Los Angeles-i tűzvész és ausztrál bozóttüzek: miért van egyre több belőlük?

Los Angeles-i tűzvész
Getty Images - Tiffany Rose
erdőtűz los angeles Los Angeles-i tűzvész ausztrál bozóttűz bozóttűz
Évről évre egyre pusztítóbbak a kaliforniai, illetve ausztrál bozóttüzek. Vajon mi állhat a Los Angeles-i tűzvész és az ehhez hasonló tragédiák emelkedő száma mögött?

A most pusztító Los Angeles-i tűzvész egy sokkoló tendenciára mutat rá. Az ausztrál, illetve kaliforniai tűzszezon egyre hosszabb, a tűzvészek száma és mértéke pedig folyamatosan nő. Utánajártunk, hogy mitől emelkedhet a kaliforniai, illetve az ausztrál tűzvészhez hasonló esetek száma.

Los Angeles-i tűzvész
A Los Angeles-i tűzvészhez hasonló katasztrófák egyre gyakoribbak.
Forrás: Robyn Beck / AFP

Néhány sokkoló adat a világ tűzvészeiről

A Global Forest Watch statisztikái megdöbbentő adattal szolgálnak: jelenleg mintegy 2x annyi fás terület pusztul el az erdőtüzekben, mint 20 évvel ezelőtt. Ez azt jelenti, hogy az erdőpusztulás 33%-ért felelősek az erdőtüzek, amivel még a bányászatot és fakitermelést is lekörözik.

A Marylandi Egyetem kutatóinak számításai szerint a 2001 és 2023 közötti időszakban évente átlagosan 5,4%-kal nőtt az elpusztult területek mértéke.

Évente csak a tűzvészek miatt 6 millió hektár növénytakaró tűnik el, ami egy Horvátországnyi méretű terület. Egy másik statisztika szerint az extrém mértékű tűzvészek száma exponenciális emelkedést mutat az elmúlt 5 évben.

Kaliforniai és Ausztrál tűzvészszezon elnyúlása

A száraz éghajlatú Ausztráliában és Kaliforniában a tűzvészek mondhatni az élet természetes velejárói voltak, a legszárazabb nyári hónapok jelezték a „tűzvészszezont”. Számos növényfaj, például az ausztrál Eukaliptusz, illetve fűfa szaporodásához egyenesen szükséges a tűz. A probléma tehát nem az hogy időről időre a tűz megtisztítja a területet, hanem azok gyakoriságával, illetve intenzitása.

ausztrál bozóttüzek
A tűzoltók 2019-ben az ausztrál bozóttüzek ellen küzdenek Nowra városa körül.
Forrás: Saeed KHAN / AFP

Napjainkra oda jutottunk, hogy az ausztrál és kaliforniai tűzvészszezon szinte egész évben tart.

Mi a Los Angeles-i tűzvész és az ausztrál bozóttüzek növekvő számának az oka?

A 2019-2020-as ausztrál bozóttűzszezon, vagy az ugyanebben az évben történt Los Angeles-i tűzvész pusztítása az egész világot sokkolta. Vörösbe borult az ég, világosan derengett az éjszaka, több millió hektár erdő veszett oda.

A Los Angeles-i tűzvészhez hasonló természeti katasztrófák emelkedő száma mögött elsősorban a globális felmelegedés, illetve klímaváltozás áll. A növekvő átlaghőmérséklet miatt gyorsabban párolog el a víz, a száraz levegő pedig a tűzgyúlásnak és terjedésének kedvez.

klímaváltozás
A klímaváltozás szélsőséges időjárást okoz.
Forrás: Shutterstock

Komoly baj, hogy az éghajlatváltozás felborítja a csapadék eloszlását, megváltoztatja a szélirányt és annak erejét. A 2020-as év katasztrofális kaliforniai és ausztrál tűzvésze is többek között az erős, száraz szél miatt vált szinte kezelhetetlenné.

Az aszályok olyan mértékűek az amerikai kontinensen, hogy az arizonai sivatagban pusztulnak a kaktuszok a szárazság miatt.

Olyan emberi tevékenység, mint szemetelés, gyújtogatás, vagy gyúlékony növények kertekbe való telepítése szintén a tűzvészeknek kedveznek. Az erdőtüzek nemcsak a száraz, déli, de az északi fenyőerdőket is jelentősen veszélyeztetik.

Az egész helyzetben talán az a legfélelmetesebb, hogy még csak a folyamat elején vagyunk. Vajon mi lesz később?

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.