A 21 napos mítosz: vajon elég ennyi idő egy új szokás kialakításához?

Shutterstock - Look Studio
tudatosság életszemlélet fejlődés
Sokat hallhattunk már arról, hogy egy új szokás kialakításához mindössze 21 napra van szükség. Vajon helytálló ez az elképzelés, vagy a valóságban ennél jóval több idő kell ahhoz, hogy egy új tevékenység rutinná váljon?

Az elterjedt 21 napos szabály Dr. Maxwell Maltz plasztikai sebész megfigyeléseiből származik az 1960-as évekből. Páciensei körében azt tapasztalta, hogy körülbelül három hét kellett ahhoz, hogy megszokják új megjelenésüket vagy egy amputált végtag hiányát. Munkásságában kiemelten foglalkozott az énkép és más pszichológiai mechanizmusok vizsgálatával. 1960-ban megjelent, Pszichokibernetika Használd a tudattalanod erejét című önsegítő könyvében azt az elméletet vetette fel, hogy egy új szokás kialakítása 21 napot vesz igénybe. Azóta, több mint hat évtized alatt ez a nézet széles körben elterjedt, és sokan megkérdőjelezhetetlen igazságként kezelik.

új szokás, sport
Az agykutató elmagyarázza, hogy egy új szokás beépüléséhez nem 21 napra, hanem ennek a háromszorosára van szükség
Forrás: Shutterstock

Mit mond a tudomány? Elég 21 nap az új szokások kialakításához? 

Dr. Caroline Leaf neurológus szerint azonban ez nem más, mint egy puszta mítosz. Az agykutató egy podcastban elmagyarázza, hogy egy új rutin beépüléséhez nem 21 napra, hanem ennek a háromszorosára van szükség. Bár a 21 napos időszak nem teljesen haszontalan, az agyunk ekkor még csak elkezdi új keretek között feldolgozni a gondolatokat. Leaf szerint az agyhullámokat elképzelhetjük úgy, mint a partot érő apró hullámokat – segítik az új kapcsolódások kialakulását, de önmagukban még nem elég erősek a tartós változásokhoz.

Ahhoz, hogy ezek a hullámok kellően megerősödjenek és valódi viselkedésváltozást idézzenek elő, további 42 napra van szükségünk.

– magyarázza a kutató. A tudományos eredmények is alátámasztják ezt az állítást: egy szorongásos zavarokat vizsgáló tanulmány kimutatta, hogy az agy miként módosul a folyamat során.

Az orvos elmagyarázta, hogy a vizsgálat elején a klinikai depresszióval küzdő résztvevők agyműködése alacsony aktivitást mutatott, ami arra utalt, hogy az agyhullámok nem megfelelően működtek. Ahogy azonban elkezdtek tudatosan foglalkozni a gondolataikkal és dolgozni negatív hiedelmeiken, körülbelül három hét elteltével az agyukban már érzékelhető változás történt: az agyhullámok újra aktívabbá váltak. 

Kilenc hét után ezek a mintázatok nemcsak megerősödtek, hanem fenntarthatóvá is váltak, ami arra utal, hogy az agy hosszú távon is képes alkalmazkodni a pozitív mentális változásokhoz.

Honnan tudhatjuk, hogy a folyamat tényleg működik?

Leaf szerint előfordulhat, hogy a változásokat nem érzékeljük azonnal, amikor tudatosan dolgozunk a gondolatainkon és a gondolkodásmódunkon. A kutatások azonban azt mutatják, hogy a tudatalatti és a test hamarabb reagál ezekre a folyamatokra, mint ahogy mi magunk tudatosan észlelnénk őket. Ez azt jelenti, hogy az agyban már elkezdenek végbemenni a változások, még akkor is, ha ezt kezdetben nem vesszük észre. Ahhoz azonban, hogy ezek a módosulások tartóssá váljanak, kilenc hétig kell kitartanunk és bíznunk a folyamatban.

Az új szokások kialakításához türelemre van szükség

Ez alapján megérthetjük, hogy a korábban említett 21 napos szabály nem teljesen haszontalan, amikor új rutinokat szeretnénk kialakítani és rögzíteni az agyunkban. 

Nem mindegy például, hogy reggel ébredés után először megiszunk egy pohár vizet, meditálunk, és tudatosan dolgozunk a pozitív gondolatainkon, vagy öntudatlanul sodródunk és görgetjük a social média felületeket – mindezek az apró szokások jelentősen befolyásolják a mentális és a fizikai jólétünket.

A lényeg, hogy kihasználjuk agyunk természetes működését, és tudatosan úgy alakítsuk át a szokásainkat, hogy azok hosszú távon is fenntarthatóak legyenek. Ehhez pedig, ahogyan Dr. Caroline Leaf is rámutat, nem elég három hét – legalább kilenc hét kell ahhoz, hogy az új szokások valóban beépüljenek és tartós változást hozzanak az életünkben.

Reggeli rutin: ez az 5 gyakorlat a pszichológusok titkos módszere10 bevált tipp az egészséges párkapcsolatért: így lehet a szerelmetek erősebb mint valahaA boldogság kulcsa: a befőttesüveg-módszer

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.