Reggeli rutin: ez az 5 gyakorlat a pszichológusok titkos módszere

reggeli rutin
Shutterstock - Green Elk
tudatosság lelki egészség mentális egészség
A reggeli rutin kialakítása ma már az egészségtudatos életmód alapvető részét képzi: támogatja a mentális és fizikai jólétet, valamint hatékonyabbá teszi a mindennapi teendők elvégzését. De vajon hogyan indítják a reggelüket a pszichológusok? Érdemes tanulni tőlük.

Bizonyára te is észrevetted már, hogy a reggeli hangulatunk milyen erős hatást gyakorol a napunk többi részére – milyen az, amikor „bal lábbal kelünk ki az ágyból” és mennyire felemelő, amikor már ébredés után olyan érzések kavarognak bennünk, hogy ez egy csodás nap lesz. Ha káoszban, kapkodva vagy stresszesen indítjuk a napot, az könnyen rányomhatja a bélyegét a teljesítményünkre és a közérzetünkre is. Épp ezért érdemes tudatosan kialakítani egy olyan reggeli rutint, amely energiával és lendülettel tölt fel bennünket.

reggeli rutin, kávé
A reggeli rutin kialakítása ma már az egészségtudatos életmód alapvető részét képzi
Forrás: Shutterstock

A pszichológusok hatékony reggeli rutinja

1. Tartsd kikapcsolva az értesítéseket

Dr. Kate Mason klinikai szakpszichológus szerint ez a lépés alapfeltétele annak, hogy nyugodt lelkiállapotban tudjuk elindítani a napunkat. Ha már ébredés után ellenőrizzük az értesítéseket, üzeneteket, akkor ezáltal könnyen stressz és szorongás keletkezhet bennünk. Ez negatívan befolyásolja a mentális egészségünket, mivel azonnal külső hatásokkal terheljük magunkat ahelyett, hogy nyugodtan és tudatosan indítanánk a napot.

2. Kezdd a napot az ágyban

Paula Gill Lopez, PhD, a connecticuti Fairfield Egyetem pszichológiai és nevelési tanácsadással foglalkozó docense így fogalmaz:

Kialakítottam olyan szokásokat, amelyeket már azelőtt elvégzek, hogy reggel felkelek az ágyból. Ezek közé tartozik, hogy elolvasom a következő fejezetet a Bibliámból, elvégzem a fizioterápiás gyakorlatokat, és átnézem a naptáramat a napra. Emellett küldök egy rövid, felemelő, hálát vagy vidámságot kifejező szöveget valakinek, és a napom alapján választok egy megerősítést vagy bibliai verset, hogy megadjam az alaphangot.

Természetesen mindenkinek saját érzései szerint kell alakítania az ébredés utáni első pár percet, azonban fontos, hogy mentális egészségünk érdekében – még az ágyban – tudatosan olyan rutint válasszunk, amely pozitív gondolatokkal és érzelmekkel tölt el bennünket.

3. Szánj egy pillanatot arra, hogy átgondold, mit vársz a legjobban aznap

Gondold át, mi az, amit a legjobban vársz aznap – legyen az egy várva várt feladat, kihívás, egy találkozó, vagy a nap végén egy jól megérdemelt pihentető este a pároddal. Ha azt várod legjobban, hogy munka után végre nyugodtan nézhesd a kedvenc sorozatodat, vagy vegyél egy lazító kádfürdőt – fogalmazd meg ezt. Ez a kis önreflexió segít abban, hogy pozitív, fókuszált gondolatokkal kezdhesd a napot, ami nemcsak a hangulatodra, hanem a mentális állapotodra is jó hatással lesz.

4. Ellenőrizd, hogyan érzed magad aznap

A szakemberek szerint az emberek túl gyakran kezdik el a napjukat anélkül, hogy önellenőrzést végeznének.

Pedig elengedhetetlenül fontos lenne minden egyes reggelen megkérdeznünk magunktól: hogy vagyok? Hogy érzem magam? Próbálok-e felülírni bizonyos érzéseket, amelyeket határozottan érzek? 

Ha képesek vagyunk felismeri az olyan érzéseket, mint például: „ma ingerlékeny vagyok”, vagy „ma nagyon fáradtnak érzem magam”, akkor könnyebben alkalmazkodhatunk a nap kihívásaihoz és elfogadóbbak lehetünk önmagunkkal a nap hátralévő részében. 

5. Mozgás

Joshua Coleman, PhD, a San Francisco Bay környékén dolgozó magánpszichológus minden reggel szabadtéri futással kezdi a napját.

„Ez az első dolog, amit reggelente csinálok. Felveszem a futóruhám és elindulok futni, esőben vagy napsütésben. Kitisztítja a fejemet, és segít, hogy fókuszáljak az előttem álló napra” - mondja.

Kate Mason a jógára esküszik – szerinte egy 15 perces jóga nagyon sokat segít, hogy jól induljon a nap.

Kate elmondta, hogy a korán kelés nehézséget okoz számára, így már előző este kikészíti a jógamatracát az ágya mellé, így reggel csak legurul az ágyból, bekapcsolja kedvenc Youtube jógavideóját és már kezdi is a gyakorlatot.

„A reggeli jóga békét hoz az életembe, és levesz némi nyomást a nap további részéről” – mondja.

Hogyan találd meg a számodra megfelelő reggeli rutint?

Egy új rutin bevezetése időbe telik. A pszichológusok szerint, ha a változtatni szeretnénk a reggeli rutinunkon, legyünk türelmesek. Kezdjük valami aprósággal, és fokozatosan építsük fel azt, ami jól esik számunkra. Válasszunk olyan tevékenységeket, amit alig várunk – ne feledjük, hogy a jó hangulatú reggeli rutin lényege az, hogy pozitív lelkiállapotot eredményezzen. 



 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.