A francia fizikus, kémikus, matematikus 1775. január 20-án született Lyonban. Ampère munkássága ma is hatással van a tudományos világra, így érdemes felfedezni néhány olyan érdekes és talán kevésbé ismert tényt, amelyek bemutatják a francia fizikus sokoldalúságát és jelentőségét.
Apja, Jean-Jacques Ampère, gazdag kereskedő volt. A francia forradalom alatt ráfogták, hogy arisztokrata, ezért kivégezték. Ekkor a kis Ampère csupán 13 éves volt, és bénítólag hatott rá ez a családi tragédia. A letargikus állapotba eső fiatalnak Rousseau botanikai levelei és a római költők műveinek olvasása jelentette a megnyugvást.
André-Marie Ampère mindössze 13 éves volt, amikor már komoly érdeklődést mutatott a Nagy Francia Enciklopédia iránt. Ez a monumentális mű, amelyet Denis Diderot és Jean le Rond d'Alembert szerkesztett a 18. század közepén, a francia felvilágosodás egyik alapvető dokumentuma volt. Bár fiatal volt, Ampère rendkívüli memóriával és analitikus gondolkodásmóddal rendelkezett, így az enciklopédiából szerzett tudás nem csupán egy-egy konkrét téma megértésére szolgált számára, hanem olyan alapvető elveket és gondolkodásmódokat is elsajátított, amelyek segítették őt a tudományos pályán. A filozófia, a matematika, a fizika és a természettudományok iránti érdeklődése innen indult, és később mindezek a tudományágak a munkásságában is meghatározó szerepet kaptak.
Ampère munkásságának egyik legnagyobb mérföldköve, hogy ő alapozta meg az elektrodinamikát, egy új tudományágat, amely az elektromos áram és a mágneses tér kölcsönhatásával foglalkozik. 1820-ban fedezte fel, hogy az egyirányú áramok vonzzák egymást, míg az ellentétes irányúak taszítják. Ezt a jelenséget számos szellemes kísérlettel és matematikai levezetéssel magyarázta, így kidolgozta az elektrodinamika egyik alaptörvényét. Az elektrodinamika szót is ő használta először 1820-ban.
Ampère nevét egy másik fontos törvény is viseli, az Ampère-féle balkéz-szabály, amely az áram által keltett mágneses tér irányát határozza meg.
Ampère nemcsak matematikusként és fizikusként ért el kiemelkedő eredményeket, hanem a kémia területén is. Ő volt az első tudósok egyike, aki felismerte az atomok és molekulák közötti különbséget. 1814-ben – Avogadrótól függetlenül – kidolgozta azt a törvényt, amelyet ma Avogadro-Ampère törvényként ismerünk. Ez a törvény azt állítja, hogy azonos nyomású és térfogatú gázok ugyanannyi részecskét tartalmaznak.
André-Marie Ampère első felesége, Jean-Jacqueline volt, akivel 1806-ban kötött házasságot. A házasságukból egy fia született, Jean-Jacques Ampère, aki szintén tudós lett, és bár nem érte el apja tudományos hírnevét, tanított a Sorbonne-on és a francia irodalomtörténet professzora lett a Collège de France-ban.
Jean-Jacques Ampère első felesége, Jean-Jacqueline fiuk születése után nem sokkal meghalt. Ampère újra megházasodott, és második házasságából született egy lánya.
Ampère volt az első tudós, aki megalkotta a galvanométert, az elektromos áram mérésére szolgáló eszközt. Ez az eszköz fontos szerepet játszott a későbbi elektromos kutatásokban, és nélkülözhetetlen lett az elektrotechnikai mérések során.
Ampère nemcsak az elektrodinamikai törvényeket alkotta meg, hanem az elektromágnes feltalálása is az ő nevéhez fűződik. Ez a találmány forradalmasította az elektromos gépek működését és később alapot adott az elektromos motorok fejlődéséhez.
Ampère munkásságát gyakran a modern elektrodinamika alapjainak megteremtéseként emlegetik, így a tudós joggal viseli az „elektrodinamika Newtonja” címet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.