Tudósok szerint a lélek tényleg létezik – És már bizonyíték is van rá!

Annak, hogy az emberek jelentős része úgy gondolja, hogy a lélek létezik, mély kulturális gyökerei vannak. Sokan azonban szkeptikusak az emberi lélek létezésével kapcsolatban, kitalációnak tartván. Őket talán tudósok által hozott tudományos bizonyítékok meggyőzhetik.
Szakrális, misztikus, illetve kulturális értelemben a lélek az ember, élőlény testetlen megnyilvánulása. A filozófia különböző irányzatai eltérően határozzák meg, viszont közös bennük, hogy az emberi létezés fizikai valójától elkülönített absztrakt fogalom.
Talán Decartes definíciója áll a legközelebb a köznapi meghatározáshoz: a francia filozófus szerint a lélek egy testtől független szellemi entitás.
Sokan kételkednek abban, hogy valóban létezik-e az emberi lélek, egyszerű neurológiai, idegi jelenségek összhatásának tartják. Azonban nem magyarázható minden puszta biokémiával.
Az idegtudós egy 2006-ban kiadott tanulmányában foglalkozott a lélekkel: apácák agyának különböző régióit vizsgálta, amikor arra kérte az alanyokat, hogy éljék át újra egy misztikus élményüket. Miközben felidézték az emlékeket, MRI segítségével monitorozták agyukat, ahol mintegy tucatnyi különböző terület mutatott aktivitást.
Különös módon a meditációhoz, alváshoz való impulzusok is feltűntek, de az agy mélyén található ún. caudatus nucleus is aktiválódott, ami a boldogságért felel.
Arra a következtetésre jutott, hogy a vallási élmények nem magyarázhatók puszta neurológiai működéssel, nem anyagi eredetű okai is vannak, ami a lélek bizonyítéka.
A pszichológia és parapszichológia professzora úttörő munkát végzett a halálközeli és a testen kívüli élményekkel kapcsolatban. Egyik kísérletében egy önkéntes fölé alvás közben öt számjegyet helyezett, a kísérletek negyedik napján az alany pedig meglátta a számokat, amikor testen kívüli élményt élt át. A terület szakértői szerint ez azért lehetséges, mert ilyenkor a test és lélek különválnak.
A filozófus professzor a gondolkodás tudományán túl a jogban is jártas. Azzal érvel az emberi lélek létezése mellett, hogy az emberi tudat és elme fizikai, neurológiai érvekkel önmagában nem magyarázható, mivel annak létezik nem fizikai megnyilvánulása is. Elmélete szerint a fizika önmagában nem képes megragadni az emberi létezés lényegét, így a darwini evolúció kizárólagosságát is megkérdőjelezi.
Meglátása szerint a világban nem csupán fizikai részecskék, hanem elmeszerű tudatelemek is léteznek.
A pszichiáter korábban az agy változási és alkalmazkodási képességét tanulmányozta. Arra megállapításra jutott, hogyha az agy képes megváltoztatni saját formáját döntéseink, szokásaink módosításával, akkor következésképp nem csak fizikai állapotunknak kell léteznie. Elméletét agyi szkenneléssel igyekezett bizonyítani, melyet kényszerbetegek és agyvérzés áldozatainak agyáról készített.
Felfogása szerit az emberi elme, akarat erősebb az agynál, így felül lehet kerekedni a mentális problémákon.
Természetesen számos ellenérvet is fel lehet hozni, ami cáfolja a lélek létezését: David Kyle Johnson filozófus Phineas Gage esetére hivatkozik, aki súlyos agyi sérülést szenvedett, és ennek következtében megváltozott a személyisége. Ez cáfolja a lélek létezését, mivel a sérülés hatására az emberek személyiségének nem kéne megváltoznia, amennyiben a lélek egyik megnyilvánulásának tartjuk.
Mindenesetre a fizikai való és tudat kapcsolata még hosszú évtizedekre ellátja a tudósokat kutatási témákkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.