Életmentő tanácsok: milyen szűrés időszerű?

egészség, szűrés, betegség
Shutterstock - Stokkete
egészség betegség szűrés
Ugye, te is szeretnél minél tovább egészségesen élni? Akkor ne feledkezz meg az éppen esedékes szűrésről! Összeállításunkból megismerheted a legfontosabbakat.

Nyilván senkinek sem a kedvenc elfoglaltsága szűrésekre járni, de az egészségünk megőrzése érdekében elengedhetetlenek.

egészség, szűrés, betegség
Az önvizsgálat is a szűréseknek minősül.
Forrás: Shutterstock

Lássuk, milyen gyakran érdemes szűrésekre járnunk!

Mellönvizsgálat (5 perc)

  • Kinek ajánlott? 18 éves kor felett minden nőnek
  • Milyen gyakran? Havonta

Szánj rá pár percet minden hónapban! Fürdés után állj a tükör elé, és vizsgáld meg, az előző hónaphoz képest látsz-e a kebleiden külső elváltozást, módosult-e az alakjuk, a szimmetriájuk! Ezután mindkét emlőt tapintsd át oly módon, hogy a két tenyered közé veszed, és az ujjaiddal alulról-felülről gyengéden ellenőrzöd, nincs-e bennük csomó. A hónaljakat se hagyd ki a vizsgálatból.

Nőgyógyászati szűrés (15 perc)

  • Kinek ajánlott? 18 éves kor felett minden nőnek
  • Milyen gyakran? Évente

A méhnyakrákszűrés során egy kacsa nevű eszközzel feltárják a hüvelyfalat, és megvizsgálják a méhszájat, majd egy pálca segítségével mintát vesznek a méh nyakcsatornájából és a méhszáj felszínéről. A rákszűrésnél levett citológiai minta elemzése során derülhet fény például a HPV jelenlétére is. A szűrés során az orvos, az eltérés, a kóros növedék és a váladék megítélése érdekében, a hüvely belfelszínét, a szeméremtestet, a kisajkakat és a nagyajkakat is szemrevételezi. 

A kolposzkópos (nagyítós) megtekintés célja a finom rendellenességek felfedezése, míg a tapintásos vizsgálattal a ciszták, a miómák, a petefészkek és a kismedence gyulladása, illetve az endometriózis szűrhető ki. A hüvelyi ultrahang tovább árnyalhatja a képet.

Fontos, hogy a szűréseken a mell és a hónalj áttapintása is megtörténjen. 40 éves kor felett kétévente ajánlott az emlőultrahang és/vagy a mammográfiás vizsgálat, 50 fölött pedig már évente érdemes megismételni.

Prosztatarákszűrés (10 perc)

  • Kinek ajánlott? 50 év felett minden férfinak
  • Milyen gyakran? Évente

Vizeletürítési problémák esetén érdemes felkeresni az urológust. A kivizsgálás a legenyhébb panasz esetén is elengedhetetlen, elsősorban a rosszindulatú elváltozások kizárása érdekében. 50 éves kor felett rohamosan nő a prosztata megnagyobbodásának valószínűsége, az évenkénti urológiai szűréssel azonban megelőzhető az állapotromlás.

A vizsgálat során az urológus, síkosított gumikesztyűt húzva, a végbélnyíláson keresztül megtapintja a prosztatát, és szükség esetén nyomással egy kis folyadékmintát is kiprésel. Ezt később bakteriológiailag elemzik, az esetleges gyulladást okozó kórokozók után kutatva. A vizsgálatkor jelentkező érzékenység eleve gyulladásra utalhat.

Hasznos lehet a véranalízis is, melynek során elsősorban a PSA (prosztata specifikus antigén) szintjét elemzik. A magas érték jó- és rosszindulatú megnagyobbodásra is utalhat, így ebben az esetben további vizsgálatokra van szükség.

Szemészeti szűrés (15 perc)

  • Kinek ajánlott? 30 éves kor felett mindenkinek
  • Milyen gyakran? Évente

Vannak olyan tünetek, állapotok, amelyeknek a jelentkezésekor feltétlenül orvoshoz kell fordulni. A diabétesz egyik gyakori szövődménye a szemfenék meszesedése lehet, míg a másik a szemnyomás emelkedése, amiből kezelés hiányában akár zöld hályog is kialakulhat, ezért a diabéteszeseknek évente érdemes kivizsgálásra menniük. 

Ugyanígy a magas vérnyomásban szenvedőknek is ajánlott rendszeresen részt venniük egy teljes körű szemészeti szűrőprogramon. Akinek a családjában öröklődnek a szemproblémák, annak harmincéves kora körül tünetmentesség esetén is javasolt a szemészeti szűrés.

Gyakori fejfájás esetén szintén ajánlott a vizsgálat, ugyanis az ilyen panaszok hátterében szemüreggyulladás, súlyosabb esetben pedig akár rejtett tumor is állhat.

Fogászati szűrés (10 perc)

  • Kinek ajánlott? Mindenkinek.
  • Milyen gyakran? Gyerekeknek félévente, felnőtteknek évente.

Az egészséges fogazat nemcsak esztétikai kérdés, hanem egyben a tökéletes rágás, ezáltal pedig a megfelelő emésztés előfeltétele is. Már egyetlen beteg fog súlyos, akár az egész szervezetre kiterjedő betegségek előidézője lehet! Ezért is fontos, hogy az ember ne csak akkor forduljon fogorvoshoz, amikor már fájdalmai vannak, hanem rendszeresen ellenőriztesse a fogai állapotát.

 Az időben felfedezett problémák ellen sokat tehet a szakember, a professzionális szájhigiénés kezelés, a fogkövek eltávolítása, az antibakteriális kezelések vagy a barázdazárás megakadályozhatja a későbbi, visszafordíthatatlan fogromlást. 

Mivel mind a férfiak, mind a nők körében hazánkban a legmagasabb a szájüregi daganatok által okozott elhalálozások száma, a fogorvosi szűrés valóban akár életet is menthet!

Vastagbélrákszűrés (15 perc)

  • Kinek ajánlott? 50 év felett mindenkinek.
  • Milyen gyakran? 2 évente

A vizsgálat célja a vastagbélrák minél korábbi, lehetőleg még tünetmentes stádiumban történő kimutatása, illetve a vastagbél mirigyes polipjainak korai felismerése és kezelése. A hagyományos eljárás során az orvos a végbélbe felvezetett, gumikesztyűs ujjával körültapintja a végbél falát. Mivel ezzel a módszerrel a vastagbél magasabb szakaszain nem észlelhetők az elváltozások, így ezt a részt endoszkóppal, vagyis egy világítással ellátott optikai eszközzel vizsgálják, melyet a végbélen át vezetnek be a vastagbélbe. 

Bár a vizsgálat némileg kellemetlen, fájdalmasnak egyáltalán nem mondható.

 Az említett vizsgálati módszereket egészíti ki a rejtett vér székletmintából történő kimutatása, ami egy egyszerű, viszonylag olcsó és bizonyítottan hatásos szűrővizsgálati módszer

A szűrések ajánlott gyakorisága természetesen panaszmentes állapotra vonatkozik, probléma esetén minden körülmények között orvoshoz kell fordulni!

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.