Egyelőre nem veszi át a hatalmat a mesterséges intelligencia: az IQ-teszteken átlagos emberként teljesít

teszt mesterséges intelligencia (MI) AI (Artificial Intelligence)
Sokak aggodalma, hogy előbb-utóbb olyan fejlettségi szintre jut az MI, hogy átveszi a hatalmat az emberiségtől. Ám úgy tűnik, ez nem mostanában történik meg, legalábbis az IQ-tesztek eredményei alapján ennek egyelőre nincs realitása.

Kutatók a Turing-tesztet használták a mesterséges intelligencia mérésére. Ahhoz, hogy egy gép átmenjen rajta, meg kell győznie egy embert arról, hogy ő is ember. Egyes vélemények szerint a technológia már teljesítette ezt a feladatot. A ChatGPT az év elején megfejtette a tesztet. A tudósok azonban megkérdőjelezik, hogy ezzel meglehetne határozni az MI valódi intelligenciaszintjét.

mesterséges intelligencia
A mesterséges intelligencia IQ-tesztjei egyelőre emberi teljesítményt mutatnak
Forrás: Shutterstock

Az új mesterséges intelligencia mérésére kitalált teszten a ChatGPT megbukna

Alternatív megoldásként Francois Chollet szoftvermérnök és AI-kutató létrehozta az ARC-AGI benchmark tesztet, egy olyan szoftvert, amely a „mesterséges általános intelligencia” (vagy AGI) mérésére szolgál. Chollet szerint „az AGI olyan rendszer, amely a képzési adatokon kívül is hatékonyan képes új készségeket elsajátítani”.

Ezen a mércén a ChatGPT megbukna. A technológia a valószínűségre és hatalmas mennyiségű adatra támaszkodik, hogy megjósolja a legvalószínűbb szósorozatot egy adott kimenethez. Rendkívül tehetséges a tartalom létrehozásában. Chollet azonban azzal érvel, hogy az igazi általános intelligencia nem annyira a készségről szól (ebben az esetben a tartalomgenerálásról), hanem arról, hogy képes-e egyáltalán elsajátítani ezt a készséget hatalmas mennyiségű input nélkül. Ez a képesség a ChatGPT-nél hiányzik.

Ezért a teszt teljesítéséhez a mesterséges intelligenciának egy sor érvelési feladatot kell megoldania, amelyek egy rácsháló színes négyzetein alapulnak. A feladata az, hogy azonosítsa azt a mintát, amely az egyik rácsból egy másik rácsot csinál, és mindössze három példát kap, amelyekből tanulhat. A korábbi rekord (amelyet Jeremy Berman tartott) 58,5 százalékos volt. Ezt a rekordot döntötte meg az OpenAI új o3 rendszere, amely lenyűgöző 82,8 százalékos eredményt ért el, és ezzel Chollet szerint vitathatatlanul az emberekkel került egy ligába.

Egy blogbejegyzésben Chollet ezt „jelentős előrelépésnek” nevezi, amely „valódi áttörést jelent az alkalmazkodóképesség és az általánosítás terén”. Azt mondta: „Ez nem csak fokozatos előrelépés; ez új terület, és komoly tudományos figyelmet igényel”.

Hogy némi kontextusba helyezzük, négy évvel ezelőtt a GPT-3 nem éppen lenyűgöző 0 százalékot ért el. A 2024-es GPT-4o sem teljesített sokkal jobban, 5 százalékkal. Bár drámai javulás történt, ez korántsem jelenti azt, hogy az MI túlszárnyalta az embert. Amint arra Chollet is rámutat, az o3 rendszer még mindig rosszul teljesít néhány egyszerű feladatban.

Bár a mesterséges intelligencia terén történt néhány lenyűgöző fejlesztés, a kutatói között nincs egyetértés abban, hogy mikorra várható a valódi AGI megjelenése. Egyesek úgy vélik, hogy az évtized végére már láthatunk ilyesmit. Ben Goertzel, a SingularityNET alapítója egy nemrégiben tartott előadásában azt állította, hogy 2023-ra az egyes számítógépek teljesítménye egy emberi agyéval egyenértékű lesz. „Ha ehhez hozzáadunk még 10-15 évet, akkor egy egyéni számítógép nagyjából az egész emberi társadalom számítási teljesítményével rendelkezhetne.”


 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.