A pszichológus elárulja: ez az a pont, ami után a kapcsolatod végleg menthetetlen

Shutterstock - Andrey_Popov
párkapcsolati problémák pszichológus párkapcsolati válság
Egy kapcsolat sosem ér véget egyik napról a másikra. Mégis gyakran úgy tűnik, mintha derült égből villámcsapásként érkezne. A szakítás összetett dolog, ennek jártunk utána szakértő segítségével.

Az egyik fél már régóta sejti, míg  a másik csak a szakítás pillanatában szembesül azzal, hogy valami végérvényesen megváltozott. De mikor van  az a pont ahonnan nincsen visszaút? A pszichológusok szerint két fontos szakasz is van egy válságba jutott kapcsolat életében, melyek előre jelezhetik a végét — még akkor is, ha a szakítás csak hónapokkal később következik be.

A szakítás: Aki végül kimondja a szakítást, nagy valószínűséggel már hosszabb ideje benne van ebben a hanyatlásban
A szakítás: Aki végül kimondja a szakítást, nagy valószínűséggel már hosszabb ideje benne van ebben a hanyatlásban
Forrás: Shutterstock

A szakítás bekövetkezéséhez vezető hosszú út

A kutatások szerint az első figyelmeztető szakaszt “prementális fázisnak„ nevezik — ez az az időszak, amikor még minden menthető lenne. 

Ebben a fázisban a kapcsolat elégedettségi szintje fokozatosan csökken, de még van tér arra, hogy a felek változtassanak, dolgozzanak magukon és a közös dinamikán. Ez a szakasz akár éveken át is elhúzódhat. 

A második szakasz a “terminális fázis„ — ez az a pont, amikor a kapcsolati megelégedettség drasztikusan visszaesik. 

A kutatók ezt átmeneti pontnak nevezik és úgy látják, hogy innen már nincsen visszaút.

Onnantól kezdve, hogy a pár átlépi ezt a határt, a kapcsolat visszafordíthatatlanul halad a vége felé — ez általában 7-től akár 28 hónapig is eltarthat, mire ténylegesen megtörténik a szakítás. 

Nem egyszerre történik — és nem egyszerre  fáj

Érdekesség, hogy a párok gyakran nem egyszerre élik meg ezeket a szakaszokat. Aki végül kimondja a szakítást, nagy valószínűséggel már hosszabb ideje benne van ebben a hanyatlásban. A másik fél viszont csak sokszor később, a terminális szakaszban szembesül azzal, hogy a kapcsolat menthetetlenné vált.

Az egyik fél már régóta sejti, míg  a másik csak akkor szembesül azzal, hogy valami végérvényesen megváltozott
Az egyik fél már régóta sejti, míg  a másik csak akkor szembesül azzal, hogy valami végérvényesen megváltozott
Forrás: Shutterstock

Van, amikor már hiába próbálkozunk

A szakértők szerint, ha a kapcsolat már elérte a terminális fázist, akkor az önfejlesztés vagy a párkapcsolati munka már nem hoz valódi változást — a vég már elkerülhetetlen. Ezért is annyira fontos, hogy időben felismerjük a jeleket és ha lehet még a preterminális szakaszban próbáljunk meg rajta változtatni. 

A kapcsolat megmentésére irányulótörekvések a prementális szakaszban sokkal hatékonyabbak lehetnek, és akár segíthetik is visszafordítani a negatív folyamatokat.

— nyilatkozta a kutatást vezető pszichológus, Janina Bühler.

Mit tehetünk, ha felismerjük a jeleket? 

Ha elkezded érezni magadon vagy a párodon a kiüresedés jeleit, ideje lehet közösen átgondolni, hogyan tovább. Dolgozni a kapcsolaton, fejlődni együtt — vagy méltósággal elengedni egymást, mielőtt a vég bekövetkezik.

Hogy hívják a szeretett férfit? Eláruljuk, milyen a személyisége!Ezért nem kellene olyannal randiznod, akinek nincsenek közeli barátaiMeg tudjuk tervezni az életünket, vagy annak csalódás a vége? A túlzott elvárások csapdájában

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.