Ma van az év legboszorkányosabb napja: honnan ered a Luca-nap legendája?

Luca nap hagyományok népszokások
Kevés naphoz kötődik annyi hiedelem, tiltás és népszokás, mint december 13-hoz, azaz Luca napjához. Vajon honnan ered a Luca-nap legendája?

Megszámlálhatatlan babona, és annál is több népszokás kötődik Luca napjához: előmerészkedő sötét erők, boszorkányok, Luca széke, jóslások, népdalok és mondókák. De miért lettek a Luca-napi szokások ilye fontosak karácsony környékén?

luca-napi szokások, szent lúcia
Szent Lúciát pogány vőlegénye hurcolta bíróság elé - Hozzá kapcsolódnak a Luca-napi szokások
Forrás: AFP

Szent Lúcia, a keresztény mártír

December 13. Szent Lúcia ünnepe, aki a hagyomány szerint a 3. században élt Szicíliában egy patrícius család lányaként. A keresztény hitre tért lány vagyonát szétosztotta a szegények között, szüzességi fogadalmat tett Krisztusnak, és inkább választotta a halált, minthogy egy pogány férfi felesége legyen. A legenda úgy tartja, hogy a hozománytól elesett pogány vőlegénye hurcolta bíróság elé. A bíró utasította a lányt, hogy mutasson be áldozatot a pogány isteneknek, amit ő megtagadott, ezért a bíró egy bordélyházban akarta megbecsteleníttetni, de a szentlélek olyan nehézzé tette testét, hogy meg sem lehetett mozdítani.

Végül karddal döfték át a torkát, de nem halt meg azonnal, csak akkor, amikor megkapta az utolsó kenetet.

Egy másik történet szerint Szent Lúcia kivájta saját szemét, amiért vőlegénye szépnek találta - ettől kezdve a vakok, szembetegségben szenvedők, földművesek, varrónők, utcanők védőszentje lett.

A Luca-napi szokások – keresztény és pogány hagyományok

A keresztény mártír névnapján, december 13-án Luca-napi babonák is tarkítják a karácsonyi ünnepkört, ugyanis a Julián-naptár alapján ez volt az év legrövidebb napja. (Később a korrigált Gergely-naptárban került december 21-re a téli napforduló.) Ezen a napon tartott legtovább a sötétség, ez pedig remek alkalmat szolgáltatott ahhoz, hogy kialakuljanak a különböző hiedelmek.

A néphit úgy tartja, hogy Luca napon előbújnak a sötétség erői. Különösen a boszorkányok rontása ellen kell védekezni.

A sötét erők ellen tűzgyújtással védekeztek, amiből a legtöbb Luca-napi szokás eredeztethető. Ez különösen az északi országokban lett szokás. Luca nap eredete szoros összefüggésben áll a pogány vallások sötétséggel kapcsolatos hiedelmeivel. Ez a hagyomány aztán a Gregorián-naptár bevezetésével is megmaradt.

„Lassan készül, mint Luca széke”

A hiedelem szerint ezen a napon kezdték el készíteni Luca székét, melynek karácsonyra kellett elkészülnie. A kilencféle fából (kökény, boróka, jávor, körte, som, jegenyefenyő, akác, cser és rózsafa) faragott, három-, négy-, hat- vagy akár tizenhárom lábú székben egy szög sem lehetett, és 13 darabból 13 nap alatt kellett összeállítani. A hosszú munka miatt terjedt el a szólás, hogy olyan lassan készül, mint Luca széke.

Aki a karácsony előestéjén tartott éjféli misén a ráállt Luca székére, az észrevehette a boszorkányokat.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.