Tudtad? Ez a világ egyik legkedveltebb állata!

capybara, kapibara
Shutterstock - JFS07
állatvilág kapibara érdekesség cuki állatok
A capybara egy különleges kinézetű lény, amely a tengerimalacokra emlékeztet, de körülbelül 50-szer nagyobb nála. Íme 10 érdekesség a capybara állatról, amelyek segítségével jobban megismerheted ezt az egyedi és nagyon cuki szőrös kis lényt.

Ha egy hörcsög és egy malac babát vállalna, olyan állatot kapnánk, ami nagyon hasonlítana a vízidisznóra. A capybara nemcsak a legnagyobb rágcsáló a Földön, hanem számos különleges tulajdonsággal is rendelkezik, amelyek igazán lenyűgözővé teszik. Ismerd meg ezt a mostanában igen felkapott állatot, aki érdekes viselkedésformákkal büszkélkedhet. Íme, 10 érdekesség, amit érdemes tudni róluk.

Egy capybara akár 12 évet is élhet
A capybara súlya akár a 70 kilogrammot is elérheti.
Forrás: Shutterstock/Marek Velechovsky

A capybara legérdekesebb tulajdonságai

1. A capybarák a legnagyobb rágcsálók a Földön

Ha azt hitted, hogy a hódok nagyok, várj csak, amíg megtudod, mekkora egy capybara! A kis kapibara ugyanis nem is olyan kicsi, ők a világ legnagyobb rágcsálói, akár 70 kilogrammot is nyomhatnak, és körülbelül 60 cm magasak a válluknál. 

2. Meddig él egy capybara?

A capybarák akár 12 évig is élhetnek. Egy fogságban élő kapibara általában 8-10 évig él, de akár a 12 éves kort is elérheti. A vadonban azonban ritkán élnek négy évnél tovább, mivel sokat veszélyeztetik őket a ragadozók.

3. A capybarák imádnak úszni!

Olyannyira, hogy félig vízi állatoknak számítanak. Életüket végig víz közelében élik, és a legtöbb időt pihenéssel töltik a tavak, folyók, mocsarak és lápok melletti, növényzettel borított védett területeken. 

Még az is előfordul, hogy a vízben alszanak, úgy lebegve, hogy csak az orrlyukaik látszanak a felszínen. Ez segít nekik hűvösen maradni, és megnehezíti, hogy a ragadozók észrevegyék őket. 

4. Hogyan képes úszni a capybara?

Úszóhártyás lábaik vannak, hogy segítsék őket az úszásban. A capybarák olyanok, mint a szőrös rágcsáló kacsák. Részben úszóhártyás lábukkal könnyebben evezhetnek a vízben. Ez azonban nem az egyetlen alkalmazkodásuk a vízi élethez. Hosszú szőrük nem szívja fel könnyen a vizet, így gyorsan megszárad, amikor visszatérnek a partra. 

5. A capybara meglepően gyors állat

A capybarák nem tűnnek aerodinamikusnak, de akár 33 km/h sebességgel is tudnak futni, ami nagyjából megegyezik a legtöbb házi kutyáéval. Emellett rendkívül fürgék, ami segít nekik elmenekülni a ragadozók elől. 

6. Hol élnek a capybarák?

A capybara élőhelye Dél-Amerika és a kontinens nagy részén megtalálhatjuk őket. Ha Panamát, Kolumbiát, Venezuelát, Guyanát, Perut, Brazíliát, Paraguay-t, Észak-Argentinát vagy Urugvayt látogatod, valószínűleg egy vadon élő capybarát is láthatsz majd.

7. A capybara reggeli étkezése tartalmaz székletet

Bármennyire is meghökkentő, sok rágcsáló eszik a saját ürülékéből. A nyulak és a tengerimalacok is csinálják. A capybara széklete reggel a leggazdagabb fehérjében, mivel az előző napi étkezéseik emésztésén alapul. Ezért reggel szokták elfogyasztani a finomabb "gourmet" ürüléküket. Ez segít a kemény, rostos fűfélék és növények emésztésében.

8. A fogaik egész életükben nőnek 

A nyulakhoz hasonlóan a capybaráknak is két hatalmas, elülső foga van. Ezek az metszőfogak soha nem állnak le a növekedéssel, ezért a capybaráknak folyamatosan kemény kérgeket kell rágniuk, hogy megakadályozzák őket abban, hogy túl hosszúra nőjenek. Őrlőfogaik is folyamatosan növekednek az életük során, de ez a folyamat sokkal lassabb ütemben zajlik, mint az elülső metszőfogaik növekedése.

9. A capybarák igazi társaságkedvelők

 A capybarák valószínűleg nem lettek volna boldogok a karantén alatt. 

Rendkívül társas lények, akik ugyan túlélhetnek egyedül is, de legalább 10 egyedből álló csoportokban telepednek le. Egyes csoportok akár több tucat capybarát is tartalmaznak.

Minden csoport stabil és együttműködő, segítve egymást abban, hogy biztosítsák maguknak a megfelelő területet, ételt találjanak és megvédjék a fiatalokat a ragadozóktól. A nőstény capybarák felváltva szoptatják egymás utódait, akik általában egyszerre születnek.

10. A capybarák beszélgetnek egymással

A capybarák különféle aranyos hangokat adnak ki, hogy kommunikáljanak egymással. Különösen a kis capybarák szoktak füttyögni és visítozni, hogy kapcsolatba lépjenek az anyjukkal.

Milyen kisállat illik hozzád? Teszteld!Bizarr ösztön vagy csupán egy mítosz a lemmingek tömeges öngyilkossága?A legokosabb állatok: az elefántok gyászolnak, a delfinek néven szólítják egymást

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.