Újabb földrengés rázta meg Európát – Kiderült, mi okozta a horvátországi földmozgást

szeizmológia földrengés Horvátország
A múlt heti Szantorini szigetét érintő földmozgások után kedden Horvátországban is földrengést észleltek. A 4,9-es magnitúdójú földmozgás Zadar térségében észlelték, és Bosznia-Hercegovina egyes részein is érezhető volt. Jelentős károkról egyelőre nem érkezett jelentés.

A Görögországhoz tartozó Szantorini szigete a múlt héten szinte teljesen elnéptelenedett, miután több száz földrengés rázta meg a térséget. A legerősebb, 5,3-as magnitúdójú rengést még Egyiptomban és Líbiában is érzékelték. A sziget az afrikai és eurázsiai tektonikus lemezek találkozásánál fekszik, ami miatt gyakran fordulnak földrengések, bár ilyen intenzív és folyamatos szeizmikus aktivitás ritkaságnak számít. Szantorini történetének egyik legpusztítóbb földrengése 1956-ban történt, amikor egy 7,5-ös erősségű rengés több mint 50 ember életét követelte — írja a Travelo

földrengés
A föld belső szerkezetét a szeizmikus tevékenységek, magyarul a földrengések alapján vizsgálják
Forrás: Shutterstock

Földrengés Horvátországban  

Kedden 18:43-kor Horvátország északnyugati részén, Starigrad Paklenicától 15 kilométerre északkeletre 4,9-es magnitúdójú földrengést regisztráltak. Az Index.hr horvát napilap értesülései szerint az eddigi információk alapján személyi sérülés nem történt, és jelentős anyagi károkról sem érkezett bejelentés. A horvát szeizmológiai szolgálat szerint a földrengés intenzitása az epicentrumban VI-os fokozatú volt az EMS-skálán, és még Zadar, Lika tágabb térségében, sőt Bosznia-Hercegovina egyes részein is érzékelték a földmozgást.

Miért alakult ki?

A Dinári-hegység érintett területe a tektonikus lemezek mozgása miatt folyamatos feszültség alatt áll, ami időnként földrengésekhez vezet. A földmozgásokat a kőzetlemezek közötti feszültség felhalmozódása okozza, ami a törésükhöz és elmozdulásukhoz vezet. Horvátország területén az Adriai-mikrolemez és az Eurázsiai-lemez találkozása miatt jelentős tektonikus aktivitás figyelhető meg.

Božidar Longin, Zadar megyei prefektus elmondta, hogy azonnal felvették a kapcsolatot az epicentrumhoz legközelebb eső települések vezetőivel. A földrengés jelentős kellemetlenséget okozott, de szerencsére nagyobb károkról egyelőre nincs hír. Hozzátette, hogy bár újabb földmozgások előfordulhatnak, nincs ok pánikra.  

A Paklenicai Nemzeti Park igazgatója szerint a földrengés epicentruma egy magaslati területen, 1600 méteres tengerszint feletti magasságban volt, így az ott található épületekben sem keletkezett kár. A térség szeizmikusan aktívnak számít, 2020 novemberében például egy 4,5-ös erősségű rengést észleltek ugyanebben a régióban.

Letarolta az országot a norovírus, már a Nébih is figyelmeztetést adott kiÖsszeomlott a hirtelen jött sikertől a Bridget Jones 4 szépfiújaAz eddigi legjobb Bridget Jones-folytatás a Bolondulásig - a kritikusok az egekig magasztalják Renee Zellwegert és Hugh Grantet

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.