Miért nem sikerülnek az újévi fogadalmak? Ezt tegyük helyette!

újévi fogadalmak
Shutterstock/Inside Creative House -
célok újév tervek életmód fogadalmak
Az új év mindig egy új kezdetet jelent. Ilyenkor sokan határoznak el életmódbeli változásokat, új célokat tűznek ki, és fogadalmat tesznek. Azonban a legtöbben már február közepére feladják ezeket. De hogyan érhetjük el, hogy megőrizzük motivációnkat, és betartsuk az újévi fogadalmakat?

Az évkezdet, bár tele van friss energiával, gyakran túl sok stresszel és irreális elvárásokkal is jár, amelyek különösen megnehezítik a tartós életmódváltást. Emellett az ünnepek utáni fáradtság is gátat szab a januári célok elérésének. Gondoltad volna, hogy a tavasz kedvezőbb időszakot kínál a reális és tartós újévi fogadalmak és célok kitűzésére? Íme 5 ok, amiért tavasszal sikeresebb a változás. 

újévi fogadalmak
Az újévi fogadalmak és kitűzött célok sokszor irreálisak, ezért is nehéz őkt hosszú távon betartani.
Forrás: Shutterstock

Miért nem tudjuk betartani az újévi fogadalmakat?

A leggyakoribb újévi fogadalmak általában az egészségesebb étkezésre, a kevesebb alkoholfogyasztásra, a rendszeres testmozgásra, a dohányzásról való leszokásra, az okosabb pénzmegtakarításra, és az álomalak elérésére vonatkoznak, de sokan tűznek ki karrierrel kapcsolatos célokat is. Az újévi fogadalmak betartása azonban azért is nehéz, mert sokszor túl ambiciózusak, nem elég konkrétak, vagy kidolgozottak és nehezen elérhetők. 

A januári célok sokszor meggondolatlanul, a pillanatnyi lelkesedés hatására születnek, és nem veszik figyelembe a valódi életkörülményeinket.

Az ünnepek utáni fáradtság, a hideg téli napok, a kevés napfény és a korai sötétedés mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az újév kezdeti lelkesedése után hamar elillan a motivációnk. Sajnos mindezek miatt akár már februárra elérhetjük azt a pontot, ahol feladjuk az új szokások kialakítását és az újévi célok elérése csak álom marad, a fogadalmak betartása pedig hamar szertefoszlik.

Milyen módszerek segítenek, hogy betartsuk az újévi fogadalmakat?

Az újévi fogadalmak betartásának kulcsa, hogy kis lépésekben haladjunk, és ne próbáljunk mindent egyszerre megváltoztatni. 

Az új szokások kialakítása során nagyon fontos a konkrét és mérhető célok kitűzése, például napi 30 perc mozgás, heti három egészséges étkezés, vagy napi 7-8 óra alvás. Ha ezeket a célokat reálisan meghatározzuk, és fokozatosan érjük el őket, akkor nagyobb eséllyel tartjuk be az újévi fogadalmainkat. Ugyan ez nem könnyű feladat, de nem is lehetetlen.  A legfontosabb, hogy ne váljunk túl szigorúvá magunkkal szemben, és ne hagyjuk, hogy az egyes kudarcok visszavessenek minket. 

Az új szokások kialakítása időt és türelmet igényel. A kulcs a fokozatos változtatás, aminek nem muszáj januárban nekiveselkednünk, az év bármely szakaszában elkezdhetjük.

 A tavaszi hónapok jobban kedveznek az új célok kitűzésének és az új szokások kialakításának, így érdemes áprilisi friss lendülettel nekivágni a változásnak. 

5 ok, amiért április jobb alkalom a változásra

Bár az újév az újrakezdést szimbolizálja, a tavasz valóban kedvezőbb időszakot kínál a változásokra. Április sokkal alkalmasabb hónap lehet arra, hogy életmódváltást tervezzünk, mint január. Ezekért a tavaszi hónapok a legjobbak a fogadalmaink betartására:

  • Több energia és motiváció

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbak, a napfény is több, így ez már önmagában is több energiát adhat ahhoz, hogy belevágjunk. 

  • Okosabb célmeghatározás

A januári túlzott lelkesedés után áprilisban sokkal reálisabban állhatunk hozzá a céljainkhoz. A tavasz a megújulás időszaka, amikor könnyebben felülvizsgálhatjuk fogadalmainkat és átformálhatjuk őket, hogy jobban illeszkedjenek a valós életünkhöz.

  • Kevesebb stressz

Az ünnepek utáni fáradtság, valamint a hideg hónapok hozta stressz után tavasszal a már általában nyugodtabb környezet segíthet abban, hogy jobban összpontosíthassunk a céljainkra.

  • Kisebb külső nyomás

Áprilisban kevesebb az olyan „kötelező” esemény, mint az évkezdeti nagy fogadalmak, így nem érezzük annyira a környezetünk nyomását, hogy mindent egyszerre kelljen elérnünk. Ez segít abban, hogy a céljaink meghatározásakor inkább magunkra és az egyéni igényeinkre figyeljünk.

  • A tavasz a megújulás időszaka

A tavasz egyértelműen a megújulás ideje. Ahogy a természet is újra életre kel és megújul, úgy mi is képesek vagyunk rá, hogy ezekben a hónapokban még a nyár előtt új szokásokat alakítsunk ki életünkben.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.