Azt már évek óta tudjuk, hogy a kellő mennyiségű és minőségű alvás elengedhetetlen az egészség megőrzéséhez. Arra azonban csak most derült fény, hogy a nőknek miért kell több pihenés, mint a férfiaknak.
Ha valaha is bűntudatot éreztél amiatt, hogy egy kicsit tovább maradtál ágyban, akkor ezt elengedheted: csupán a természetes igényeidet elégítetted ki. Ugyanis számos biológiai, hormonális, sőt pszichológiai oka is van annak, hogy a nők alvásigénye eltér a férfiakétól.
A nők általában több feladatot végeznek, és gyakran zsonglőrködnek a munkával, a tanulmányokkal, a családdal, a barátokkal és egyebekkel, de ennek a szuperhatalomnak ára van.
A női agy több információt dolgoz fel egyszerre és több agyterületet használ a nap folyamán, mint a férfi agy.
Az angol Loughborough Egyetem tanulmányai szerint az agynak ez a többlethasználata azt jelenti, hogy több időre van szüksége ahhoz, hogy alvás közben helyreálljon. Az alvás nem csak a pihenést szolgálja: ez az az idő, amikor az agy „újraszervezi” a neuronális kapcsolatokat, a nőknek pedig ehhez több idő kell.
A menstruációs ciklustól a terhességen át a menopauzáig, a női hormonok jelentős hatással vannak az alvásra. A menstruációs ciklus fázisaiban a progeszteronszint álmatlanságot vagy elalvási nehézséget okozhat. Ugyanez igaz a terhesség alatt is, amikor a szervezet olyan drasztikus változásokon megy keresztül, amelyek az alvás mennyiségét és minőségét egyaránt befolyásolják.
A menopauza idején a hőhullámok és a hormonális ingadozások megzavarhatják a pihenőidőt, ami miatt a nőknek több időt kell az ágyban tölteniük, hogy helyreállítsák az energiájukat.
A multitaskingnak ára van, a stressz pedig sok nő életének állandó kísérője lehet. A munka, a család és a személyes kötelezettségek között a női agy gyakran „extra üzemmódban” dolgozik, még akkor is, ha ellazulni próbál.
A krónikus stressz ronthatja a mély alvás minőségét abban a szakaszban, amikor testünk valóban helyreállítja magát.
Ez az oka annak, hogy a nőknek gyakran több alvásra van szükségük, hogy kompenzálják ezt a hiányt és teljes gyógyulást érjenek el.
A női test alaphőmérséklete alacsonyabb, mint a férfiaké, ami azt jelenti, hogy az éjszaka folyamán gyorsabban hűl le. Ez a folyamat elengedhetetlen az alvás mélyebb szakaszaiba való belépéshez.
Azonban a hormonális változások, különösen a menstruációs ciklushoz kapcsolódóan, megváltoztathatják ezt a hőmérsékletszabályozást, ami miatt a nőknek több időre van szükségük a nyugodt alváshoz.
A nők általában több időt töltenek az alvás mély és REM fázisában, amelyek elengedhetetlenek a szövetek regenerálódásához, az emlékek megszilárdításához és a mentális energiák feltöltéséhez. Ezek a fázisok nagyobb igénybevételt jelentenek az agy számára, és ha nem fejeződnek be megfelelően, úgy érezheted, nincs elég energiád a nap folyamán történő teljesítéshez.
Bár ez inkább pszichológiainak hangzik, mint tudományosan, a tanulmányok azt mutatják, hogy a nőknek erősebb az „éberségi ösztöne”, mint a férfiaknak.
Ez azt jelenti, hogy még alvás közben is jobban figyelnek a külső hangokra, mint például a síró baba vagy bármilyen gyanús zaj a házban.
Az éber állapot miatt az alvás kevésbé mély és könnyen megszakíthatóvá válik, ezt több alvással lehet kompenzálni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.