Boszorkányok, gyilkosok és a sors — A tarot kártya története

történelem boszorkányság okkultizmus
A tarot kártyák hosszú évszázadok óta foglalkoztatják az embereket. Nemcsak jóslásra használják őket - mély szimbolikájuknak köszönhetően a spirituális fejlődés és az önismeret eszközei is lettek. A tarot története tele van rejtélyekkel.

A tarot kártya világa évszázadok óta elbűvöli az embereket. A tarot nemcsak a jóslás eszközeként vált ismertté, hanem mély filozófiai, vallási és pszichológiai szimbólumokat is hordoz. A tarot története misztikus és a realista világot egyesíti. 

tarot kártya
A tarot kártya hosszú évszázadok óta foglalkoztatja az embereket.
Forrás: Shutterstock

A tarot kártya legendája

A tarot kártya eredete rejtélyes, nem áll rendelkezésre pontos történeti dokumentáció, de több elmélet is létezik arról, hogy honnan származik. Az első kártyák megjelenésének ideje körülbelül a 15. század környékére tehető, Európában kezdték el használni őket.

A tarot kártyák gyakran kapcsolatba hozhatók a középkori tarocchi nevű olasz kártyajátékkal, amelyet a reneszánsz idején játszottak. A tarot egyik legrégebbi ismert példányát egy 15. századi olasz kártyacsomagon találták, amelyet „Visconti-Sforza” tarotnak neveznek. E kártyacsomag tartalmazza azokat a szimbólumokat, amelyek a tarotkártyák alapját képezik, például az érméket, kardokat, botokat és kelyheket.

A tarot és a kártyajátékok összefonódása

A tarot kártyák eredeti funkciója a játékhoz kapcsolódott. A 15. században az olasz és francia arisztokrácia körében kedvelt kártyajátékokban szerepeltek a tarot kártyák. E játékok során a kártyák különböző szimbólumokkal rendelkeztek, és az emberek nemcsak szórakozásra használták őket, hanem különféle társadalmi és vallási összejöveteleken is. Az igazi misztikus és jövendőmondó funkciók azonban később alakultak ki.

A tarot kártyák valódi célja, hogy egy-egy játék során segítsenek a játékosoknak értelmezni az eseményeket, ám a 18. század végén és a 19. század elején a kártyák vallási és ezoterikus értelmezése kezdett teret nyerni. A tarot gyorsan elnyerte a misztikus közösségek figyelmét, és egyre inkább jóslási eszközként kezdtek tekinteni rájuk.

A tarot és a boszorkányüldözés

A tarot kártyák felemelkedésével egy időben Európa másik oldalán a boszorkányüldözések uralták a társadalmat. A 15. és 18. század között több százezer ember – főként nők – esett áldozatul a boszorkányság vádjának. Bár a tarot kártyákat ebben az időszakban még nem kötötték egyértelműen a boszorkánysághoz, de minden, ami az okkultizmushoz vagy a természetfeletti erőkhöz kapcsolódott, gyanút keltett. Az egyház és az állam gyakran démonizálta azokat, akik jóslással vagy bármilyen spirituális gyakorlattal foglalkoztak.

A tarot misztikuma

A tarot misztikus átalakulása a 18. és 19. században kezdődött, amikor a kártyák szimbolizmusát az okkult és ezoterikus közösségek elkezdték sajátos módon értelmezni. A tarot kártyák kapcsolata az ősi bölcsességgel és az asztrológiával, valamint az egyes szimbólumok mélyebb, spirituális jelentései elkezdtek megjelenni. A legfontosabb ezoterikus rendszerek, amelyek a tarot kártyák jelentését alakították, az alkimista hagyományok és a hermetikus filozófia voltak.

tarot kártya
A tarot kártyák szimbolizmusát az okkult és ezoterikus közösségek elkezdték sajátos módon értelmezni.
Forrás: Shutterstock

Ekkoriban több neves okkultista és spirituális gondolkodó foglalkozott a tarot-val. Például Eliphas Lévi, egy francia okkultista, komoly hatással volt a tarot szimbolizmusának fejlődésére, amikor a tarot kártyákat kapcsolatba hozta az univerzum működésével és a lelki fejlődés útjával. Lévi azt javasolta, hogy a tarot kártyák nemcsak jövendőmondásra alkalmasak, hanem a szellemi tanulmányok egyik eszköze is.

A tarot lapjai

A tarot kártyák klasszikus rendszere két fő részre osztható: a Nagy Arkánumra és a Kis Arkánumra.

Nagy Arkánum - 22 kártyalap

A Nagy Arkánum a tarot legfontosabb, szimbolikus kártyáit tartalmazza, amelyek mindegyike egy-egy komoly életleckét vagy spirituális tanítást hordoz. A 22 kártya például a következőket tartalmazza:

    1.    Bolond - A kezdetek, a szabadság és az új lehetőségek szimbóluma.

    2.    Mágus - A kreativitás, a lehetőségek és az erő szimbóluma.

    3.    Királynő - A termékenység, a bőség és az érzelmi gazdagság szimbóluma.

    4.    Igazság- A méltányosság és a törvény szimbóluma és sok más, minden kártya egy-egy filozófiai vagy spirituális értelemben gazdag szimbólumot ábrázol.

Kis Arkánum (56 kártyalap)

A Kis Arkánum a tarot kártya-csomag részét képezi, amely a mindennapi élet különböző aspektusait, például érzelmeket, pénzt, kapcsolatokat és a környezeti hatásokat ábrázolja. Négy színre van felosztva:

    1.    Kelyhek - Érzelmek és kapcsolatok.

    2.    Botok - Kreativitás, munka és akarat.

    3.    Kardok - Gondolatok, konfliktusok és döntések.

    4.    Érmék - Anyagi jólét és praktikus dolgok.

A tarot a 20. és 21. Században

A tarot kártyák a 20. században a modern okkultizmus és a pszichológiai önismeret terjedésével váltak még népszerűbbé. A híres pszichológus, Carl Jung érdeklődött a tarot szimbolizmusáért, és ő volt az, aki a kártyákat mint önismereti eszközöket népszerűsítette. Jung a tarot képeit az emberi psziché szimbólumaként értelmezte, és úgy gondolta, hogy a kártyák segíthetnek megérteni a tudatalatti vágyakat és félelmeket.

Érdekesség: 

A kártyás gyilkosként emlegetett Alfredo Galán húsz évvel ezelőtt hat embert ölt meg. A férfi a gyilkosságok helyszínén névjegyként egy-egy tarot kártyát hagyott, de utólag kiderült, csak meg akarta téveszteni a nyomozókat. Az első helyszínen teljesen véletlenül volt egy kártyalap, a gyilkos később tudatosan hagyott minden helyszínen egyet. A rendőrség hajtóvadászatot indított utána, de ne vezetett eredményre. A férfi végül besétált a rendőrörsre és feladta magát. 

A 21. században a tarot kártyák új virágkorukat élik. A digitális korban és a közösségi médián keresztül a tarot kártyák iránti érdeklődés új generációkat vonzott. A tarot kártyákat nemcsak jóslásra, hanem önismereti és meditációs eszközként is használják, így a a tarot kártyák nemcsak a jóslás, hanem a személyes fejlődés és meditáció egyik formájává váltak. Sokan használják őket arra, hogy kérdéseikre választ találjanak, hogy jobban megértsék saját életük dinamikáját, vagy hogy kapcsolatba lépjenek a tudatalattijukkal.

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.