Tudtad, hogy hangja van a Napnak? Gyönyörűen zenél

Getty Images - picture alliance
világűr zene felfedezés
Annyi mindent kapunk tőle, és még arra is jut energiája, hogy zenéljen? Na jó, ez így túlzás, de a Nap aktivitásának rezgéseit tudósok arra használták, hogy átalakítva hangokká az emberi fül is érzékelhesse, így lett belőle zene. A nap zenéje bárki számára meghallgatható, így egy kicsit közelebb érezhetjük magunkat a világűrhöz.

A Nap, bár az űr légüres terében csendesnek tűnik, valójában rendkívül zajos hely. A benne zajló forrongó és bugyborékoló gázok folyamatos rezgéseket keltenek, amelyek hullámok formájában terjednek. Az űrben azonban a hang nem terjed, mivel nincs közeg, ami továbbítaná. Ennek ellenére a tudósoknak sikerült a Nap által kibocsátott rezgéseket rögzíteni és hallhatóvá tenni számunkra.

nap zene
A Nap hangja-jobb, mint egy mai sláger Forrás: Shutterstock

Hogyan készült a Nap zenéje?

A Nap felszínén és belsejében zajló folyamatok során keletkező rezgések frekvenciái többnyire túl alacsonyak ahhoz, hogy az emberi fül érzékelje őket. A NASA és az Európai Űrügynökség (ESA) közös Napmegfigyelő Obszervatóriuma, a SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) segítségével a kutatók ezeket a rezgéseket több tízezerszeresére gyorsították fel, így több hónapnyi felvételt sűrítettek néhány másodpercbe. Ennek eredményeként egy lüktető, zümmögő hangot kaptak, amely gyakorlatilag a Nap éneke.

Milyen hangos lenne a Nap, ha hallanánk?

Craig DeForest heliofizikus számításai szerint, ha a hang terjedhetne az űrben, a Nap körülbelül 100 decibeles zajt csapna a Földön. Ez a hangerő megegyezik egy rockkoncert vagy egy forgalmas éjszakai klub hangerejével. Figyelembe véve, hogy a Nap 150 millió kilométerre van tőlünk, ez rendkívül figyelemre méltó.

Miért fontos a Nap hangjának vizsgálata?

A Nap rezgéseinek tanulmányozása, más néven heliofizika, lehetővé teszi a tudósok számára, hogy betekintést nyerjenek a csillag belső folyamataiba. A rezgések elemzése révén információkat szerezhetnek a Nap belső szerkezetéről, a mágneses mezők működéséről és a napkitörések dinamikájáról. Ez a tudás hozzájárul a Nap és a Naprendszer működésének mélyebb megértéséhez. 

A Nap zenéje és a művészet

A Nap hangjának felfedezése nemcsak a tudományos közösséget inspirálta, hanem a művészeket is. 2013-ban Andrew Williams, a Leicesteri Egyetem zeneszerzője a Nap által kibocsátott hangokat beépítette egyik művébe, ezzel új dimenziót adva a zenei kompozícióknak.

A Nap zenéje tehát nemcsak lenyűgöző tudományos eredmény, hanem egy különleges módja annak, hogy kapcsolatba lépjünk csillagunkkal, és jobban megértsük annak dinamikáját és hatásait a Naprendszerre.

 

Ha ihletet kaptál, itt egy remek mozi a Napról

A Napfény egy 2007-es mozifilm, amit minden űrrajongónak látnia kell. 2057-et írunk, a Nap haldoklik. Már nem képes biztosítani azt az energiát és fényt, amire az emberiségnek szüksége van. A Föld utolsó reménysége az Ikarosz 2 nevű űrhajó. A küldetés során a legénységnek nukleáris eszközt kell a Napba juttatnia, a robbanás talán új életre kelti a haldokló csillagot. Miután megszakad a kapcsolat az otthoniakkal, rábukkannak az előttük ott járt Ikarosz 1 űrhajóra, melyet hét évvel korábban, hasonló céllal indítottak útnak. És ettől kezdve a dolgok rosszra fordulnak. A csapat tagjai egyszerre harcolnak a saját életükért és az emberiség jövőjéért.

Hó- vagy viharhold tűnik fel az égbolton február 12-én: csodás égi jelenséget láthatunk

 

A NASA figyelmeztet: globális összeomlást okozhat egy erős napkitörés

 

Filmek februárban, amiket nagyon várunk: az erotikus remake-től a horrorig

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.