Akik már átéltek veszélyes növény által okozott viszkető, piros és nem ritkán váladékozó kiütéseket, legközelebb biztosan jobban figyelnek majd, hogy elkerüljék őket. De nem csak a mérges szömörce az egyetlen olyan növény, amely a kertedben vagy a természetben megbújhat. A bőr érzékenységétől függően több olyan ártalmatlannak tűnő növény is létezik, amely irritációt, kiütést vagy akár súlyosabb reakciókat válthat ki.
Egyes növények leveleinek vagy szárának felületén lévő irritáló anyagok okozhatnak bőrkiütést és más reakciókat, másoknál a növény felülete önmagában nem problémás, de a szár eltörésekor kiszivárgó nedv gondot okozhat. Néhány növény csak egyes embereknél vált ki allergiás reakciót, és vannak olyanok, amelyek allergiás reakcióját csak napfény aktiválja az érzékeny bőrűeknél.
Bármi legyen is a reakció oka, érdemes óvatosnak lenni, hogy elkerüld a bőrirritációt, a szemproblémákat és az egyéb kellemetlen tüneteket.
Íme 5 gyakori növény, amelyeket jobb, ha nem érintesz meg.
Az a szabály, hogy "Három levelű, hagyd békén!", nemcsak a mérges szömörcére vonatkozik. A közeli rokona, a mérges tölgy, kerekebb, karéjos levelekkel rendelkezik (hasonlóan a tölgyfalevelekhez), amelyek hármasával vagy ötösével helyezkedhetnek el. A növény minden részén – leveleken, száron, gyökereken és virágokon – található egy urushiol nevű olaj, amely rendkívül allergén, és ha érintkezésbe kerül a bőrrel, már egy percen belül képes kötődni a bőr felszínéhez. Akár viszketést, bőrpírt és duzzanatot is okozhat. Az olaj könnyen rátapadhat a ruházatra és a szerszámokra is, ezért érdemes minden kerti felszerelést alaposan megtisztítani, ha gyanítod, hogy kapcsolatba kerültél vele. A mérges szömörce szintén ebbe a növénycsaládba tartozik, bár annak hegyes-ovális levelei általában hét vagy tizenhárom levélből álló csoportokban nőnek.
A csalán több mint két tucat kémiai anyagot tartalmaz, amelyek bőrrel érintkezve gyulladást, viszketést, égő érzést és hólyagokat okozhatnak – ezek akár 12 órán át is tarthatnak. Ez a gyógynövény akár 180 centiméter magasra is megnőhet, hegyes, fogazott levelekkel rendelkezik, és apró szőrszálakkal van borítva. Ezek a szőrszálak tűként viszik be a méreganyagokat annak, aki megérinti.
Egyes embereknél számos hagymás növény – például a jácint, a tulipán, a nárcisz és a boglárka – irritáló dermatitiszt okozhat. Ezek kesztyű nélküli érintése piros és viszkető bőrt hagyhat maga után.
A mikulásvirág nemcsak a háziállatokra jelenthet veszélyt, ha megeszik, hanem az Euphorbia család többi tagjához hasonlóan (például a ceruzafa és a kutyatejfélék) az emberi bőrt is irritálhatja. Szerencsére a legtöbb embernél csak enyhe irritációt okoz. Bár az a hiedelem nem igaz, hogy a mikulásvirág halálos lenne, ha elfogyasztják, megevése hányingert válthat ki.
Nem mindenki érzékeny a borostyánra, amelyet sok régi épület falán megtalálhatsz. Ha azonban allergiás vagy rá, számíthatsz bőrpírra, viszketésre, sőt akár apró hólyagok megjelenésére is az érintkezés után. Elképzelhető, hogy az első találkozáskor még nem jelentkeznek tünetek, de a második alkalommal már érzékenyebb lesz rá a szervezeted.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.