,5 gramm/köbcentiméteres sűrűségű.
Az ultra-rövid periódusú (USP) szuperföld kategóriába sorolt K2-360 b mindössze 21 órás keringési idővel kerüli meg gazdacsillagát. Az exobolygót először a NASA K2 missziója fedezte fel 2016-ban, amikor a bolygó csillaga előtti áthaladás közben észlelték annak árnyékát. Az azóta végzett részletes mérések lehetővé tették a tömegének és sugarának pontos meghatározását, ami a rendkívüli sűrűség kiszámításához vezetett.
„A dinamikai modelljeink azt mutatják, hogy a K2-360 c egy nagy excentricitású vándorlásnak nevezett folyamat révén nyomhatta a belső bolygót a jelenlegi szűk pályára” – mondta Alessandro Trani, a Niels Bohr Intézet asztrofizikusa. A gravitációs kölcsönhatások sorozata először elnyújtott elliptikus pályát hoz létre, amelyet árapályerők alakítanak körkörössé a csillag közelében.
A kutatók szerint a K2-360 b valószínűleg egy valamikori nagyobb gázóriás magja lehetett, amely közelebb vándorolt gazdacsillagához. Az intenzív sugárzás eltávolította a bolygó légkörét, csak egy sűrű kőzetdarabot hagyott hátra, amelyet feltehetően lávaóceánok borítanak. A bolygó magját alkotó vas a tömegének 48 százalékát teszi ki, ami jelentősen hozzájárul a rendkívüli sűrűségéhez - írja a sciencealert.com.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.