Döbbenetes felfedezést tettek a tudósok az Északi-sarkról: veszélyben a földi navigáció

Érdekes, ám annál nyugtalanítóbb hírek láttak napvilágot: mintegy 27 métert is elmozdulhat az Északi-sark a következő évtizedekben. Amilyen aprónak tűnik a változás olyan nagy zavart okozhat a földi navigációs rendszerekben. Mégis mi az elmozdulás tétje?
Különös, de az Északi-sark valójában folyamatos mozgásban van, ugyanis a mágneses pólusok vándorlása révén évente 7-7,5 km-t mozog. Emiatt lehet az, hogy amikor 1831-es első felfedezése után 1906-ban újra ráleltek az északi mágneses pólusra, az több száz kilométerre volt eredeti helyétől.
Most azonban a földrajzi értelemben vett Északi-sark fenyeget elmozdulással.
Ha ugyanis eltolódik a földrajzi északi pólus az egyben a Föld tengelyének elmozdulását is jelenti. Attól ugyan nem kell tartani, hogy az űrben lebegő bolygó felborul, bolygószinten nem is érzékelhetők, azonban jelentősen megbolygathatják a földi navigációt.
Földünk forgása során az óceánok, légkör, illetve az olvadt köpeny mélyén végbemenő változások hatására természetes, hogy tengelye némileg inog. Azonban ezek szabályos és kiszámítható változások, ellentétben az emberi tevékenység okozta globális felmelegedéssel és klímaváltozással.
A sarki jégsapkák, gleccserek olvadása a Föld súlyeloszlását gyors ütemben módosítja, melynek következtében elbillen a tengelye.
A Bécsi Egyetem kutatói 1908 és 2000 között vizsgálták a sarkok mozgását, amit összehasonlítottak a jégolvadás előrejelzéseivel. Számításaik szerint a legrosszabb forgatókönyv az, ha az üvegházhatású gázok kibocsátása jelenlegi ütemében halad, 2100-ra 27 métert is elmozdulhat a földrajzi Északi-sark. Amennyiben sikerülne visszafogni az károsanyag-kibocsátást, akkor mindössze 12 méter lenne az elmozdulás.
Mezei földi halandók kevésbé érzékelnék az Északi-sark elmozdulását, legfeljebb a hírfolyamokat elárasztó róla szóló cikkek mennének az idegeire. Azonban az űrkutatás, műholdak és földi navigáció megsínylené a dolgot, mivel azok a Föld tengelyéhez képest határozzák meg helyzetüket, így méréseik kevésbé lennének pontosak, akár kilométeres pontatlanságok is előfordulhatnak.
Az előrejelzések alapján úgy tűnik, hogy az északi pólus elmozdulását nem lehet elkerülni a természetes folyamatok miatt, a kérdés inkább az elmozdulás mértéke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.