Felfedezték Leonardo da Vinci 500 éves alagútjait: elképesztő, hova vezetnek a járatok

Shutterstock/ - Vladimir Mulder/Illusztráció
Leonardo da Vinci alagút Milánó kastély
Elképesztő felfedezést tettek: 500 éves alagutakat találtak a milánói Sforza kastély alatt. Az alagutak eredetileg Leonardo da Vinci vázlatain szerepeltek, amikről azt hitték, kitalációk.

Minden idők egyik legnagyobb polihisztora, Leonardo da Vinci még fél évezred után is képes meglepetést okozni. A milánói Sforza kastélyról készített vázlatain rejtélyes alagutakat rajzolt fel, amelyekről eddig azt hitték, hogy csak tervek voltak. Egy kutatócsoport most bizonyította létezésüket.

Sforza kastély
A milánói Sforza kastély alatt húzódnak Leonardo da Vinci rejtélyes alagútjai.
Forrás: Shutterstock

Alagutak a Sforza kastély alatt – Mi szerepelt a skicceken?

A reneszánsz kor nagy polihisztorát, Leonardo da Vincit még mindig rejtelmek és legendák övezik, mely után még a legmodernebb technológia is csak kullogni képes. Hagyatékának egyik legérdekesebb elemei a Sforza kastélyról készített rajzok voltak, melyeken föld alatti alagútrendszerek is látszottak.

A kutatókat évszázadok óta foglalkoztatta, hogy valóban léteznek-e a Leonardo da Vinci rajzain szereplő alagutak, amiknek létezésére végre bizonyítékot találtak.

A rajzokon folyosók, alagutak, lépcsősorok, sőt, kisebb kamrák is látszanak, csakhogy a régi technológiával nem tudták őket feltárni.

A Sforza kastély története

A Milánóban található Sforza kastély építését 1358-ban kezdték el építeni, de azóta annyi romboláson, átalakításon ment keresztül, hogy az eredeti épületnek mindössze hatoda maradt meg. Egyszerre szolgált hatalmi és katonai központként, így különösen fontos volt, hogy jól védhető legyen.

Az eredeti épület az 1400-as években szinte teljesen megsemmisült, így Francesco Sforza, milánói dózse új kastély építését rendelte el a romokon.

1466-os halála után fia, Ludovico Sforza vette át az építkezés vezetését, aki nagyban gondolkodott, így a kor vezető művészeit kérte fel az épület dekorálására. Közöttük volt Leonardo da Vinci is.

polihisztor
A polihisztor találmányai a mai napig ámulatba ejtik a tudósokat.
Forrás: Getty Images

Leonardo da Vinci szerepe az építkezésben

A neves polihisztor munkásságának nyomai mai napig látszódnak a Sforza kastélyon, de mint utóbb kiderült, komolyabb szerepe volt építésében, mint azt korábban gondoltuk. Az épület alá felvázolt folyosók azért okoztak fejtörést a tudósoknak, mert a pontosságáról híres tudós rajzai alapján sehol sem találták az alagutakat. (Annyit érdemes hozzátenni, hogy pontosan még midig nem tudjuk, milyen szerepe volt da Vincinek az alagutak megépítésében.)

Az 500 éves alagutak feltárása és funkciójuk

A Milánói Műszaki Egyetem kutatói a várgondnoksággal és a Codevintec Italiana mérnöki céggel karöltve eredetileg a kastély ismert szerkezetét akarták szkennelni és digitalizálni, amihez egy speciális radartechnológiát fejlesztettek ki. Ehhez többek között lézeres szkennelést, GPS-technológiát, illetve földradar felméréseket hívtak segítségül.

Az eredmény minden várakozást felülmúlt: Leonardo da Vinci eredeti vázlataival szinte tökéletesen megegyező alagútrendszert találtak.

Funkciójukat tekintve az 500 éves alagutak jelentős része bizonyosan katonai célokat szolgált, például katonák gyorsabb mozgósítását, könnyebb védelmet, de az is elképzelhető, hogy a család kimenekítését könnyítette meg. Mivel az egyik alagút a Sforza kastélyt köti össze a Santa Maria delle Grazie-templommal, ahol több családtag is el van temetve, valószínűleg személyes célokat is szolgálhattak.

Kiderült: Leonardo da Vinci legendás freskója sosem létezettMichelangelo önarcképét fedezték fel a művész egyik rajzánPicasso, Csontváry, Van Gogh, Caravaggio: ezek a kedvenc filmjeink híres festők életéből

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.