A zalaegerszegi ételmérgezést okozó gombalevesből 22 vendég fogyasztott, közülük 17-en betegedtek meg. A Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház sürgősségi osztályán 14-en jelentkeztek hányással, hasmenéssel, egyesek gyomormosáson is átestek. Ételükbe nagy döggomba (Entoloma sinuatum) keveredett, ami az egyik legveszélyesebb mérgező gomba, könnyen összetéveszthető ehető fajokkal. Hogyan ismerjük fel, és miként előzhetjük meg a hasonló tragédiákat?
A nagy döggomba lomberdőkben, különösen tölgyesekben és bükkösökben fordul elő. Kalapja 6–15 cm átmérőjű, halványsárga vagy krémszínű, idővel hullámos szélűvé válik. Lemezei fiatalon fehérek, később rózsaszínessé válnak, ami fontos ismertetőjegy. Vaskos, hengeres, a kalaphoz hasonló színű tönkje van. Húsa fehér, szagtalan, de kellemetlen ízű.
A nagy döggomba fogyasztása súlyos tüneteket okoz. Jelentkezhet hányás, hasmenés, görcsös hasi fájdalom. Folyadékvesztés miatt kiszáradás alakulhat ki, különösen veszélyeztetve a gyermekeket és időseket. A tünetek 1–4 órával a gomba elfogyasztása után jelentkeznek.
A nagy döggomba a leginkább a májusi pereszkével keverhető össze. A májusi pereszke ehető, és nagyon finom, a csiperkéhez hasonlóan használhatjuk fel, minden gombás ételbe remekül illik, rántani viszont nem ajánlott, abban a formában nincs élvezeti értéke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.