Egy DNS-vizsgálat fedte fel Tutanhamon titkát: végre kiderült, mi okozta a halálát

Tutanhamon egyiptomi uralkodó még 100 évvel sírjának felfedezése után is képes meglepetéseket okozni. Nemrég egy DNS-teszt rántotta le a leplet a fáraó egyik legnagyobb titkáról: kiderült mibe halt bele. Vajon mi végzett az ifjú uralkodóval?
Miden bizonnyal Tutanhamon a legismertebb és legrejtélyesebb fáraó, annak ellenére, hogy 18 évesen hunyt el és mindössze 9 évig uralkodott. Ennek fő oka az lehet, hogy az ő síremléke a legjobb állapotban megmaradt fáraósír, mely az ókori Egyiptomból ránk maradt.
Egy Howard Carter nevű brit régész tárta fel a Királyok völgyében Tutanhamon sírját és vele együtt 5000 további, felbecsülhetetlen értékű leletet.
A 3300 éve elhunyt Tutanhamon múmiája szinte tökéletes állapotban maradt fenn, de nem ez volt az egyetlen lenyűgöző lelet. Bizonyára mindenki számára ismerős Tutanhamon halotti maszkja, azonban a síremlékben számos műtárgy, szobor, használati tárgy is ott volt. Ennél jóval érdekesebb, hogy a fáraó mellé járóbotok, illetve gyógyszerek is el voltak temetve.
Korábbi DNS-vizsgálatok, valamint írásos források alapján apja Ehnaton fáraó lehetett, aki a monoteista vallást vezette be Egyiptomban. Abban viszont nincs egyetértés az egyiptológusok közt, hogy ki lehetett Tutanhamon anyja: egyes iskolák szerint Nofertiti, Kiya királyné, esetleg egy harmadik, ismereten nő volt.
Annyi bizonyos, hogy Tutanhamon szülei rokoni kapcsolatban álltak egymással, mivel az Egyiptomi dinasztiákban gyakori volt a rokonházasság.
Ez volt az oka annak, hogy korabeli ábrázolásaival ellentétben Tutanhamon kifejezetten gyenge fizikumú, beteges ember volt. Dongaláb, széles csípő és Köhler-kór kínozta, ami a síremlékében talált járóbotokat és gyógyszereket is megmagyarázza. Sokáig úgy hitték, hogy valamilyen genetikai betegség okozta Tutanhamon halálát, ám egy DNS-kutatás egészen más történetről mesél.
Friss genetikai tesztek eredményei szerint Tutahamon halála maláriafertőzés, pontosabban a betegség okozta rohamok miatt következett be. A DNS-bizonyítékok alapján az ifjú fáraó ugyanarr a sorsra jutott, mint nagyszülei, akik III. Amenhotep és Tiye királyné voltak – ők szinté maláriában haltak meg.
Persze a régészek nem zárják ki, hogy a fáraó korai halálához örökletes genetikai problémái is hozzájárultak, immunrendszere pedig összeroppant egy maláriafertőzés miatt.
Annyi bizonyos, hogy sikerült Tutanhamon titkainak egy újabb rétegét feltárni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.