Ha náthásan repülsz, nagy veszélynek teszed ki magad: ezek a kockázatok

légiutas-kísérő, Stewardess, repülőgép, repülő,
Shutterstock/Matej Kastelic - Matej Kastelic
utazás betegség repülés
Lelkesen csomagolsz, ráadásul imádod a repülést? Elég egy enyhe nátha és máris tortúrává válik a várva-várt utazás. Repülés esetén a legkisebb megfázás is veszélyes panaszokat válthat ki, ezért érdemes alaposan átgondolni, hogy megéri-e a kockázat.

A repülés sokak számára mindennapos dolog, akár munka, akár utazás céljából. De vajon biztonságos felszállni egy repülőgépre, ha épp náthásak vagyunk? A válasz egyértelmű: nem ajánlott! Bár egy enyhe megfázás elsőre ártalmatlannak tűnhet, a repülés közbeni nyomáskülönbségek és a kabin száraz levegője komoly problémákat okozhatnak.

Frustrated,Woman,Traveler,In,Protective,Mask,Affected,By,Flight,Delay, repülés
A repülés náthásan kész tortúra
Forrás: Shutterstock

Ezért veszélyes a repülés megfázás esetén

    1.    Fül- és orrnyomás-problémák

A repülőgép felszállása és leszállása során a légnyomás gyorsan változik. Egészséges állapotban a fülkürt (Eustach-kürt) segít kiegyenlíteni ezt a nyomáskülönbséget, de megfázás esetén az orr és a melléküregek nyálkahártyája beduzzadhat, ami akadályozza ezt a folyamatot. Ennek következménye:

    •    Fájdalmas fülbedugulás

    •    Átmeneti vagy akár tartós halláskárosodás

    •    Súlyos esetben középfülgyulladás vagy fülkürt-elzáródás

    2.    Melléküreg- és arcüreggyulladás kockázata

A repülőgépen uralkodó alacsony páratartalom miatt a légutak még inkább kiszáradhatnak, fokozva a gyulladás esélyét. A bedugult orr miatt a melléküregekben csapdába eshet a levegő, ami nyomáskülönbséget okozhat, fájdalmat és akár arcüreggyulladást is eredményezhet.

    3.    Erős fejfájás és migrén

A nyomásváltozások miatt a fejben lévő üregek nem tudnak megfelelően kiegyenlítődni, ami intenzív fejfájást vagy migrént válthat ki. Ha valaki hajlamos a fejfájásra, a repülés megfázás mellett még súlyosabb tüneteket eredményezhet.

    4.    Kiszáradás és gyengülő immunrendszer

A repülőgép fedélzetén a páratartalom nagyon alacsony (kb. 10-20%), ami jelentős folyadékvesztést okozhat. Ha már eleve beteg vagy, ez tovább gyengíti az immunrendszered, így nagyobb eséllyel súlyosbodik az állapotod, vagy kapsz el más fertőzéseket is.

    5.    Fertőzésveszély – Másokra is veszélyes lehetsz

A zárt térben történő utazás kedvez a vírusok terjedésének. Ha beteg vagy, nagyobb az esélye, hogy más utasokat is megfertőzöl, különösen a közvetlen közeledben ülőket.

Tippek, ha mégis repülnöd kell

Ha nincs lehetőséged elhalasztani az utazást, az alábbi tippek segíthetnek csökkenteni a kockázatokat:

  • Használj orrspray-t felszállás előtt, hogy csökkentsd a nyálkahártya duzzanatát és javítsd a légáramlást.
  • Igyál sok folyadékot, hogy megelőzd a kiszáradást.
  • Használj rágógumit vagy cukorkát felszálláskor és leszálláskor, hogy segítsd a fülkürt működését.
  • Viselj maszkot, hogy csökkentsd a fertőzésveszélyt.
  • Kerüld az alkoholt és a koffeint, mert ezek tovább száríthatják a szervezetedet.

Megfázás esetén a repülés nemcsak kellemetlen, hanem veszélyes is lehet. Ha lehetőséged van, halaszd el az utazást, és várd meg, míg teljesen meggyógyulsz! Ha pedig elkerülhetetlen a repülés, tegyél meg mindent, hogy minimalizáld a kellemetlenségeket és a szövődmények esélyét.

Sokkoló! Betörtek Nicole Kidman luxusotthonába — Csak a szerencsén múlott, hogy nem történt tragédiaTragikus hirtelenséggel elhunyt a 46 éves Playboy-modell — ez okozta a halálátMár látszik a csontig hatoló hideg vége: ekkor érkezik a felmelegedés

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.