A 20. században számos helyen döntötték meg a monarchiát és kiáltottak ki helyette köztársaságot. Az egykori uralkodó házak nagy részének sikerült megbarátkozni a trónfosztás tényével, ám némelyik elűzött királyi családnak ez generációkkal kébb is nehézáget okoz. Lássuk a legnotóriusabb példákat.
A magyar felmenőkkel rendelkező Zogu-dinasztia az 1928 és 1939 között uralta a törzsi viszonyok között élő Albán királyságot. A monarchia egyetlen uralkodóját I. Zogut végül az 1939-es olasz invázió űzte el, a dinasztia tagjai attól kezdve száműzetésben éltek. A jelenlegi családfő, az egykori király unokája Leka herceg pazar esküvőn mondta ki az igent az egykori királyi palotában és jelenleg az albán elnök tanácsadójaként tevékenykedik, ami meglehetősen meredek egy elűzött dinasztia fejének esetében.
Bár az is igaz, hogy az utolsó bolgár cár egy ideig bulgária miniszterelnöke volt, ami egy fokkal meredekebb vállalás.
Az utolsó olasz király, II. Umberto halála után családi viszály tört ki az akkor már száműzetésben élő Savoyai-ház két tagja, Vittorio Emanule, a király fia és harmad unokatestvére, Amadeo között a családfő tisztségéért és a tituláris uralkodócímekért. Vittoio Emanuele nevéhez számos botrány, gyilkosság kötődik, több ízben követelte a koronát, viselkedése annyira vállalhatatlan volt, hogy saját fia is elhatárolódott tőle. Az ág jelenlegi feje, Emanuele Filiberto pedig azzal keltette fel legutóbb a figyelmet, hogy lánya javára visszalépett nem létető királyi teendőitől.
Az olasz csizmán lehet valami a levegőben, mert listánkra egy másik itteni család is felkerült. A Nápoly-Szicíliai Királyság már a 19. században megszűnt, tagjai ennek ellenére nevezik magukat uralkodónak. Köztük az illegitim calabriai ág a kellemetlenebb fél, akik rendszeres résztvevői a különböző királyi családok eseményeinek, rendszeresen jelennek meg hivatalos minőségben, ám viselkedésben nem többek mezei bulvárszereplőknél.
A Szovjet forradalom idején a Romanov-dinasztia nagy részét kiirtották, csak a mellékágak maradtak fenn. Jelenleg Maria Vladimirovnát, II. Sándor ük-ükunokáját ismerik el legtöbben családfőnek, köztük az orosz ortodox egyház. Nyilvános eseményeken előszeretettel láttatja magát uralkodónak, de fia és "örököse" George Mikhailovich viselkedése talán megkérdőjelezhetőbb, aki rendszeresen kommentál politikai eseményeket, esküvőjét pedig királyi pompával ünnepelte meg.
Az 1979-es Iráni Forradalom egyik fő kiváltó oka az a Pahlavi-dinasztia volt ami a külföldi érdekeket szolgálta, embertelen rezsimet tartott fenn, féktelen költekezése pedig kis híján romba döntött az országot. A száműzetésben lévő ház trónfosztását már több, mint 40 éve kimondták, de az egykori császárné és pereputtya még mindig másokat hibáztat, legutóbb pedig azzal háborították fel a közvéleményt, hogy ne használják az Irán megnevezést, mert az ország nem méltó arra, hogy az általuk kitalált néven illessék.
A 20. században jó pár megszűnt az európai monarchiák közül, szélnek eresztve a dinasztiákat. A kérdés már csak az, hogy ki lesz a következő?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.