Sokkoló felfedezést tettek a kutatók: a Földközi-tenger legmélyén valami borzalmas dolog rejtőzik

Azt hinnénk, hogy egy olyan irdatlan víztömeg, mint a Földközi-tenger legmélyebb pontja tiszta a műanyag hulladéktól. Ennek épp az ellenkezője igaz, ugyanis a beltenger legmélyebb pontján aggasztóan sok szemetet fedeztek föl. Még rosszabb, hogy ennél már csak több lesz.
5112 m mélyen, a Jón-tenger fenekén lévő Calypso-árok mélye lehangoló felismerést hozott egy spanyol kutatócsoportnak: papír-, fa-, üveg- és műanyaghulladék nagy koncentrációját érzékelték a mélytengeri árokban, ami egyben a Földközi-tenger legnagyobb mélysége.
Összesen 167 darab tengeri hulladékot azonosítottak az árok legmélyebb pontján, ami ilyen mélységben rekord.
Ez alapján 26,715 szemétdarab jut 1 négyzetkilométerre a Calypso-árokban. Az országnyi méretű szemétszigetekről már mindenki hallott, a tengeri szennyezés nagy része a partokat érinti, ez a felismerés azonban sokkoló képet fest a szennyezettség valós mértékéről. (A Jón és Tirrén-tengert összekötő Messinai-szoros a csúcstartó a tengerfenék szennyezttségét tekintve.)
A Jón-tenger egy turisztikailag és gazdaságilag fontos terület, jelentős hajóforgalommal és népsűrűséggel, szóval a tenger szennyezése – sajnos – természetes dolog. Az egyes hulladékok vizsgálata alapján a szemét különböző helyekről származik: a műanyag egy részét az áramlatok sodorják a tenger mélyére.
A műanyaghulladék jelentős része azonban közvetlenül hajókról kerül a tengerbe.
Ugyanis az aljzat finom iszapjába rajzolt barázdák arra engednek következtetni, hogy egész szemeteszsákokat a tengerbe hajítanak, amiket aztán szerteszét szállítanak a tengeri áramlatok.
A kutatók egy rendkívül lassan, 1,8 km/h sebességgel mozgó tengeralattjárót használtak, mely alaposan átfésülte a Calypso-árok alját, és segítségével a tengermély leginkább elzárt pontjaihoz is hozzáfértek.
Az első jelentés a tenger fenekén felgyülemlett szemétről 1975-ből származik, a Svédország, Dánia és Norvégia találkozásánál lévő Skagerrak-szorosból.
A tenger mélyén lévő műanyaghulladék megnöveli a mikroműanyag koncentrációját, ami a táplálékláncba bekerülve hozzájárul a tengeri élővilág pusztulásához. Ha pedig összeomlik a biodiverzitás, az ránk, emberekre nézve is végzetes lesz. Az egészben mégis az a legrémisztőbb, hogy ennél már csak nagyobb lesz a tenger mélyén található szemét mennyisége.
Az ember nem ismeri a tenger aljzatának 90%-át – Úgy tűnik, hogy a műanyag hulladék gyorsabban oda fog jutni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.