Szépségápolás ürülékkel? – 7 őrült szokás a reneszánsz idejéből

Getty Images - Yuri_Arcurs
szokás Reneszánsz hagyomány
A történelmi idők során számos furcsa szokás uralkodott az emberi társadalomban. A különös hagyományok közül kiemelkedett a reneszánsz, melyek között egészen bizarrak is voltak.

Az egyik legizgalmasabb történelmi korszak volt a reneszánsz, ami a művészetek mellett hajmeresztő szokásairól volt ismeretes. Elképesztő módon intézték az emberek a hétköznapi életüket az evéstől egészen a gyógyászatig.

hajmeresztő reneszánsz hagyományok
Hajmeresztő, őrült szokások, hagyományok uralkodtak a reneszánsz idején.
Forrás: Getty Images

Mikor volt a reneszánsz kor?

A művelődéstörténet a 14. század végétől a 16. század elejéig nevezi reneszánsznak azt a korszakot, mozgalmat, mely a tudományok és művészetek forradalmát jelölte, fő szellemi terméke a reformáció és humanizmus volt.

Újításai mellett azonban számos olyan szokást is követett a reneszánsz ember, mely nem csak mai szemmel meghökkentő.

1. Nők nem játszhattak fúvós hangszeren

A korszakban virágzásnak indult a zene, a reneszánsz stílusú muzsika a mai napig népszerű. Ennek tudatában furcsa, hogy a nőknek nem engedték a fúvós hangszerek használatát, mert állítólag elcsúfítja az arcukat, helyette húros hangszereken zenélhettek.

2. Reneszánsz orrplasztika?

A párbajok világában olykor előfordult, hogy egy férfi orr nélkül maradt. Az érintettek azonban nem lyukkal az arcukon éltek: voltak akik protézist hordtak, sokan viszont reneszánsz orrplasztikára mentek. Ennek egyik módja az volt, amikor a homlok bőrének egy lebenyéből formáltak orrot úgy, hogy az még a homlokhoz rögzült. Egy másik eljárásban a kar egy darabjából csináltak orr-replikát.

Mindezekhez nem használtak érzéstelenítést.

3. Időmérés imával és oltott mésszel

Mivel a reneszánsz kor órái kezdetlegesek és pontatlanok volta, a nap pedig nem mondott konkrét időt, más módot kellett találni az időmérésre. Caterina Sforza háztartási könyvében egy oltott mész, arzén, és timsóval végzett szőrtelenítésnél annyi hatóidőt írt elő, ameddig két Miatyánk tart.

4. Pestiskúra élő csirkével, korbáccsal és vizelettel

Amikor jött a Fekete Halál, több bizarr gyógymódot is kitaláltak, melyek között aggasztóan sokhoz kellett csirke. Az egyik szerint legjobb, ha a pestises ember élő csirkéhez bújik, hogy az állatra ugorjon a kór, közbe meg napi kétszer igyák saját vizeletüket. Még bizarrabb volt az, amikor egy kopasztott csirke hátsó felét kellett a pestises fekélyre helyezni.

Elterjedt kúra volt még a korbácsolás, mert úgy hitték, a pestisjárványt Isten küldte az emberekre bűneik miatt.

5. Fogamzásgátlás reneszánsz módra

A reneszánsz ember mindent megtett a nem kívánt gyermekáldás elkerülésére: a nők kivájt citromot helyeztek hüvelyükbe és menyéthere-amulettet hordtak a nyakukban, a férfiak pedig állati belekből és hólyagból varrtak óvszert.

6. Hajszőkítés napfénnyel és galambürülékkel

Reneszánsz hajviseletek a korabeli szépségideál szerint világos hajból készültek, így a kor női mindent elkövettek a hajszőkítésért. Bőrüket elfedve – mivel természetesen a hófehér bőrt tartották szépnek – napoztatták hajukat, a szőkítő hatásra pedig néha galambürülékkel segítettek rá. Mivel a gerle végterméke enyhén savas, a szépségpraktika akár hatásos is lehetett, csak kár, hogy közben súlyos fertőzéseket okozhat.

7. Állatperek a reneszánsz korban

A jogtörténet egyik legérdekesebb fejezetében állatok ültek a vádlottak padján. Mivel a jogtudomány még viszonylag fejletlen volt, ez lehetővé tette, hogy személyiséggel nem rendelkező állatok, például disznók, kutyák patkányokat is perbe fogjanak.

Felfedezték Leonardo da Vinci 500 éves alagútjait: elképesztő, hova vezetnek a járatokBoszorkányok, gyilkosok és a sors — A tarot kártya történeteKiderült, valójában hány centiméter magas volt Michelangelo: így derült rá fény

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.