Az igazi Miss Dior, akit a Gestapo majdnem halálra kínzott

CATHERINE DIOR (1917-2008) French resistance fighter in WW2, sister of the fashion designer Christian Dior
Profimedia -
Christian Dior parfüm
Az ikonikus parfüm múzsája, az igazi Miss Dior a francia történelem egyik legnagyobb és legbátrabb hősnője volt, aki a végsőkig kiállt elveiért és népe szabadságáért. Miss Dior túlélte a haláltábort, de az ott töltött időszak életre szóló sebet ejtett.

Christian Diort és a Dior divatmárkát valószínűleg senkinek sem kell bemutatni. A világhírű francia divattervező húgának nevét azonban már kevesebben ismerik. Pedig Catherine Dior avagy Miss Dior nemcsak a dizájner első modellje és a Dior ikonikus parfümjének múzsája volt, hanem a francia ellenállási mozgalom tagja is. 

Miss Dior
Miss Dior és a róla elnevezett legendás parfüm
Forrás: Profimedia/Getty Images

Miss Dior keserédes élete

Christian Dior egyik nővére, Ginette Dior, aki a Catherine Dior nevet használta, a francia háborús ellenállás legendás alakja, aki példás hősiessége és rendíthetetlensége miatt kis híján az életével fizetett, hiszen meg kellett járnia a ravensbrücki koncentrációs tábort.

Ginette Dior néven született 1917 augusztusában a franciaországi Granville-ben Maurice és Madeline Dior első gyermekeként. Négy testvére volt, a Catherine nevet csak később vette fel. A Dior család 1929 után elvesztette vagyonát, csődbe mentek, az édesanya pedig 1931-ben elhunyt.

1935-ben a tizenéves Catherine, aki később a világ egyik legmeghatározóbb nőalakja lett, a család granville-i kastélyából, a Villa Les Rhumbsból egy romos provence-i parasztházba költözött. Miss Dior hamarosan elszökött, hogy idősebb bátyjával, Christiannal Párizsban telepedjen le. 

Catherine egy divatház számára árult kiegészítőket, ékszereket, kalapokat, illetve kesztyűket, testvére pedig ruhákat tervezett, és vázlatait próbálta eladni. 

Christian egyre sikeresebbé vált, olyan híres tervezők szerződtették, mint Robert Piguet vagy Lucien Lelong, aki az egyik legjelentősebb mentora lett. Húga már az elejétől kezdve elkötelezetten segítette őt, és a modellje is lett. A dizájner gyakran tervezett neki ruhákat, ő pedig gyönyörű képeken pózolt a különleges kreációkban göndör, fekete fürtjeivel.

Az ellenálló

A háború közeledett, a németek 1940 júniusában harc nélkül elfoglalták a fővárost. A francia ellenállási mozgalom szinte rögtön elindult, de alig 100 000 embert tartozott a kötelékébe akkoriban, ami szinte csak egy maroknyi csapat Franciaország akkori 40 milliós lakosságához képest. Ez nem meglepő, ha tudjuk, hogy a nácik mindenféle szabotázst kegyetlenül megtoroltak. 

A francia ellenállás egyik vezetője, Charles de Gaulle tábornok londoni emigrációjából, a BBC francia nyelvű adásain keresztül tartotta a kapcsolatot az ellenállókkal, éppen ezért a megszállt Franciaországban tilos volt rádiót birtokolni, illetve a BBC francia adásait hallgatni. 

Catherine Dior visszaköltözött Provence-ba. Mindenáron rádióhoz akart jutni, ami már önmagában is bűncselekménynek számított, és börtönbüntetés járt érte. 

Ekkor ismerkedett meg a nős, háromgyerekes Hervé des Charbonneries-zel, aki az ellenállás tagja volt. Rögtön egymásba is szerettek.

Catherine 1941-ben csatlakozott a francia ellenálláshoz, tagja lett a francia hírszerzőegységnek, mégpedig az F2 elnevezésű osztagnak. Cannes, Nizza, Marseille városaiban figyelte a német csapatok mozgását, és adta tovább az információt az angoloknak.

CATHERINE DIOR (1917-2008) French resistance fighter in WW2, sister of the fashion designer Christian Dior
Catherine 1941-ben csatlakozott a francia ellenálláshoz
Forrás: Profimedia

Halálmenet 

Egyelőre nem tudni, hogyan bukott le, de a nácik 1944-ben letartóztatták. A hősnő azonban nem volt hajlandó elárulni bajtársait, ezért a Gestapo rengetegszer megkínozta. 

Hiába próbálták meg kimenteni a svéd diplomaták, Miss Diort 1944 augusztusában a ravensbrücki női koncentrációs táborba hurcolták, majd további női koncentrációs táborok következtek: Torgau, Abteroda, és végül 1945-ben Markkleeberg. 

A felszabadító szövetségesek közeledtével a nácik halálmenetre kényszerítették a fogvatartottakat, ahonnan a hihetetlenül bátor Catherine-nek sikerült megszöknie. 

Catherine a háború után azért küzdött, hogy igazságot szolgáltasson az áldozatoknak, de szinte semmit nem beszélt saját tapasztalatairól, és egyáltalán nem akarta, hogy bárki is sajnálja. Még akkor sem tartott hatalmas ünnepséget, amikor megkapta a Croix de Guerre katonai kitüntetést. Később virágokat árult a párizsi Les Halles piacon.

Róla nevezték el a legendás Miss Dior parfümöt

Amikor Dior 1947 februárjában, egy hideg téli napon bemutatta történelmet író New Look kollekcióját, egy Miss Dior illatú teremben tette ezt, ezzel megteremtve az örökzöld parfümlegendát, ami sosem megy ki a divatból. 

A legenda szerint az illat akkor kapta a nevét, amikor egy fontos megbeszélés során Catherine, „Miss Dior” besétált a szobába, virágillatot hozva magával.

Nem kell elmesélni, mekkora karriert futott be a mai napig is az életigenléséről és romantikájáról ismeretes Miss Dior parfümcsalád, amelynek alkotója, Christian Dior egyúttal írásba foglalta a parfümetikett örök szabályait: például mekkora lehet egy illat szillázsa, azaz hatóköre.

Ez a kifinomult nők titka: csináld utánuk, és építs illatgardróbot!A divatkirály személyét és halálát is rejtély övezi - Christian Dior ma lenne 120 éves6 nő, aki megváltoztatta a világot – Kleopátrától Teréz anyáig

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.