Égi apokalipszisre figyelmeztetnek: a Lángoló Csillag bármelyik pillanatban felrobbanhat

A Lángoló Csillag robbanása bármikor bekövetkezhet.
Shutterstock - hirokoro
robbanás csillagászat égi jelenség
Ha mindig is szeretted volna látni egy csillag robbanását anélkül, hogy űrhajóra szállnál, most itt a lehetőség! A T Coronae Borealis nevű kettőscsillagrendszer hamarosan olyan fényes kitörést produkálhat, hogy akár a kertedből is megfigyelheted a Lángoló Csillagot.

Az éjszakai égbolt mindig is lenyűgözte az emberiséget, de most egy különösen izgalmas esemény van kilátásban: a T Coronae Borealis, közismertebb nevén a „Lángoló Csillag”, hamarosan robbanhat, és fényes jelenségként tűnhet fel az égen. De mi is ez az égi jelenség? 

A Lángoló Csillag egy hatalmas égi jelenség, ami bármikor robbanhat.
A Lángoló Csillag egy hatalmas égi jelenség, ami bármikor robbanhat. 
Forrás: Shutterstock

Mi az a T Coronae Borealis vagyis a Lángoló Csillag?

A T Coronae Borealis egy kettőscsillagrendszer, amely egy fehér törpecsillagból és egy vörös óriásból áll. A fehér törpe folyamatosan anyagot von el a vörös óriástól, és amikor ez az anyag eléri a kritikus mennyiséget, termonukleáris robbanás következik be, amit nóvának nevezünk. Ez a folyamat körülbelül 75-80 évente ismétlődik - írja az abcNews. 

Az utolsó ilyen esemény 1946-ban történt, így a csillagászok szerint a következő robbanás bármelyik pillanatban bekövetkezhet. 

Bár pontos dátumot nehéz meghatározni, a szakértők figyelmeztetnek, hogy érdemes az elkövetkező hónapokban figyelni az égboltot. 

Hogyan figyelhetjük meg a jelenséget?

Amikor a T Coronae Borealis kitör, fényessége jelentősen megnő, és szabad szemmel is láthatóvá válik, ezért is nevezték el Lángoló Csillagnak. A csillag az Északi Korona (Corona Borealis) csillagképben található, amely a Hercules és az Ökörhajcsár csillagképek között helyezkedik el. 

A megfigyeléshez nem lesz szükség teleszkópra. Elég, ha tiszta, sötét égbolt alatt tartózkodunk. 

Miért különleges ez az esemény?

A nóvák, mint a T Coronae Borealis kitörései, ritka és lenyűgöző jelenségek. Bár nem olyan pusztítóak, mint a szupernóvák, mégis jelentős fényességnövekedést produkálnak, amely rövid ideig tart. Az ilyen események lehetőséget nyújtanak a csillagászoknak, hogy jobban megértsék a csillagok fejlődését és a kettőscsillagrendszerek dinamikáját.

Mit jelent ez számunkra?

A T Coronae Borealis kitörése nem jelent veszélyt a Földre, hiszen a csillag tőlünk mintegy 3000 fényévre található. Azonban egy ilyen ritka és látványos esemény remek alkalom arra, hogy elgondolkodjunk a világegyetem csodáin és azon, milyen apró részét képezzük ennek a hatalmas kozmosznak.

Lenyűgöző képeken a mai napfogyatkozásItt a termonukleáris robbanás időpontja: ritka égi jelenség lesz láthatóKétóránként rejtélyes rádiójelek érkeznek a Földre a világűrből


 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.