Ne csodálkozz, ha kudarcot kudarcra halmozol: 7 óriási hiba a testbeszédedben, amivel szabotálod magad

Shutterstock - pathdoc
pszichológia mimika testbeszéd
Rengeteg időt töltünk azzal, hogy választékosabb legyen a beszédünk, hogy finomhangoljuk a munkahelyi üzeneteinket, vagy udvariasan rendeljük meg a kávénkat. De mi a helyzet a testbeszédünkön keresztül adott finom jelzésekkel?

Nem érdemes figyelmen kívül hagyni a testbeszédünk által küldött jeleket, mert általuk egy csapással tönkretehetjük a rólunk kialakult pozitív képet.

Testbeszéd elemzése a tükör előtt
Akár tükör előtt is gyakorolhatod a megfelelő testbeszédet.
Forrás: Shutterstock

7 testbeszédhiba, amire érdemes odafigyelned 

Miért fontos ez? 

Legtöbbször észre sem vesszük, hogyan használjuk a testünket: például keresztbe tesszük a karunkat, vagy az ujjainkkal babrálunk. Érthető, hiszen a testbeszéd-szokások ritkán szándékosak, de könnyedén rossz érzést közvetíthetnek a külvilág felé. Azonban ha megpróbálsz kicsit tudatosan dolgozni rajta, azonnal szimpatikusabbá válhatsz az emberek szemében. 

Kutatások kimutatták ugyanis, hogy a testhelyzet és a nonverbális jelek rengeteg jelzést küldenek a környezetünk felé– és igen, ezek olykor negatív jelzések.

 Aggodalomra azonban semmi ok, segítünk, hogyan orvosold ezeket! 

1. Karba tett kéz

Sokan keresztbe teszik a karjukat, amikor ellazulnak, vagy egyszerűen csak nem tudnak velük mit kezdeni amikor állnak. Ezt azonban a legtöbben úgy értelmezik, hogy az illető unott, vagy túlságosan komoly. Sőt, a türelmetlenség, vagy a zárkózottság egyik jele is lehet ez a testhelyzet az emberek szerint. Próbáld meg kerülni az ilyen testhelyzetet, amikor új környezetben vagy a pozitívabb megítélés érdekében. 

2. Ideges gesztusok

Ha izgatottak, vagy feszültek vagyunk, a testünk hajlamos átvenni az irányítást és önkéntelen, apró gesztusokat tenni anélkül, hogy észrevennénk. Ilyen lehet a lábrázás, vagy a kéz babrálása, ami rettenetesen zavaró lehet a környezetünk számára és akaratlanul átragaszthatjuk ezáltal az idegességet másokra is. 

3. Szemkontaktus

Ha kerülöd a szemkontaktust a személlyel, akivel éppen beszélsz, joggal merülhet fel benne a kérdés, hogy egyáltalán figyelsz-e rá, vagy hogy esetleg ideges vagy valami miatt. A szemünk rendkívül erős kommunikációs eszköz, így ha nem szeretnél ilyen érzéseket kelteni a másikban, próbálj minél intenzívebb szemkontaktust tartani.

4. Fej pihentetése a kézben

Talán meglepő lehet, de testbeszéd hibának minősül, ha miközben hallgatunk valakit, a fejünket a kezünkben pihentetjük. Fontos kiemelni, hogy ez leginkább munkahelyi környezetben minősül hibának, hiszen az unatkozás és az érdektelenség egyik jeleként értelmezheti a partnerünk. 

5. Rossz testtartás 

Ha összegörnyedve, előre esett vállakkal ülsz, akkor könnyen érdektelennek, vagy akár bizonytalannak tűnhetsz még akkor is, ha ez nem így van. A jó testtartás ugyanis magabiztosságot és éberséget jelez, így érdemes külön figyelmet fordítani rá. 

6. Természetellenesség

Az előző pont persze fontos, de csak addig, amíg a helyes testtartásra való görcsös törekvés miatt könnyen természetellenesnek tűnhetünk. Ha nem akarsz olyannak látszani, aki minden lépését túlgondolja, próbálj természetes, ugyanakkor előnyös pózokat felvenni.

7. Komoly arc

Természetesen nem arról van szó, hogy állandóan mosolyognod kellene, azonban a testbeszéd enciklopédiája szerint az unott arc erősen kerülendő, ha jó benyomást szeretnél kelteni. Egy finom kis mosoly, egy érdeklődő tekintet hidd el, sokkal közelebb visz a céljaidhoz, mint a szigorú arc. 

Tippek a testbeszéd fejlesztéséhez 

  • Légy tudatos: kezdd azzal, hogy ráhangolódsz a saját testbeszédedre.

 Gondolkodj azon, hogyan érzékelhetik mások a nonverbális jelzéseidet és próbáld finomítani a kommunikációs stílusodat. 

  • Akár a tükör előtt is gyakorolhatod a beszélgetéseket, ez a módszer remekül ráébreszt arra, hogyan láthatnak mások. 
  • Ügyelj az arckifejezéseidre: legyenek tudatos a mimikád és a kézmozdulatod. A kiegyensúlyozott mértékű szemkontaktus és a mosolygás mindig segít.
  • Mutass érdeklődést: az egyszerű kis fejbólintások csodára képesek. Azt fejezik ki, hogy aktívan részt veszel a beszélgetésben.
  • Próbáld ki a tükrözést: a másik személy testbeszédének finom tükrözése elősegítheti a kötődés érzését. Csak vigyázz, ne lépj át gúnyos irányba, hiszen mindez a mértékletességről szól. 
A testbeszédszakértő elárulja: így érezte magát Adrien Brody párja a Halle Berrys csók utánA luxusfeleségek választottak a botox és a mimika közöttFigyeld a testbeszédet! 5 jel, ami azt mutatja, hogy valaki odavan érted!

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.