Így vezess ónos esőben, hogy elkerüld a balesetet

Shutterstock - HomeArt
tél szélsőséges időjárás vezetés
Nyakunkon a tél, és az elkövetkező napokban nem kímél minket az időjárás. A riasztás ónos esőre szól, de a szakemberek szerint a következő napokban borongós, csapadékos időjárásra számíthatunk és helyenként még hó is hullhat, ezért nem árt felkészülnünk az extrán csúszós utakra.

Az ónos eső az egyik legveszélyesebb téli időjárási jelenség. Az ónos eső áttetsző tükörjeget képez az összes felületen, amit ér, ezért ilyenkor a kelleténél is fokozottabb óvatossággal kell vezetnünk. Az első jele annak, hogy jeges útszakasszal van dolgunk, hogy egyre opálosabbnak tűnik az út, mintha csak lecsapódó pára lenne. A közútkezelők okkal szokták az autósokat arra figyelmeztetni, hogy csak az induljon útnak ónos esőben, akinek halaszthatatlan dolga van, és járművére felszerelte a téli gumit. Az alábbiakban mutatunk néhány tippet, hogyan kerülheted el, hogy irányíthatatlanná váljon alattad az autó a jégen.

Ónos esőben nagyobb odafigyelést igényel a vezetés is
Ónos esőben nagyobb odafigyelést igényel a vezetés is
Forrás: Shutterstock

Ónos esőben vezetni: az időjárás most a jégnek kedvez

1. Megfelelő guminyomás: ellenőrizd indulás előtt

Télen különösen fontos odafigyelni és rendszeresen ellenőrizni a guminyomást. Hideg időben ugyanis csökken a kerékben a nyomás, ami fékezés esetén hosszabb fékutat eredményez, ez pedig balesethez vezethet. Hasonlóan járhatunk abban az esetben is, ha túl nagy a nyomás a gumiabroncsban. Éppen ezért rendszeresen, legalább a tankolások alkalmával ellenőrizzük a kerekek nyomásértékeit.

2. Üzemanyag, élelem, meleg ruha: sose feledkezz meg róla

Senki sem úgy indul el reggel otthonról, hogy elakad a jeges úton, de sajnos bármi megtörténhet. Ezért fontos, mindig legyen elegendő üzemanyag az autóban, mert egy hosszabb ideig tartó elakadás során nagyon gyorsan kihűl az autó, ha nem tankoltunk eleget. Jó, ha bekészítünk indulás előtt egy kis túlélőcsomagot is, amiben legyen szendvics, víz és meleg takaró is. A láthatósági mellény kötelező kellék, de télen, mikor egyébként is hamar besötétedik, elengedhetetlen, hogy legyen nálunk.

3. Figyelj a sebességre: inkább menj lassabban

A rendőrség is azt tanácsolja az autóvezetőknek, hogy ne a legnagyobb megengedett sebességgel közlekedjenek a fagyos, téli időszakban, hanem lassabban, a megváltozott látási és útviszonyoknak megfelelően. A jármű sebességét úgy válasszuk meg, hogy azt biztonságosan meg lehessen állítani egy hirtelen fellépő akadály esetén is.

Tervezz előre: a féktávolság tízszer hosszabb lehet hóban és jégen
Tervezz előre: a féktávolság tízszer hosszabb lehet hóban és jégen
Forrás: Shutterstock

4. Tarts nagyobb követési távolságot

A jeges, csúszós utakon fontos, hogy tartsunk nagyobb követési távolságot a többi járműtől, hogy legyen elég időnk reagálni, ha a másik autó hirtelen fékezne, vagy ha mi magunk elveszítenénk az irányítást a kocsink felett. Ha nem tartjuk a követési távolságot, az a legjobb útviszonyok között is kifejezetten balesetveszélyes, csúszós úton pedig sokszorosára nő a koccanás kockázata, mert az autó nem tud olyan gyorsan megállni, mint száraz úton.

5. Felejtsd el a satuféket: apró mozdulatokkal haladj

A fékezés technikája télen különös odafigyelést igényel. Hirtelen fékezés esetén az autó könnyen irányíthatatlanná válhat, főleg ha jeges az útfelület. A mai modern autók többsége rendelkezik ABS-szel (blokkolásgátló fékrendszer), amely segít megőrizni az autó irányíthatóságát fékezés közben. Azonban ABS nélküli autóknál a pumpáló fékezés ajánlott, amikor a pedált gyorsan, röviden nyomkodjuk. Ez csökkenti a kerekek blokkolását és növeli a tapadást. Mindig próbálj finoman fékezni, és kerüld a hirtelen mozdulatokat, hogy minimalizáld a megcsúszás kockázatát.

Fontos!

De akár havazásban, akár ónos esőben indulunk el autónkkal, utazás előtt mindenképpen tájékozódjunk az aktuális útviszonyokról és forgalmi helyzetről.

Egyéb vezetéstechnikai tanácsok:

  • Ha teheted, az ónos esővel érintett területeken ne indulj útnak!
  • Ha mégis útra kell kelned, utazás előtt tájékozódj az aktuális meteorológiai helyzetről és az útviszonyokról!
  • Ónos esőben vagy a havazás idején indulj el időben!
  • Vezess sokkal lassabban, mint ahogy szoktál, és tarts nagyobb követési távolságot!
  • Csak akkor előzz, ha azt biztonságosan be is tudod fejezni!
  • Kerüld a vészfékezést és a hirtelen manővereket!
  • Lehetőleg mindig szorosan az út jobb oldalán közlekedj, csökkentve ezzel a frontális ütközés esélyét!
  • Csak a téli közlekedésre megfelelően felkészített, téli gumival felszerelt gépjárművekkel közlekedj!
  • Az autóba tankolj a szokásosnál több üzemanyagot!
  • Mindig legyen nálad feltöltött mobiltelefon, tartalék ruha, ásványvíz és egy kis étel – arra az esetre, ha elakadnál vagy hosszabb ideig kellene várakoznod!
  • Ha bajba jutottál vagy sérült autóst vagy gyalogost látsz, hívd a 112-t!
    Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.