Még mindig rejtély övezi a Bashiri múmiát: ezért nem nyúlnak hozzá a tudósok

Egyiptom Egyiptomi Múzeum múmiakutatás rejtély múmia
Bár a tudósok megoldották a Luxorban talált "terhes" múmia rejtélyét, az érinthetetlen múmia titka még mindig feltáratlan. A Bashiri múmia kilétét a mai napig homály fedi.

A tudósok megoldották a sokáig „terhes múmiának” nevezett holttest rejtélyét, de egy másik test titka még mindig feltáratlan.  Több mint száz évvel felfedezése után sem tudják, ki lehetett a Bashiri múmia, a kutatásokat nehezíti a különleges módon történt bebalzsamozás is.  

A kairói Egyiptomi Múzeumban található Bashiri múmia a mai napig rejtély a tudósok számára
A kairói Egyiptomi Múzeumban található Bashiri múmia a mai napig rejtély a tudósok számára
Forrás: Northfoto

 

A Bashiri múmia – több mint egy évszázada megoldatlan a rejtély

A kairói Egyiptomi Múzeumban őrzött, érinthetetlen múmia néven is ismert maradványt Howard Carter fedezte fel 1919-ben, három évvel Tutanhamon sírjának megtalálása előtt. A Kr. e. 2–3. századból, a Ptolemaiosz-korból származó Bashiri múmia testét piramisra emlékeztető mintázatú szövetborítás fedi – ilyen technikát más ismert egyiptomi múmiák esetében nem alkalmaztak. A különleges balzsamozási mód miatt a kutatók mindeddig elzárkóztak a ruhája kinyitásától. „A múmia ruhájának kinyitása a legközvetlenebb módja lenne annak, hogy információt szerezzünk a benne lévő maradványokról. De ezek a szövetek nagyon finomak és törékenyek, és megrongálásuk tönkretenné ennek a mumifikációs technikának az egyetlen ismert példáját” – indokolták döntésüket a kutatók. A múmia arckötésének mintázata, amely az egyiptomi piramisok építészeti kialakítását idézi, valamint a testet díszítő gyöngysorok és vallási ábrázolások arra utalnak, hogy a holttest egykoron magas rangú, vagyonos egyénhez tartozott. A test CT- és röntgenvizsgálata alapján a kutatók megállapították, hogy a múmia egy körülbelül 167 centiméter magas férfié. Az egyetlen, sírban talált felirat két nevet rejt: a szakértők máig nem tudják eldönteni, hogy Bashiri vagy Neno lehetett-e a múmia valódi neve. A holttesthez kötődő ikonográfia – köztük Ízisz és Nephthys istennők, Hórusz négy fia és Anubisz isten ábrázolása – a halott társadalmi státuszáról árulkodik, ám kilétét a mai napig homály fedi.

Nem volt terhes, és rákos sem – pont került a varsói múmia körül zajló vitára

Miközben Bashiri múmia titka továbbra is megfejtésre vár, a Luxorban talált, korábban terhes múmiaként emlegetett test rejtélyét sikerült tisztázni. Az ókori Thébában feltárt, majd 1826-ban a lengyelországi varsói egyetemre szállított múmiát sokáig tévesen egy férfi pap földi maradványának hitték, mígnem 2021-ben kiderült: valójában egy 20 év körüli nő testéről van szó. A Varsói Múmia Projekt kutatói akkor úgy vélték, a CT-felvételeken a nő hasában egy mintegy 28 hetes magzat látható. Emellett a vizsgálatok alapján azt is feltételezték, hogy a nő orrgaratrákban hunyt el. Ezt követően több tanulmány és nyilatkozat látott napvilágot, amelyek megkérdőjelezték ezeket az értelmezéseket. Sahar Saleem radiológus 2022-ben úgy nyilatkozott: „A varsói csapatnak nem sikerült anatómiai struktúrákra utaló bizonyítékot azonosítania ahhoz, hogy igazolja a magzatra vonatkozó állításukat”. A vitát végül Kamila Braulińska régész vezetésével egy 14 tagból álló, nemzetközi szakértői csoport zárta le. A kutatók több mint 1300 CT-felvételt vizsgáltak újra, és arra a következtetésre jutottak, hogy sem magzat, sem daganatos elváltozás nem található a múmiában. A korábbi magzatként értelmezett struktúrák valójában a balzsamozási folyamat részei voltak.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.