Vízkereszt, azaz január 6. a kereszténység egyik jelentős napja, Jézus megkeresztelését, valamint a napkeleti bölcsek látogatását ünneplik. Ennek apropóján a római katolikusok január 6-hoz legközelebb eső vasárnap vizet szentelnek, ez adja az ünnep nevét is. Ezen a napon hagyományosan lebontják a karácsonyfát is.
A néphagyomány szerint a vízkereszt időjárása előrevetíti a tél hosszát és a tavaszi-nyári időszak termésének alakulását is. A mondás úgy tartja: „Ha fagyos a vízkereszt, soká tart, míg fölereszt, ám ha enyhe, olvadásos, hózimankós februárt hoz.” Az idei meteorológiai előrejelzések alapján vízkereszt napján 5 és 14 fok közötti hőmérséklet várható, tehát nem lesz fagy, így idén a mondás második fele lesz érvényes: havas, hideg februárra számíthatunk.
A hagyomány szerint a karácsonyfát január 6-án égették el, egyetlen ágat azonban megőriztek és szentképek mögé helyezték, hogy távol tartsák a gonoszt. A misén megszentelt vízből vittek haza, és házakat, pajtákat szenteltek meg vele, sőt, az állatoknak is adtak belőle, hogy egészségesek maradjanak. Az előző évről megmaradt szenteltvizet a kútba öntötték, hogy a víz tisztaságát biztosítsák.
Vízkereszt lezárja a karácsonyi ünnepkört és megnyitja a farsangi időszakot, indulhat a mulatozás és az ünneplés. Ez az időszak egészen húshagyókeddig tart, azaz a hamvazószerda előtti napig, másnap pedig megkezdődik a nagyböjt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.