A világtörténelemben számos olyan rejtély van, amit talán sosem fogunk tudni megoldani, de a mai napig lázban tartja az emberiséget. Néha azért nem tudjuk meg az igazságot, mert a régészeti lelőhely megsemmisült, a feltárt anyag elveszett, vagy a fennmaradt bizonyítékok túl homályosak ahhoz, hogy a tudósokat konszenzusra vezessék.
Az első igazolt személyek, akik feljutottak a Mount Everestre, Edmund Hillary és Tenzing Norgay voltak, 1953. május 29-én. Hivatalosan ők az elsők, akik megmászták a hegyet, azonban két brit hegymászó, Andrew Comyn "Sandy" Irvine és George Mallory is megkísérelte a megmászást 1924-ben, ám ők sajnálatos módon meghaltak, mielőtt hazatérhettek volna.
Azóta is zajlanak a találgatások, hogy vajon sikerült- e elérniük a hegy csúcsát.
1999-ben Conrad Anker hegymászó csaknem 8229 méter magasságban találta meg Mallory holttestét a 8849 m magas hegyen. 2024-ben a National Geographic dokumentumfilmes csapata fedezte fel Irvine lábát, amely még mindig zokniban és csizmában volt. A fényképezőgép, amelyet eredetileg magukkal vittek, feltáratlan maradt. Sajnálatos módon valószínűtlennek tűnik, hogy valaha is biztosan megtudjuk, mi történt a hegyen.
Bár a keresztények december 25-én ünneplik Jézus születését, elég valószínű, hogy a dátum helytelen. Minden bizonnyal a december 25-öt azért választották, mert közel van a szaturnáliához, egy római ünnephez, amely Szaturnusz istenét ünnepelte. A legkorábbi, december 25-i feljegyzések Jézus születésnapjáról a Krisztus utáni negyedik századból származnak – több mint 300 évvel a születése után. Egy másik elképzelés az, hogy a korai keresztények azért választották december 25-ét, mert ez kilenc hónapra van Jézus fogantatásának napjától.
A Mary Celeste egy amerikai kereskedelmi vitorlás hajó volt, amit 1872. december 4-én talált elhagyatottan sodródva a brit Dei Gratia hajó az Azori-szigetektől mintegy 644 km-re keletre. Egy mentőcsónak hiányzott, de nem sérült meg a hajó, és semmi jele nem volt harcnak.
A hajó 10 utasát és legénységét soha többé nem látták és ami a hajó fedélzetén történt, az azóta is rejtély.
Egyes elméletek szerint a hajó rakományából származó alkohol szivárgása késztethette a legénységet a hajó elhagyására, mert attól tartottak, hogy kigyullad és felrobban. Egy másik elmélet szerint egy óriáspolip, vagy földönkívüliek támadták meg a hajót. A rejtélyt a mai napig nem sikerült megfejteni és valószínűleg soha nem is sikerül.
Nagy Sándor (Kr.e. 356 – 323) az ókor egyik legismertebb történelmi alakja, Makedónia királya, a Hellén világ uralkodója, Perzsia meghódítója, az ókor legnagyobb hadvezére volt. Kr. e. 323-ban éppen az Arab-félsziget meghódítását készítette elő, amikor váratlanul megbetegedett és bár orvosai minden tőlük telhetőt megtettek annak érdekében, hogy megmentsék, Sándor szervezete feladta a harcot és Kr. e. 323. június 10-én, harminckét évesen meghalt. A korai leírások alapján halálát tüdőgyulladással súlyosbított malária okozta. Ezután a hatalmas, de kellően meg nem szilárdított birodalma rövid idő alatt kártyavárként dőlt össze.
A temetése körül számos legenda keringett,
egyesek szerint az egyik tábornoka holttestét Memphis városába vitette, miközben Alexandriában sírt építettek neki, de biztosat senki sem tud és még ha meg is találnák végső nyughelyét, minden bizonnyal kevés arra szolgáló bizonyíték lenne, hogy ez valóban Nagy Sándor sírja.
Hasfelmetsző Jack a világ egyik legismertebb sorozatgyilkosa, 1888-ban legalább öt nőt gyilkolt meg Londonban, testüket brutálisan megcsonkítva. A korabeli rendőrség bár minden erejét bevetette, nem tudta kideríteni, ki gyilkolja a nőket, emiatt pedig rengeteg levelet kaptak, amiben ócsárolták az emberek a nyomozói képességeiket. Egyes pletykák szerint maga a gyilkos is írt pár levelet, de ez sosem derült ki egyértelműen.
A Hasfelmetszőt soha nem találták meg, és az évek során több tucat embert hoztak szóba lehetséges gyanúsítottként.
2012-es „ Jack The Ripper: The Hand Of A Woman ” című könyvében John Morris azt sugallja, hogy egy Lizzie Williams nevű nő volt a Hasfelmetsző, bár más szakértők kétségbe vonják ezt. Valószínűtlennek tűnik, hogy a Hasfelmetsző valódi kiléte valaha is biztosan kiderül.
A Nílus királynője néven is ismert VII. Kleopátra Philopatór az ókori Egyiptom utolsó és egyik legismertebb uralkodója volt. Alakja köré számos hiedelem szövődött az évszázadok során, amik halála után is fennmaradtak.
Plutarch író szerint a sír Ízisz, egy ókori egyiptomi istennő templomának közelében található és egy magas és gyönyörű emlékmű volt,
amely aranyból, ezüstből, smaragdból, gyöngyből és ébenfából készült kincseket tartalmazott. A sír helye mai napig rejtély, 2010-ben Zahi Hawass, Egyiptom egykori régiségügyi minisztere ásatásokat végzett egy Alexandria melletti helyszínen, ahol számos sír található abból a korszakból, amikor VII. Kleopátra uralkodott Egyiptomban. Bár sok érdekes régészeti felfedezésre került sor, VII. Kleopátra sírja nem volt köztük, és nincs bizonyíték arra, hogy a sír ott található.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.