Az anyósok évszázadok óta különleges helyet foglalnak el a családi dinamikában, legyen szó szeretetteljes kapcsolatokról vagy kisebb nagyobb konfliktusokról. Történelmünk során számos híres-hírhedt anyós nemcsak családon belüli szerepét, hanem politikai és társadalmi befolyását is kihasználta. Volt aki kedvesen, de határozottan menedzselt és volt, aki sírba kergette az ifjú arát. Az alábbiakban bemutatjuk azokat az anyósokat, akik jelentős nyomot hagytak a történelemben és a menyükben egyaránt.
Eleanor, Aquitánia hercegnéje (1122–1204) nemcsak két király felesége volt (VII. Lajos francia királyé és II. Henrik angol királyé), hanem Európa egyik legbefolyásosabb nője is. Státuszát egyfajta matriarchaként viselte, olyan családmodellt alakított ki, hogy abba a megfelelő politikai befolyás is beleférjen. Nyolc gyermeket nevelt, anyósként kedvenc fia, Oroszlánszívű Richárd életébe szeretett beleszólni, ami miatt menye, Navarrai Berengária kissé elnyomva érezte magát. A történethez hozzátartozik, hogy Richárd és Berengária frigyét a kedves mama hozta össze, aki cserébe felügyelhette a királyné birtokait, ami akkoriban remek jövedelemkiegészítésnek számított.
Nagy Katalin cárnő (1729–1796) Oroszország egyik legjelentősebb uralkodója volt, de anyósként sem maradt tétlen. A legendárium szerint hiába ment férjhez, III. Péterrel évekig nem hálták el a frigyet. Ellenben Katalinnak számtalan szeretője és ágyasa volt, őket a saját gyermekeinél is előbbre tartotta. Fia, Pál cár (akinek az udvari pletykák szerint egy udvari kamarás volt az apja) nevelését ugyan nem ő végezte, de szigorúan ellenőrizte, ennek következtében a fiú és anyja között nem sok érzelmi kötelék volt. A nagyhatalmú asszony meglehetősen féltékeny volt, menyével, Zsófia Dorottyával is gyakran konfliktusba került. Katalin befolyása olyan erős volt, hogy fia uralkodásának kezdetéig sokáig megakadályozta, hogy valódi hatalmat gyakoroljon. A történelem Nagy Katalint nemcsak uralkodóként, hanem családi intrikák mestereként is számon tartja. Így talán nem meglepő, hogy amikor a fia trónra került, a kedves mamát (az egykori cárnőt) egyből száműzték a palotából.
Viktória királynő (1819–1901) igazi rekorder: kilenc gyermekével és 42 unokájával az európai királyi családok „mammája" lett. Anyósként rendre beavatkozott gyermekeinek életébe, és erős véleménye volt a menyek és vejek választásáról. Leghíresebb konfliktusa veje, Albert Edward (a későbbi VII. Eduárd) és felesége, Alexandra dán hercegnő között zajlott. Bár Viktória királynő maga választotta ki a nemes menyasszonyt a fia számára, rossz lóra tett, mert a fiatalasszony gondolkodás nélkül ellent mondott neki bármiben.
Ferenc József nemes édesanyja hiába volt főhercegnő - teljes nevén Zsófia Friderika Dorottya Vilma - ő is felvette az anyósok rossz szokásait, miután a fia megnősült. A kedves mama (Zsófia Friderika Dorottya Vilma) nemcsak menyét, Sisit próbálta rövid pórázon tartani, hanem unokái nevelésébe is ott szólt bele, ahol tudott. Azt egy másik történetből tudjuk, hogy Sisi rendszeres migrénnel küzdött - amiben nagy része volt a kedves mamának - a fájdalmak ellen pedig a kor népszerű fájdalomcsillapítója, a kokain volt a vigasz.
Királynőként próbálta a palota falain belül tartani a konfliktusokat. Bár kifejezetten örült, amikor fia, Károly herceg eljegyezte Dianát, nem sejtette, hogy a házasság temérdek konfliktussal, sérelemmel lesz kikövezve és végül tragédiába torkollik. II. Erzsébet halála után a királyi család egyik történetírója Andrew Morton azt nyilatkozta, hogy a királynő lányaként szerette Dianát. Élete kudarcának érezte, hogy nem sikerült megmentenie fia házasságát és ezzel megelőzni azt, hogy Diana a BBC-nek adott interjújában kiteregesse a családi szennyest Károly viszonyáról és saját bulimiájáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.