A talaj felét emberi csontvázak alkotják Velence halálszigetén: minden, amit Poveglia szigetről tudunk

Poveglia szigetét teljesen elzárták a nyilvánosság elől, hosszú ideje nem is lakik senki a hátborzongató helyen. Ám ez nem olyan meglepő, hiszen
Poveglia meglehetősen apró, 350 méter széles és 350 méter hosszú szigete az Orfano-csatornában helyezkedik el, Velence központjától mindössze 4,8 kilométerre. Az első feljegyzések Kr.u. 421-ből származnak az apró földrészről, ugyanis ekkor menekültek ide a lombard seregek elől Padova és Este lakói. Innentől kezdve az évszázadok során a sziget lakossága a további betelepítéseknek hála egyre csak nőtt, míg egy igazi kis ékszerdobozzá fejlődött a hely csodás épületekkel, jól működő halászattal és kereskedelemmel.
Az apró sziget virágzása egészen addig tartott, amíg 1397-ben megtámadta Velencét a genovai flotta, ami egyébként magyar segítséget is bevetett az olasz város meghódítása érdekében.
A támadást követően Andrea Contarini dózse úgy döntött, Poveglia teljes lakosságát kitelepítteti és a szigetet átalakítja hadászati célokra. Terve azonban nem sikerült, ugyanis a szigetet lerohanta a genovai sereg és a magyarokkal kiegészülve olyan pusztítást végzett, ami miatt a sziget több, mint száz évig teljesen lakatlanná vált.
Az olaszok ezután sikertelenül próbálkoztak éveken keresztül a sziget betelepítésével, mert senki nem akart az elátkozott helyre költözni: úgy hitték, mivel a lemészárolt katonákat senki sem temette el, a lelkük továbbra is a szigeten bolyong, bosszúra éhezve.
Az emberekben még inkább erősödött a hely iránti félelem, amikor a pestisjárványok alatt a szigetre szállították a betegeket, több mint 160 ezer fertőzöttet száműztek oda meghalni, minden orvosi segítség nélkül. Nem ez volt ráadásul az egyetlen ilyen eset, ugyanis onnantól kezdve bármilyen járvány sújtotta Velencét, a betegeket Povegliába küldték.
A becslések szerint minimum 200 ezer ember lelte halálát a szigeten, a régészek szerint pedig a talaj több, mint a fele elporladt emberi csontvázakból áll. A helyiek rettegtek a szigettől és állították, hogy az arra hajózók rendszeresen hallják az ott legyilkoltak szellemének sikolyait.
Azt gondolhatnánk, az újkorban már szebb jövő várt az egykor szépséges ékszerdobozra, de 1920-ban Mussolini úgy döntött, hogy újra használatba veszi a kárhozottak szigetét, nem is akármilyen módon: elmegyógyintézetet építtetett rá, ahol a szóbeszéd szerint borzalmas kísérleteket hajtottak végre a szerencsétlen pácienseken.
Állítólag az intézet igazgatója előszeretettel alkalmazott lobotómiát, természetesen a betegek és a hozzátartozók engedélye nélkül. A beavatkozáshoz fúrót, vésőt és kalapácsot használt, de az érzéstelenítés vagy a fertőtlenítés fel sem merült.
A horrorisztikus kezelésben részesülő pácienseket a doktor az időközben a szigetre épített világítótoronyban helyezte el, ahonnan messzire elhallatszott a velőtrázó sikolyuk, amelyet állítólag a mai napig hallani olykor.
A legendák szerint aztán az igazgató elméje a korábbinál is jobban megbomlott, ezért kiugrott a világítótorony tetejéből – a pletykák viszont arról szóltak, hogy a fellázadt páciensek dobták le onnan.
1968-ig működött az elmegyógyintézet Poveglián. Bezárása után a sziget jó pár tulajdonost tudhatott magáénak, volt köztük olyan elvetemült is, aki wellness-szállodát tervezett rá építeni, de aztán végül minden próbálkozás becsődölt valamilyen módon. Azóta a horrorsziget pontosan olyan állapotban található, mint a szanatórium bezárásakor, azzal a különbséggel, hogy még ijesztőbben néz ki: a kórtermekben omladoznak a falak, a termeket benőtte a gaz és minden kong az ürességtől.
A rendőrség szigorúan őrzi a a területet a betolakodóktól, annak ellenére, hogy nem gondolnánk, hogy bárki is szívesen menne oda. A kérdés csak az, hogy akkor mitől is óvják valójában a rendőrök a hívatlan betolakodókat?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.