Az Armageddon című film segíthet eltéríteni a Föld felé száguldó aszteroidát? Itt a tudományos válasz

Collection ChristopheL via AFP -
armageddon aszteroida kisbolygó
Minden korábbinál nagyobb a valószínűsége annak, hogy aszteroida csapódik a földbe. Vajon az Armageddon című filmben látottakhoz hasonlóan szét lehetne robbantani? Utánajártunk!

Minden idők egyik leglátványosabb filmjében szétrobbantanak egy aszteroidát, hogy megmentsék a bolygót. Mivel Földünk felé száguld egy kisbolygó, újra aktuálissá vált az Armageddon című film ötlete. Utánajártunk, vajon meg lehetne-e valósítani?

Armageddon
Vajon a valóságban is meg lehet valósítani az Armageddon c. filmben látottakat?
Forrás: Photo12 via AFP

Pátosz és tudomány: Armageddon

Megjelenése óta rengeteg támadást kapott az Armageddon, irreálisnak és megvalósíthatatlannak bélyegezték. Pedig, ha lehántjuk róla az amerikai hazafiság pátoszának héját, és képesek vagyunk Michael Bay szerzői kézjegyeitől eltekinteni már nem tűnik akkora ökörségnek.

Ugyanis egy aszteroida felrobbantása közel sem olyan megvalósíthatatlan, mint gondolnánk.

Annyit meg kell jegyezni, hogy nem teljesen a filmben látható módon, főleg nem egy Texas méretű aszteroida esetén, de hasonló manőver megvalósítható lehet, persze a realitás keretei között. Vajon a Földünk felé száguldó 2024 YR4 aszteroida esetén működhetne a manőver?

Armageddon, a tudományos kutatások középpontjában

Megemlítendő, hogy az Armageddon című film bekerült a patinás Criterion Collectionbe, mely olyan műveket gyűjt, amik méltók megőrzésre a tudományos kutatások érdekében.

Lehetséges volna az aszteroida robbantása

Robbanótöltetekkel szétrobbantani egy kisbolygót nehéz, jóval egyszerűbb lenne lökéshullámmal eltéríteni, amit már egy érdekes tanulmányban is vizsgáltak szimulációs módszerekkel. A szóban forgó kutatásban arra a következtetésre jutottak a tudósok, hogy egy ilyen eltérítő manőver sikeres lehet, ha minden más módszer kudarcot vallott.

Egy aszteroida apró darabokra robbantásához kellően mélyre kellene fúrni, amihez figyelembe kell venni az égitest anyagát, a  landolás helyét, és nem utolsósorban a méretét.

Kisebb égitesteken lehetne reálisan megvalósítani, ám számításba kell venni, hogy a törmelék is komoly károkat okozhat. Egy 2021-es szimulációval végzett kutatás arra az eredményre jutott, hogy egy 100 méter átmérőjű földközeli objektum felrobbantásánál a törmelék 99%-a nem okozna pusztítást. (Csakhogy még mindig ott van az a bizonyos 1%)

Asteroid,Impact,On,Earth,-,Meteor,In,Collision,-,Contain
A katasztrófafilm alapötlete nem olyan irreális, mint amilyennek tűnik.
Forrás: Shutterstock

Katasztrófafilm a valóságban: DART-misszió

2021-ben megvalósították azt, amit eddig csak a filmekben láttunk: sikeresen eltérítettek egy kisbolygót egy űrszonda segítségével. A DART-misszió névre hallgató projekt a Földre nem veszélyes, Dimorphos nevű földközeli objektumot térítette el sikeresen korábbi pályájáról.

Ezt úgy érték el, hogy az űrszonda nagy sebességgel belecsapódott a mintegy 160 m átmérőjű kőzetaszteroidába.

Nem csak a Dimorphos, hanem a 780 m átmérőjű Didymos+ pályája is megváltozott a kísérlet következtében, ami körül az aszteroida kering. A kísérlet rávilágított, hogy lehetséges égitestek eltérítése bolygónk védelme érdekében.

Az Armageddon tudományos kritikája

Az ígéretes eredmények ellenére az Armageddon továbbra is hemzseg a tudományos pontatlanságoktól, például hasonló misszióra nem olajfúrókat küldenének. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a NASA még mindig ezt a filmet használja annak tesztelésére, hogy az asztronauták képesek-e kiszűrni a pontatlanságokat. Mondjuk nem is a tudományos pontosság volt a rendezői szándék.

Tudósok megállapították: itt fog becsapódik az aszteroida 2032-ben!A Föld felé száguld egy kisbolygó – Katasztrófafilmek, amik örökre az emlékezetünkbe égnekMinden, amit az YR4 aszteroidáról tudni lehet

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.